dieta watrobowa dla kota

Dieta wątrobowa dla kota

Schorzenia wątroby u kotów to nie przelewki. Jakiekolwiek zaburzenia pracy tego narządu mogą poważnie zagrozić zdrowiu naszego pupila, a nawet jego dalszemu życiu. W przypadku zdiagnozowania takiej choroby, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która zahamuje jej dalszy rozwój. Co powinno wchodzić w skład diety wątrobowej dla kota? Jaka karma poprawi stan naszego pupila?

Karma hepatic dla kota

Funkcje wątroby u kota

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w kocim organizmie, pełniący wiele istotnych dla zdrowia i życia funkcji. Gruczoł ten odpowiada między innymi za prawidłową przemianę materii oraz procesy odtruwania organizmu z amoniaku oraz innych toksyn. Wątroba bierze udział w wielu procesach metabolicznych, wspomaga trawienie tłuszczy i białek, a ponadto warunkuje prawidłowe przyswajanie witamin oraz żelaza przez organizm. Co więcej, stanowi swego rodzaju magazyn dla witamin, składników mineralnych oraz tłuszczy, z których czerpie energię do pracy.

Schodzenia wątroby u kota – przyczyny

Niestety wątroba to jedna z najczulszych części kociego organizmu. Narząd ten jest niezwykle delikatny i podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Schorzenia wątroby u kotów mogą mieć rozmaite przyczyny, począwszy od niedożywienia i diety ubogiej w niezbędne składniki odżywcze, po zatrucia, nowotwory i czynniki genetyczne. Szczególnie szkodliwa dla tego narządu jest głodówka. Nawet pozornie krótki, dwudniowy post może poczynić spustoszenie w kocim organizmie i nieodwracalnie uszkodzić wątrobę. Niedożywienie i niedobór białka zmuszają organizm do wykorzystywania zmagazynowanego tłuszczu, jako źródła energii. W ten sposób dochodzi do gromadzenia się szkodliwych substancji w wątrobie i stopniowej degeneracji jej komórek.

Koty są także niezwykle podatne na działanie toksyn. Ich organizm nie radzi sobie z ich usuwaniem, na czym cierpi zwłaszcza wątroba. Do jej uszkodzenia może dojść pod wpływem leków, detergentów, środków owadobójczych lub roślin.

Objawy chorej wątroby u kota

Niestety objawy większości schorzeń wątroby dają o sobie znać dopiero w zaawansowanych stadiach, dlatego wykrywa się je dosyć późno. Pierwszym symptomem z reguły jest brak apetytu, wymioty, biegunka lub zaparcia. Pamiętajmy, że im dłużej kot nie je, tym szybciej zachodzą uszkodzenia. Chore zwierzę szybko traci na wadze, może być senne, i apatyczne. Często obserwuje się także wzmożone pragnienie, wielomocz i gorączkę. Najczęstszymi chorobami wątroby u kotów są stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby i kamica żółciowa.

Jak karmić kota z chorą wątrobą?

Po zdiagnozowaniu schorzenia należy natychmiast podjąć odpowiednie leczenie, a następnie wprowadzić dietę, która wspomoże terapię i ograniczy dalszy rozwój choroby. Pamiętajmy, że właściwe żywienie potrafi zdziałać cuda, poprawiając samopoczucie zwierzaka oraz jakość jego życia. Dieta dostosowana do potrzeb cierpiącego czworonoga ma ogromne znaczenia zwłaszcza w przypadku chorób wątroby. Nowy jadłospis powinien wspomagać regenerację uszkodzonego narządu i jak najbardziej go odciążać. Pokarm powinien być przede wszystkim lekkostrawny i pełen łatwo przyswajalnych składników. Karma musi zawierać odpowiednią ilość tłuszczu oraz białka roślinnego, które w przypadku kotów chorujących na wątrobę uważane jest za dużo zdrowsze i mniej obciążające dla wątroby.

Kermy hepatic dla kotów – dieta wątrobowa

Na rynku dostępne są już pokarmy dedykowane kotom ze schorzeniami wątroby. Karmy hepatic, bo to o nich mowa, zawierają wszystkie niezbędne zwierzakom składniki odżywcze, spełniając jednocześnie wymogi tak zwanej diety wątrobowej. Produkty tego rodzaju odznaczają się pomniejszoną zawartością białek oraz faktem, że do ich produkcji wykorzystuje się jedynie niektóre gatunki mięs oraz białko pochodzenia roślinnego. Duże znaczenie ma także pomniejszona ilość miedzi, która odkłada się w komórkach wątroby prowadząc do ich degradacji. Zadaniem karmy hepatic dla kotów » jest przyspieszenie metabolizmu, odciążenie wątroby i ochrona hepatocytów. Większość z nich zawiera więc cały szereg witamin, między innymi witamin z grupy B, C i E, a ponadto składniki, takie jak lecytyna, L-karnityna czy cholina.

Pamiętajmy, że dietę dla kota z chorą wątrobą należy ustalać w porozumieniu z weterynarzem. Nowy jadłospis powinien być precyzyjnie dopasowany do potrzeb zwierzaka. Wątroba to organ posiadający pewną zdolność do regeneracji, a stosując się do zaleceń specjalisty możemy wspomóc ten proces.

↓ KARMA DLA KOTA Z PROBLEMAMI WĄTROBY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © fantom_rd – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu