Drob w diecie psa i kota

Drób diecie psa i kota

Mięso drobiowe, powszechnie stosowane w karmach komercyjnych, jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Najczęściej stosowane w produkcji są kurczak, indyk, kaczka jak oraz gęś. W niektórych karmach możemy również znaleźć mięso bażanta czy nawet strusia.

Młode, rosnące zwierzęta potrzebują pokarmu o zwiększonej zawartości białka. Istotne jest by było lekkostrawne – kurczak wydaje się być odpowiedni wyborem. Wiele komercyjnych karm przeznaczonych dla szczeniąt opartych jest właśnie na nim. Dodać należy, że drób jest mięsem smakowitym, bogatym w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz związki mineralne (cynk, selen, fosfor). Dla przykładu witamina B6 (pirydoksyna) – ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, kurczliwość mięśni, działanie układu wewnątrzwydzielniczego. Witamina ta bierze udział w ponad 140 reakcjach enzymatycznych organizmu. Natomiast niacyna (wit.B3) wpływa korzystnie na jakość włosa i stan zdrowia skóry naszych pupili. Psy są w stanie syntetyzować niacynę w organizmie, jednak jej ilość jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania. U kotów nie potwierdzono do tej pory możliwość syntezy witaminy B3.

Indyk w karmach dla psa

Mięso z indyka jest chude, niskokaloryczne, co jest istotne przy produkcji karm odchudzających. Zawiera ważne makroelementy, jak fosfor (uczestniczy w budowie kości i zębów) czy potas odpowiedzialny m.in. za równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz przewodnictwo bodźców nerwowych. Dodatkowo mięso indycze jest także cennym źródłem żelaza i magnezu.

Gęsina w karmach dla psa

Gęsina jest bogatym źródłem witaminy A (jej zawartość wynosi 30 ug/100g, w przypadku kurczaka jest to tylko 16ug/100g) oraz żelaza. Jednak największą jego zaletą jest duża zawartość tłuszczu – zawiera ok. 70% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielonienasyconych (nawet 5 razy więcej niż wieprzowina). Tłuszcz z gęsi należy do jednego z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych. Kwasy linolowy i arachidonowy mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry, a ich niedobór może objawiać się złuszczeniem naskórka. W konsekwencji może doprowadzać do zwiększonej podatności na alergeny środowiska i rozwój alergii. Biologiczna rola witaminy A jest istotna w procesie widzenia, rozwoju płodu jak również funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Kaczka w karmach dla psa

Mięso kaczki, podobnie jak gęsi zawiera znaczne ilości tłuszczu, co przekłada się na wzrost kaloryczności i smakowitości. To tłuszcz jest nośnikiem smaku. Kacze mięso jest źródłem żelaza (2,4mg/100g, dla porównania mięso z indyka 0,6 mg/100g) oraz witaminy B1 (tiamina) – wspomaga ona pracę układu krążenia, wpływa pozytywnie na wzrost i rozwój kości.

Bażant w karmach dla psa

Z kolei mięso bażanta cechuje wysoka zawartość białka przy niskiej zawartości tłuszczu. Charakteryzuje je dodatkowo bardzo dobry stosunek kwasów omega 3 i 6. W porównaniu z mięsem kaczym czy gęsim – zawiera ono znacznie więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Struś w karmach dla psa

Ostatnim omawianym będzie mięso strusia. Traktowane jest jako ekskluzywny dodatek do karm. Ze względu na swoją strukturę i ciemną barwę, często jest porównywane z wołowiną. Białko strusiny cechuje wyjątkowa przyswajalność i wysoka strawność. Średnia zawartość białka w mięsie strusim mieści się w przedziale 20-22%, podczas gdy w wołowinie wynosi ona 21-22%. Mięso strusia zawiera duże ilości lizyny – podstawowego elementu struktury wielu białek organizmu.

Drób często jest opisywany jako przyczyna alergii u psów i kotów. Alergia pokarmowa to indywidualnie określona, immunologiczna reakcja na składnik pokarmowy. Głównym, niespecyficznym objawem klinicznym jest świąd, który może objawiać się drapaniem, lizaniem, ocieraniem różnych części ciała. Wtórnie pojawiają się zmiany skórne – wykwity. Biegunka i wymioty występują rzadziej. Prawdą jest, że mięso drobiowe (głównie kurczak) może uczulać i zdarza się to częściej niż w przypadku innego rodzaju mięs. Jednak pojawia się coraz więcej karm ze zhydrolizowanym białkiem kurczaka, które nie mają właściwości alergizujących. Ze względu na zalety mięsa drobiowego, lekarze weterynarii często zalecają dietę opartą na gotowanym kurczaku – wpływa on korzystnie na wrażliwy przewód pokarmowy chorujących psów.

Pragniemy podkreślić, że dieta drobiowa ma stosunkowo mniejszą zawartość metali ciężkich i arsenu niż dieta oparta na bazie czerwonych mięs oraz ryb. Mięso drobiowe cenione jest przede wszystkim jako źródło białka o dużej wartości odżywczej. Pod tym względem przewyższa mięso wieprzowe czy wołowe. Istotnym atutem mięsa drobiowego jest wysoka strawność białka. Warto wspomnieć o naturalnych drobiowych przysmakach – filety z kaczki , suszone szyje z indyka czy kurze łapki ucieszą każdego czworonoga.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title Autor: Lek.wet. Jakub Sadłowski, Warszawa

Zdjęcie: © Delicious — stock.adobe.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu