dieta bezglutenowa dla psa i kota

Dieta bezglutenowa dla psa i kota

Ułożenie prawidłowej diety dla psa czy kota to zadanie, którego nie należy lekceważyć. Bezzbożowe i bezglutenowe karmy dla zwierząt w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Często opiekunowie zwierząt domowych naśladują własne preferencje żywieniowe przy wyborze jedzenia dla swoich pupili.

Gluten, w zależności od dziedziny nauki może być różnie definiowany. W kontekście żywienia psów i kotów jest mieszaniną białek – włóknistych glutenin, gliadyn, a w mniejszym stopniu albumin i globulin. Występuje w ziarnach niektórych zbóż – pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie oraz ich pochodnych, a także w odmianach mieszańcowych. Ziarna, które nie zawierają glutenu to ryż, gryka, proso, kukurydza i komosa ryżowa. Spożycie glutenu przez osobniki z nietolerancją przyczynia się do zniszczenia kosmków jelitowych w błonie śluzowej jelita oraz pogorszenia wchłaniania substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym. W rezultacie chore zwierzęta mimo dobrego apetytu są niedożywione i mogą wykazywać objawy niedoborów witamin i związków mineralnych.

Jedynie 1-2 % populacji ludzi choruje na celiakie, czyli chorobę immunologiczną w przebiegu której powstają w organizmie przeciwciała niszczące gluten. Problemy żołądkowo-jelitowe związane z nadwrażliwością na gluten są bardzo rzadkie u psów. Większość z nich dobrze toleruje pszenicę i inne zboża. Gluten u zdrowych psów jest trawiony przez enzymy trzustkowe w jelicie cienkim. Niestety niektóre psy, podobnie jak ludzie – nie tolerują glutenu. Rozwija się u nich przewlekła, zapalna choroba jelit nazwana enteropatią wywołaną glutenem. Objawia się uporczywymi, nawracającymi biegunkami, utratą masy ciała, pogorszeniem kondycji i okrywy włosowej. Stwierdzono do tej pory predyspozycję genetyczną u seterów irlandzkich, samoyedów i terierów pszenicznych. Pierwsze objawy pojawiają się przed ukończeniem 6-7 miesiąca życia.

Diagnostyka nadwrażliwości na gluten nie jest prosta. Przede wszystkim pacjenta powinien zbadać doświadczony lekarz weterynarii. Wskazane jest wykonanie badań krwi, (w tym testy w kierunku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki), badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz badanie kału w kierunku pasożytów. Niestety brak jest komercyjnych testów w kierunku enteropatii wywołanej glutenem. Ważne jest wykluczenie za pomocą wyżej wspomnianych badań innych przyczyn i wprowadzenie pacjenta na kilka tygodni na dietę niezawierającą glutenu. Jeśli biegunka nie pojawia się, po 2-4 tygodniach wskazane jest wykonanie próby prowokacyjnej – podanie diety zawierającej gluten. Jeśli biegunka znów się pojawi – dotarliśmy do rozpoznania. Coraz częściej do mojej przychodni trafiają na konsultację koty z objawami zapalenia okrężnicy – z krwistą lub śluzową biegunką. U części z nich wprowadzenie diety bezzbożowej trwale rozwiązuje problemy zdrowotne.

W ziarnach zbóż prócz substancji odżywczych, występują pewne związki szkodliwe dla zdrowia zwierząt. Rozorcynole, polisacharydy nieskrobiowe, inhibitory trypsyny i chymotrypsyny, taniny i lektyny należą do substancji antyodżywczych. Wysoka temperatura wykorzystywana w produkcji karm komercyjnych prowadzi do inaktywacji większości z nich.

Dosyć istotne jest odróżnienie diety bezglutenowej od bezzbożowej. To nie są synonimy. Karmy bezzbożowe nie zawierają jakichkolwiek ziaren, natomiast karmy bezglutenowe mogą być z ziarnami lub nie. Nie ma w nich natomiast kompleksu białek – glutenu. Warto zwrócić uwagę na powody, dla których opiekunowie psów i kotów coraz częściej wybierają karmy bezzbożowe i bezglutenowe. Wg nich obecność zbóż w diecie zwierząt domowych jest nienaturalna. O ile koty są bezwzględnymi mięsożercami, to psy są określane jako względni mięsożercy lub wszystkożercy. W przeciwieństwie do ich dzikich przodków, pojawiły się w organizmach psów geny odpowiedzialne za kodowanie enzymów metabolizujących węglowodany ( w tym te ze zbóż). Drugim często stosowanym argumentem jest podejrzenie reakcji alergicznej na zboża w przebiegu alergii pokarmowej. Liczne badania dowodzą, że alergeny ze zbóż uczulają stosunkowo rzadko, a dużo częstszymi alergenami są kurczak, wołowina i białka jaja kurzego.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title Autor: Lek.wet.spec. Jakub Sadłowski, Warszawa

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Patrycja
  cze 26, 2018 - 10:51 AM

  Doskonałe porady!

  Reply
 2. Marcin B
  cze 26, 2018 - 02:43 PM

  czy mogliby Państwo przygotować również informację na temat/analizę składów karm wegetariańskich/wegańskich? Jestem ciekaw, czy zawierają wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju elementy, czy należałoby je czymś suplementować.

  Reply
 3. Ola
  cze 26, 2018 - 03:41 PM

  Nie wiedziałam, że gluten może być szkodliwy dla psów?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu