dieta cukrzycowa u psa

Dieta cukrzycowa u psa

Cukrzyca z pewnością stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psiaków. Aby ograniczyć towarzyszące jej dolegliwości i zapobiec groźnym powikłaniom, nie wystarczy jedynie wdrożyć odpowiednie leczenie. W terapii równie istotna jest także specjalna dieta. Jak prawidłowo karmić czworonoga cierpiącego na cukrzycę?

Jak zapobiegać cukrzycy u psów?

Przyczyny i objawy cukrzycy u psów

Cukrzyca to jedna z tych chorób, które negatywnie oddziałują na cały psi organizm. W jej przebiegu, na skutek nieprawidłowego wydzielania insuliny lub upośledzenia jej działania, dochodzi do przewlekłego podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Wyróżnia się trzy podstawowe typy cukrzycy: insulinozależną, insulinoniezależną i wtórną. U domowych czworonogów najczęściej mamy do czynienia z pierwszym typem choroby. W tym przypadku, z powodu uszkodzenia wysp trzustkowych, następuje zahamowanie wydzielania insuliny. Cukrzyca u psów » często ma podłoże autoimmunologiczne. Zdarza się również, że rozwija się w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Niejednokrotnie jej przyczyny pozostają jednak nieznane. Podejrzewa się, że u zwierzaków występują predyspozycje genetyczne do tej choroby. Na cukrzycę najbardziej narażone są pudle, beagle’e, retrievery, sznaucery, pinczery, teriery. Choroba nierzadko pojawia się też u psów wtórnie do innych schorzeń, zwłaszcza przebiegających z wahaniami hormonalnymi. Do czynników ryzyka zalicza się ponadto: otyłość, płeć żeńską i wiek powyżej 7 lat.

O cukrzycy u psa świadczyć może wzmożone oddawanie moczu, zwiększone pragnienie i spadek masy ciała pomimo zwiększonego apetytu. Niekiedy u czworonogów widoczne są też zmiany w zachowaniu, takie jak apatia, niechęć do aktywności oraz zabawy. Niepokojącym symptomem jest również zaćma. Jeśli więc zaobserwujemy któryś z tych objawów, jak najszybciej udajmy się z pupilem do weterynarza. Pozwoli to uniknąć wielu niebezpiecznych dla zwierzaka powikłań.

Rola odpowiedniej diety w terapii cukrzycy u psów

Celem diety cukrzycowej u psów jest przede wszystkim ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi. Odpowiednie żywienie, skorelowane z podawaniem insuliny, ma zapobiec gwałtownym wahaniom poziomu cukru w organizmie czworonoga. Istotne jest także, by wspomagało metabolizm, poprawiało samopoczucie zwierzaka i obniżało ryzyko powikłań zdrowotnych. W przypadku psiaków otyłych dieta cukrzycowa powinna ułatwiać stopniową redukcję masy ciała. Prawidłowo skomponowany jadłospis musi zawsze w pełni zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierzaka i dostarczać mu niezbędnej dawki energii.

Podstawowe zasady diety cukrzycowej dla psa

Głównym założeniem diety cukrzycowej dla psa jest stosowanie odpowiednich źródeł węglowodanów. W żywieniu czworonożnych diabetyków wykorzystuje się przede wszystkim składniki o niskim indeksie glikemicznym, zawierające cukry złożone. W przeciwieństwie do surowców bogatych w węglowodany proste są one metabolizowane i przyswajane powoli, dzięki czemu nie wywołują gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo często zalecane jest zmniejszenie podaży tłuszczów, a co za tym idzie – obniżenie kaloryczności posiłków. Istotną rolę w żywieniu psów chorych na cukrzycę odgrywa błonnik. Włókno wydłuża czas wchłaniania glukozy, poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zapewnia zwierzakom uczucie sytości. Wskazane jest zatem zwiększenie jego ilości w serwowanych psu daniach. Do jadłospisu pupila można włączyć zarówno włókno nierozpuszczalne, jak i rozpuszczalne. Posiłki czworonożnego diabetyka powinny być stałe pod względem składu i wartości energetycznej. Z tego powodu pupilowi najlepiej serwować gotowe karmy, o odpowiednio zbilansowanym składzie. Nie można też zapomnieć o właściwym harmonogramie karmienia. Podawanie pokarmu musi być ściśle powiązane z aplikowaniem psu insuliny. Należy wyznaczyć stałe pory posiłków i kontrolować ilość pożywienia spożywanego przez zwierzaka. Dobrą praktyką bywa zwiększenie częstotliwości serwowania pokarmu.

Karmy dla psów z cukrzycą

W diecie cukrzycowej u psów z reguły można stosować zarówno pokarmy suche, jak i mokre. Wiele zależy więc od upodobań naszego ulubieńca. W przypadku braku apetytu na ogół polecane są karmy wilgotne, które mają wyższą smakowitość. Lepiej natomiast unikać tzw. pokarmów półwilgotnych (wilgotność około 18-20%), które zwykle zawierają zbyt dużo cukrów prostych. Odpowiednią karmę dla psiego diabetyka z pewnością najszybciej znajdziemy wśród produktów weterynaryjnych. Pamiętajmy jednak, że tego typu pożywienie należy stosować wyłącznie pod kontrolą weterynarza. Warto wybierać produkty, w których źródłem węglowodanów jest sorgo lub jęczmień (odznaczają się one niskim indeksem glikemicznym). Powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu (optymalnie około 10-15%) i włókna (optymalnie około 15-17%) w pokarmie. W pożywieniu dla zwierzaka zmagającego się z cukrzycą nie może też zabraknąć składników, które wspomogą jego organizm w walce z chorobą. Do takich substancji zaliczyć należy przede wszystkim przeciwutleniacze (redukują stres oksydacyjny), L-karnitynę (wspomaga przemiany lipidów) oraz cynk (regulujący stężenie glukozy we krwi).

↓ KARMA DLA PSA Z CUKRZYCĄ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu