Dlaczego kot macha ogonem?

Dlaczego kot macha ogonem?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę i akcesoria dla kota kup w e-sklepie Kakadu »

Koty ciągle wzbudzają w ludziach wiele sprzecznych emocji. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Nadal krąży wiele nieprawdziwych, a często wręcz krzywdzących, opinii na temat ich zachowania. Opowieści wyssanych z palca, które nijak mają się do rzeczywistości, na przykład, że kot może udusić śpiące dziecko. A niby czemu miałby to robić? Albo, że jak macha ogonem to jest zły!

Przekonanie, że złość objawia się u kotów machaniem ogonem jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów. I jak to zwykle z mitami bywa, przekonanie to niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Prawdą jest natomiast to, że energiczne ruchy ogonem są zachowaniem przerzutowym, które wyraża u kotów jakiś konflikt emocji.

Życie nie jest takie proste, jakbyśmy tego pragnęli. Często targają nami różne uczucia na raz, zwykle sprzeczne. Boimy się czegoś, ale wiemy, że musimy to zrobić. Mamy na coś wielką ochotę, ale jesteśmy świadomi, że nie wolno nam tego zrobić. W takich sytuacjach, by rozładować narastające w nas napięcie, zaczynamy – często bezwiednie – wykonywać czynność, która nie ma nic wspólnego z dręczącymi nas emocjami czy pragnieniami: poprawiamy fryzurę lub ubranie, zaczynamy sprzątać mieszkanie, jemy lub zapalamy papierosa.

Koty mają dokładnie tak samo. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasz pupil jest bardzo głodny i aż ślini się na widok smakowitego kawałka mięsa leżącego na naszym talerzu. Wie jednak, że nie pochwalamy podjadania naszego jedzenia i boi się skubnąć ów smakowity kąsek, tym bardziej, że siedzimy obok. Co robi? Ano siedzi, gapi się w mięso i macha ogonem. I wcale nie odczuwa wówczas złości! Nawet jeśli nam się wydaje, że jest zły, bo nie może zjeść mięsa, na które ma ochotę. Emocje, które nim targają nie mają z popędem wściekłości, który jest odpowiedzialny za zachowania agresywne, nic wspólnego.

Oczywiście mogą zaistnieć okoliczności, w których jednym z owych sprzecznych uczuć będzie gniew, czy popęd wściekłości – bo tak powinniśmy powiedzieć. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy kot spotyka innego kota, swojego rywala, który dorównuje mu siłą. Z jednej strony jego widok wywołuje w naszym pupilu agresję, z drugiej jednak strony budzi lęk. Nie możemy jednak powiedzieć, że kot macha ogonem ze złości, ponieważ to tylko jedno z uczuć, które w danej chwili odczuwa.

Prawidłowa interpretacja ruchów kociego ogona nie zawsze jest łatwa. Wymaga to od nas wiedzy na temat kociego zachowania i umiejętności czytania kociego języka ciała, który obejmuje mimikę pyszczka, ustawienia, uszu i całego ciała, i wiele innych elementów. Sam ruch ogonem możemy porównać do pojedynczego wyrazu w zdaniu. Nabiera ono sensu dopiero w zestawieniu z innymi wyrazami.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu