Francuskie pierzenie u papug

Francuskie pierzenie u papug

Francuskie pierzenie jest chorobą wirusową papug, wywoływaną przez polyomawirusy. Jej objawem jest gwałtowne wypadanie piór. Najczęściej choroba pojawia się u piskląt, którym właśnie wyrosły pióra lub dopiero zaczynają im one rosnąć. Ptaki gubią przede wszystkim lotki i sterówki, czasem tylko część z nich, czasem wszystkie, zdarzają się jednak przypadku wyłysienia na całym ciele.

Po jakimś czasie pióra zwykle odrastają, ale zniekształcone, więc papugi, które przeszły francuskie pierzenie tracą zdolność do lotu do końca życia. Z tego powodu choroba ta zwana jest czasami „chorobą nielotów” lub „chorobą biegaczy”. Niestety, często są one również w pewnym stopniu upośledzone fizycznie i mają trudności z wykonywaniem niektórych czynność. W naturze nie miałyby szans na przeżycie, jednak w niewoli, otoczone troskliwą opieką opieką mogą dożyć późnej starości. Nie powinny być tylko dopuszczane do rozrodu.

Wirus francuskiego może zaatakować wszystkie gatunki papug, ale najczęściej cierpią na nią papużki faliste. Z tego powodu angielska nazwa tej choroby brzmi: budgerigar fledgling disease (BFD), a wirusa ją wywołującego: budgerigar fledgling disease virus (BFDV).

W jaki sposób papugi zarażają się francuskim pierzeniem?

Specjaliści od ptasich chorób nie są zgodni co do tego, w jaki sposób francuskie pierzenie się rozprzestrzenia. Pisklęta muszą się zarażać od swoich rodziców, ponieważ często przechodzą chorobą zanim opuszczą gniazdo. Przypuszcza się, że wirus BFD może atakować papugi jeszcze przed wykluciem. Może przenika do jaj z organizmów matek. W jaki jednak sposób zarażają się nim dorosłe ptaki?

Istnieją dwie teorie na ten temat. Pierwsza głosi, że część piskląt przechodzi chorobę bezobjawowo. Stają się jednak nosicielami wirusa francuskiego pierzenia i zarażają nim swoje dzieci. Druga zaś mówi, że wirus ten może się rozprzestrzeniać również wśród dorosłych osobników, które następnie przekazują go swemu potomstwu. Niektórzy zalecają więc, by nie tylko nie rozmnażać papug, które chorowały na francuskie pierzenie, ale także ich rodzeństwa oraz osobników, których potomstwo na nią cierpiało. Sugerują ponadto, by wszystkie ptaki, które mogą być nosicielami BFDV izolować od innych papug.

Leczenie francuskiego pierzenia u papug

Niestety francuskie pierzenie jest jak na razie chorobą nieuleczalną. Cierpiącym na nią papugom możemy jedynie podawać preparaty wzmacniające ogólną kondycję i wspomagające wzrost piór.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu