Gdy kot ciągle się drapie

Gdy kot ciągle się drapie

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Preparaty przeciwpasożytnicze kup w e-sklepie Kakadu »

Swędzenie skóry jest normalnym zjawiskiem, dlatego koty od czasu do czasu muszą się podrapać. Poza tym czochrając pazurami swoje futro, pielęgnują je, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli jednak nasz futrzak uporczywie się drapie, szczególnie w jednym miejscu, powinniśmy zareagować, ponieważ może być to oznaką problemów zdrowotnych.

Pasożyty zewnętrzne kotów

Najczęstszą przyczyną uporczywego drapania się są ektopasożyty kotów. Są to stworzenia, które bytują na skórze lub w jej warstwach lub w futrze. Ich pożywieniem są krew i komórki skóry kota.

Obecność tych niepożądanych gości jest szkodliwa, a często wręcz niebezpieczna dla zdrowia kota, może się bowiem skończyć osłabieniem organizmu i zakażeniem innymi chorobami, których pasożyty skóry są nosicielami.

Najbardziej rozpowszechnionym pasożytem zewnętrznym kotów jest niewątpliwe pchła. Odżywia się krwią kota i przy silnej inwazji możemy zaobserwować objawy anemii u jej gospodarza. Ponadto pchły są nosicielami tasiemca i wirusa białaczki kociej. Całe szczęście, że nie jest trudno się pozbyć tego pasożyta.

W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo dużo preparatów przeznaczonych do zwalczania pcheł. Jedne można stosować bezpośrednio na kota, inne służą do likwidacji pcheł w jego otoczeniu. Wybierając któryś z nich, koniecznie musimy sprawdzić, czy nadaje się dla dla kotów, ponieważ preparaty przeznaczone dla psów są dla kotów szkodliwe!

Przy pomocy większości preparatów przeciwpchelnych możemy pozbyć się kleszczy, wszy i wszołów. Większy problem może pojawić się, gdy kota zostanie zaatakowany przez świerzbowce lub roztocza, pasożyty bytujące w zewnętrznej warstwie skóry. Pomoc lekarza weterynarii może się w tym przypadku okazać konieczna.

Choroby skóry kotów o podłoży bakteryjnym i grzybiczym

Wymienione wyżej ektopasożyty są stosunkowo niewielkim problemem, w przeciwieństwie do chorób skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Szczególnie, że samodzielne zidentyfikowanie czynnika chorobotwórczego jest praktycznie niemożliwe. Tylko lekarz weterynarii jest wstanie określić przyczynę choroby i podjąć właściwe leczenie.

Przyczyną problemów ze skórą mogą być np. gronkowce. Są to bakterie chorobotwórcze, które pasożytują między innymi na ciele kota. Wywołują nie tylko uporczywe swędzenie, ale utratę włosów, zrogowacenie skóry, itd. Najgorsze jest to, że choroby wywołane przez gronkowce bardzo trudno się leczy.

Na skórze kota mogą żyć również różne gatunki pasożytniczych grzybów. Choroby wywołane przez nie nazywamy grzybicami. Koty najczęściej zarażają się nimi od innych zwierząt. Grzybicom towarzyszy intensywny świąd, wywołujący drapanie, oraz zmiany skórne i łysienie.

Choroby skóry u kotów wywołane przez bakterie lub grzyby, mogą być bardzo niebezpieczne również dla ludzi. Dlatego nie powinniśmy zwlekać z leczeniem. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie podejmować leczenia na własną rękę. Zamiast uzdrowić naszego pupila, możemy tylko uodpornić pasożyty na leki i przedłużyć leczenie,

Alergie u kotów

Nie tylko ludzie są uczuleni na różne rzeczy, zwierzęta również. I tak samo jak u ludzi, czynnikiem wywołującym alergię może być niemal wszystko.

U kotów najczęściej mamy do czynienia z alergią o podłożu pokarmowym. Alergenem jest zwykle białko zbóż lub białko drobiowe zawarte w karmie. Sami nie jesteśmy jednak wstanie stwierdzić jednoznacznie, co w przypadku naszego kota jest czynnikiem wywołującym alergię. Niezbędne są badania kliniczne.

Kiedy jednak uda się już określić przyczynę alergii pokarmowej u kota, jej wyleczenie nie stanowi problemu. Wystarczy wyeliminować z pokarmu składnik będący alergenem. W sklepie zoologicznym z pewnością uda nam się znaleźć karmę dla kotów alergików, która będzie spełniać nasze oczekiwania.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Malina
    lis 17, 2016 - 12:12 AM

    cześć, chciałabym Wam opowiedzieć o tym, jak wyleczyłam moją kotkę z drapania. Zajęło mi to rok czasu, ale udało się! Zacznę jednak od początku. Gdy kotka zaczęła się drapać, pojechałam do weterynarza. Ten dał jakieś zastrzyki i kazał przyjeżdżać co dwa dni, aby zastrzyki powtarzać. Nic to nie pomogło. Znalazłam więc innego weterynarza, który ma doktorat ze zwierzęcych chorób skórnych. Ten zalecił karmę antyalergiczną (96 zł za 2 kg) plus trzy rodzaje tabletek (uspokajające, sterydy i coś jeszcze nie pamiętam co, bo to było już rok temu). Kotka była na diecie antyalergicznej przez 4 miesiące i… NIC. Żadnej poprawy. W końcu zaczęłam myśleć i działać intuicyjnie, “na czuja”. Kupiłam w aptece pięć dużych butki rivanolu, aby przemywać rany. Do tego kupiłam porządny odkurzacz i mopa parowego. Wywaliłam całą chemię z domu i kupiłam płyn do prania antyalergiczny (dla dzieci, w kapsułkach) i płyn do mycia naczyń antyalergiczny, Ludwik. Wszystko w domu zaczęłam myć tylko gorącą wodą, podłogi odkurzaczem i tym mopem parowym. Do tego pranie kołder i poduszek w pralce na 95 stopni, aby wytępić roztocza i pranie łóżek (może zabrzmi to dziwnie, ale odkurzałam łóżka najpierw odkurzaczem, a potem lałam na łóżka małe ilości wrzątku, także żeby wybić roztocza). Słowem: zaczęłam sprzątać mieszkanie tak, jakbym miała w domu dziecko – alergika, czyli pozbywanie się chemii, kurzu i roztoczy. PO MIESIĄCU KOTKA PRZESTAŁA SIĘ DRAPAĆ A RANY ZAGOIŁY SIĘ. Kotka stała się bardziej wesoła, zaczęła się nawet bawić, czego nie robiła biedulka przez cały ten rok. Tak oto wyleczyłam moją kotkę z drapania się DO KRWI!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu