Dog Agility – moda czy sposób na życie?

Dog Agility – moda czy sposób na życie?

Psie sporty podbijają serca miłośników czworonogów. Jednym z najpopularniejszych jest niezaprzeczalnie dog agility.  Bo w końcu, któż może się oprzeć widokowi ukochanego psa, radośnie przemierzającego tor przeszkód?  Co sprawia, że przybywa zwolenników tego rodzaju aktywności?   Czy to tylko przelotna moda, czy może jednak coś więcej?

Dog agility jest rodzajem sportu, w którym pies musi pokonać specjalnie stworzony tor przeszkód.  Podczas zawodów liczy się kolejność i czas pokonywania utrudnień. Właściciel może prowadzić swojego psa wyłącznie przy pomocy komend głosowych i wizualnych.  Wśród elementów, które musi pokonać pies znajdują się m.in. stacjonata, mur, kładka, huśtawka, slalom, tunele. W zawodach wyodrębniono 3 klasy, w zależności od wielkości psa (S – small, M – medium, L – large)

Czy mój pies nadaje się do agility?

Zaletą agility jest z pewnością jego dostępność dla wszystkich psów – ćwiczyć możemy zarówno z owczarkiem niemieckim, jak i z yorkiem. Jeżeli aspirujemy do osiągnięcia sukcesu na zawodach ważne są systematyczne treningi. Dobre wyniki uzyskane na konkursach są potwierdzane otrzymaniem odpowiednich certyfikatów. Agility może być jednak wspaniałą zabawą, nawet, jeśli nie mamy zamiaru brać udziału w zawodach.

Psy kochają aktywność.  Wbrew pozorom niewiele ras to typowe kanapowce. Większość czworonogów, szczególnie tych pierwotnie wykorzystywanych do pracy jest wręcz stworzona do wysiłku fizycznego i źle znosi leniwie spędzany czas. W takim przypadku agility jest niezastąpione – pozwala rozładować niespożytą energię, dostarcza solidnej dawki aktywności umysłowej i fizycznej. Dodatkowo pogłębia więź między psem a opiekunem – pupil uczy się skupienia uwagi na swoim panu i respektowania jego komend.  Ćwiczenia stanowią doskonały sposób wspólnego spędzania czasu. Agility to nie tylko rozrywka dla naszego ulubieńca. Dla wielu właścicieli stanowi wymarzoną aktywność. Sportowa rywalizacja, adrenalina, źródło satysfakcji, możliwość poznania innych miłośników psów – to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie udział w zawodach.

Warto sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się najbliższy tor przeszkód. Co jednak, jeśli w pobliżu go nie znajdziemy? To żaden problem – jesteśmy w stanie stworzyć go sami ustawiając w swoim ogrodzie odpowiednie elementy, które możemy zakupić lub przy odrobinie pracy sami zbudować.

Moda na psie sporty

Nie da się jednak nie zauważyć, że obecna popularność psich sportów to również kwestia mody na aktywny tryb życia. Tak jak w przypadku ludzi popularne staje się bieganie lub jazda na rowerze, tak u właścicieli czworonogów królują psie sporty. Choć agility ma wiele zalet, nie każdy pies lubi tego typu aktywność. Pamiętajmy – wspólny czas spędzany z pupilem ma sprawiać nam i jemu przyjemność. Jeśli jest jedynie źródłem frustracji, a nasz podopieczny z niechęcią pokonuje kolejne przeszkody to oczywisty znak dla nas, że pora przynajmniej na jakiś czas zrezygnować z tego sportu.

Co jeśli nie agility?

Możliwości spędzania aktywnego czasu z pupilem jest bez liku.  Frisbee, flyball, obedience, pasterstwo, a może tropienie?  Przy wyborze aktywności warto kierować się preferencjami indywidualnymi naszego czworonoga, jak i predyspozycjami rasowymi.  Z pewnością psu takiemu jak border collie wiele radości sprawi możliwość zaganiania owiec, podczas gdy labrador świetnie sprawdzi się w ćwiczeniach z użyciem aportu. Nie każdy pies nadaje się do wyczynowego uprawiania sportów, które często mogą prowadzić do urazów.  Stan zdrowia jest jednym z podstawowych kryteriów, jakim powinniśmy się kierować decydując się na jakikolwiek sport, dlatego warto skonsultować nasze plany z weterynarzem.

Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Gin
  gru 03, 2015 - 10:29 AM

  A czy pekińczyk też da radę?

  Reply
  • Autorka
   gru 07, 2015 - 02:51 PM

   Rekreacyjnie, jeśli pekińczyk wykazuje zainteresowanie taką aktywnością i nie ma przeciwskazań zdrowotnych – jak najbardziej. Wyczynowo raczej nie.

   Reply
 2. Gin
  gru 10, 2015 - 10:19 PM

  Dziękuję za odpowiedź 🙂 Może kiedyś się skusimy na taki trening 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu