Drapaki dla kotów

Drapaki dla kotów

Największym problemem, z jakim spotykają się właściciele kotów, jest drapanie mebli. Obawa przed zniszczeniem kanap i foteli to często główny powód rezygnacji z posiadania tych wspaniałych zwierząt. Dlatego dobry drapak dla kota jest niezbędnym elementem każdej kociej wyprawki.

Podstawowe rodzaje drapaków dla kotów

Drapaki mogą mieć najróżniejsze kształty, ale możemy wyróżnić dwa podstawowe ich rodzaje:

  • zwieszane
  • stojące

Drapaki dla kotów zawieszane

Z ludzkiego punktu widzenia, są one najbardziej praktyczne, ponieważ zajmują w mieszkaniu najmniej miejsca. Trzeba je tylko przymocować do ściany lub mebla. Tu jednak mała uwaga. Niektóre modele mają pętelkę do zawieszania. Nie należy jednak z niej korzystać, ponieważ drapak buja się wtedy na wszystkie strony, co może kota denerwować, a nawet zniechęcić do drapania.

Musimy go solidnie przykręcić dwoma śrubami. W sklepach zoologicznych dostępne są dwa rodzaje zawieszanych drapaków. Pierwszy ma postać deski owiniętej sizalowym sznurem. Drugi – sizalowej maty. Niektóre są bardzo ozdobne: w kształcie myszy, kotka, czy innego zwierzaczka, z piłeczkami i pomponikami. Jak wszystko, drapaki te mają swoje wady i zalety.

Niewątpliwą zaletą są właśnie niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu. Trzeba jednak wywiercić dziury w ścianie lub w meblu, a to bywa czasami trochę kłopotliwe. Minusem jest również mały wybór dostępnych na rynku modeli. Ile jednak można wymyślić wersji tak prostej konstrukcji?

Drapaki dla kotów stojące

Jak sama nazwa wskazuje, takie drapaki po prostu stawia się w wybranym miejscu. To ich zaleta, ponieważ nie musimy wiercić dziur w ścianie lub meblu. Inną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do drapaków wiszących, oferta drapaków stojących jest bardzo bogata.

Mogą być małe lub duże, proste lub bardzo rozbudowane. Nie ma zatem problemu z wyborem takiego, który będzie zarazem i praktyczny, i dostosowany do wielkości i wystroju mieszkania. W sklepach zoologicznych możemy dostać trzy podstawowe modele tego typu drapaków dla kotów:

  • budki lub bębny z jedną lub kilkoma ścianami pokrytymi sizalem,
  • proste kołki na podstawce,
  • kocie meble.

Budki lub bębny

Spełniają jednocześnie dwie funkcje. Służą kotu do drapania i jako miejsce wypoczynku. To takie domki dla kotów, których przynajmniej jedna ściana pokryta jest sizalową matą. Rozwiązanie ciekawe i z pewnych względów praktyczne. Drapaki te mają tylko jedną wadę: większość jest mała.

Kołki

Najprostszym modelem stojących drapaków dla kota jest kołek owinięty sizalowym sznurem i przymocowany do podstawki. Niektóre modele mają dodatkowo przyczepioną na sznurku piłeczkę, co ma zachęcić kota do drapania, lub małą półkę do leżenia na szczycie. Dla takich drapaków łatwo znaleźć miejsce w mieszkaniu.

Nic zatem dziwnego, że cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli kotów. Przy zakupie powinnyśmy jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy: wielkość i stabilność. Podczas drapania kot staje na tylnych nogach, drapak musi być zatem wyższy niż łączna długość ciała, przednich i tylnych łap zwierzęcia.

Podstawa drapaka powinna być solidna i na tyle duża, by nie przewrócił się w trakcie użytkowania. Niektóre koty drapiąc naprawdę mocno szarpią pazurami i mogą przewrócić niestabilną konstrukcję. Futrzak może się wówczas zrazić do korzystania z drapaka i omijać go z daleka.

Kocie meble

W ich skład wchodzą budki, kołki do drapania i półki lub hamaki do leżenia. Mogą być niewielkich rozmiarów – jedna budka, jeden kołek, jedna półka, ale mogą też przybierać formę wielkich i sięgających sufitu konstrukcji, które składają się z licznych budek, kołków, półek, hamaków i drabinek.

To już nie zwykłe drapaki, to meble dla kota! Nie ma wątpliwości, że takie kocie meble są najlepszym wyborem. Koty przecież uwielbiają skakać i wspinać się. Lubią też leżeć wysoko i obserwować z góry całe otoczenie. Duże drapaki im to wszystko umożliwiają. Ponadto mogą być ciekawym elementem wystroju mieszkania.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu