dieta monobialkowa dla kota

Dieta monobiałkowa dla kota

Wśród mruczących podopiecznych nie brakuje zwierzaków o szczególnych potrzebach żywieniowych. Aby ograniczyć kocie dolegliwości i poprawić samopoczucie futrzaków, warto podjąć odpowiednie działania dietetyczne. W wielu przypadkach pomocna może okazać się dieta monobiałkowa dla kota.

Kiedy warto stosować dietę monobiałkową u kota?

Żywienie kota z wykorzystaniem tylko jednego źródła białka to element szerszej koncepcji, polegającej na eliminowaniu określonych problematycznych składników z menu czworonogów. W przypadku diety jednobiałkowej z receptury pożywienia wyklucza się proteiny, które najczęściej wywołują u futrzaków nadwrażliwość. Cały jadłospis zwierzaka bazuje wtedy wyłącznie na jednym źródle białka, które ma niski potencjał uczulający. Dietę monoproteinową stosuje się przede wszystkim u kotów cierpiących na alergię pokarmową. Często pozwala ona zahamować przykre objawy choroby. Dodatkowo taki sposób żywienia może też pełnić funkcję pomocy diagnostycznej w przypadku podejrzenia uczulenia na składniki pożywienia. Dzięki wyeliminowaniu z jadłospisu pupila różnych źródeł białka można rozpoznać, które proteiny wywołują niepożądaną reakcję, a które są dla kota potencjalnie bezpieczne. Dieta jednobiałkowa to także dobra propozycja dla kotów obdarzonych wrażliwym przewodem pokarmowym. Produkty stosowane w jej ramach zawierają wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki, które wyróżniają się doskonałą przyswajalnością i wysoką wartością odżywczą. Zazwyczaj nie wywołują więc u mruczków problemów ze strony przewodu pokarmowego. Ze względu na to, że w diecie monoproteinowej wykorzystuje się niepospolite rodzaje mięs (np. koninę, królika, dziczyznę), bywa ona odpowiednia również dla kocich niejadków. Egzotyczne składniki są dla futrzaków bardzo atrakcyjne, a co za tym idzie – skutecznie pobudzają ich apetyt.

Jak stosować dietę monoproteinową u kota?

Dietę monobiałkową dla kota najłatwiej skomponować przy użyciu gotowych produktów zawierających tylko jedno źródło protein. U mruczków, będących obligatoryjnymi mięsożercami, białko powinno pochodzić oczywiście z produktów odzwierzęcych. Co bardzo istotne, futrzakom nie możemy podawać także żadnych przysmaków, w których składzie znajdują się inne, niż wybrane przez nas, białka. W celach diagnostycznych dietę jednobiałkową należy stosować przynajmniej przez okres 8 tygodni. Dopiero po upływie tego czasu można wprowadzić kolejne źródło protein. Jeśli już rozpoznamy przyczynę kocich problemów, możemy serwować pupilowi karmę monoproteinową również w ramach terapii alergii. Pamiętajmy jednak, że poszczególne mięsa znacznie różnią się profilem aminokwasowym, dlatego długie stosowanie pokarmów monobiałkowych może wiązać się z koniecznością uzupełnienia diety zwierzaka o określone składniki (np. przy pomocy suplementów). Dobrze też po pewnym czasie zmienić rodzaj lub markę karmy monoproteinowej bądź zacząć serwować ją zamiennie z pokarmem hipoalergicznym. U kotów wybrednych pożywienie tego typu najlepiej podawać jedynie okresowo, w razie wyraźnych spadków apetytu.

Jak dobrać odpowiednią karmę jednobiałkową dla kota?

Karma monobiałkowa dla kota powinna odznaczać się zarówno dużą smakowitością, jak i wysoką wartością biologiczną. Dla futrzaka należy wybrać pożywienie z mięsem, którego do tej pory nie miał okazji spróbować lub takim, które stanowiło dla niego jedynie okazjonalny rarytas. Wskazane jest ponadto, aby pokarm zawierał nie tylko mięso, ale również różnego rodzaju podroby. Pożądane jest także, aby karma monobiałkowa była jednocześnie bezzbożowa lub opierała się na jednym źródle węglowodanów. Godne polecenia są produkty z warzywami takimi jak np. dynia czy marchewka. W pożywieniu nie powinny znajdować się sztuczne konserwanty, barwniki czy konserwanty, które czasami także mogą wywoływać u zwierzaków nadwrażliwość. Karmy monoproteinowe dostępne są w wersji mokrej oraz suchej, dlatego warto dobrać ich konsystencję do preferencji mruczka. Pożywienie dla futrzaka powinno składać się z komponentów najwyższej jakości, które poddane zostały jedynie delikatnej obróbce. Istotna jest zwłaszcza wysoka zawartość składników pochodzenia zwierzęcego. Receptura pokarmu musi być wzbogacona odpowiednimi witaminami i minerałami. Warto zwrócić też uwagę na składniki, które ograniczą dolegliwości kocich alergików, zredukują problemy skórne i zmniejszą stany zapalne. Niezastąpionymi dodatkami w pokarmach monoproteinowych dla kotów są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz prebiotyki.

↓ KARMA MONOBIAŁKOWA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Nichizhenova Elena – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu