Dlaczego koty jedzą trawę

Dlaczego kot je trawę?

Koty są drapieżnikami, które wszystkie niezbędne do życia składniki pokarmowe czerpią z ciał innych zwierząt. Dlaczego zatem widzi się koty, które z upodobaniem skubią trawę? Prawdę mówiąc nie bardzo umiemy odpowiedzieć na to pytanie.

Najczęściej słyszymy, że kot je trawę dlatego, że „chce” wywołać u siebie wymioty, które pozwolą mu oczyścić przewód pokarmowy i pozbyć się zalegających w nim kul włosowych. Raczej trudno uznać to wyjaśnienie za przekonywujące. Faktycznie po zjedzeniu trawy koty często wymiotują, ale nie ma dowodów na to, że zjadły ją tylko by je wywołać.

Innym wytłumaczeniem jest to, że w ten sposób koty uzupełniają niedobowy błonnika w diecie, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i procesy trawienia. Również i to wytłumaczenie nie wytrzymuje krytyki. Zwierzęta jedzą bowiem tak małe ilości trawy, że nie ma to praktycznego znaczenia.

Inni z kolei uważają, że zjadając trawę, kot uzupełnia nie tyle niedobory błonnika, ile niezbędne śladowe ilości kwasu foliowego, którego nie ma w mięsie. Mnie osobiście nie do końca przekonuje takie wytłumaczenie, ponieważ jako drapieżniki koty nie bardzo są wstanie strawić roślin, a zatem chyba niewiele zyskują jedząc trawę.

Osobiście stawiałbym na to, że odpowiedzi na pytanie dlaczego koty jedzą trawę należy szukać gdzie indziej. Może jest to swoiste zachowanie przerzutowe, podobnie jak machanie ogonem? Może kot żuje trawę podobnie jak my żujemy gumę – bo sprawią mu przyjemność dostarczając miłych bodźców i uwalnia od napięcia?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu