Sklep online
Sklep online

Czyszczenie zębów u psa

Śnieżnobiały uśmiech stanowi najlepszą wizytówkę każdego zadowolonego czworonoga. Wszelkie zaniedbania w profilaktyce dentystycznej odbijają się jednak nie tylko na wyglądzie psiaka, ale przede wszystkim na jego zdrowiu. Aby nasz pupil mógł się poszczycić zdrowymi i czystymi zębami, musimy jednak zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. W jaki sposób prawidłowo czyścić zęby psa?

Metody czyszczenia psich zębów

Istnieją różne sposoby na oczyszczanie psich zębów. Niektóre wymagają sporego zaangażowania ze strony opiekuna, a inne bazują jedynie na naturalnych tendencjach psiaka do gryzienia i żucia. Metodę zawsze należy dobrać do potrzeb czworonoga – warto pamiętać, że starsze zwierzaki są bardziej narażone na problemy z zębami, dlatego należy szczególnie zadbać o higienę ich jamy ustnej.

Z pewnością najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie psich zębów jest ich szczotkowanie. Potrzebne nam do tego będą: specjalna pasta lub żel dedykowane psiakom i odpowiednia szczoteczka. Warto wybrać akcesorium z miękkim włosiem, które nie porani delikatnych dziąseł naszego pupila. Co więcej, łatwiej będzie nam umyć uzębienie czworonoga szczoteczką, która posiada dwie główki – bez problemu możemy wtedy wyczyścić zęby z obu stron. Szczotkowanie zębów psa warto wykonywać przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu, najlepiej po ostatnim posiłku. Zanim przystąpimy do zabiegu, pozwólmy pupilowi spróbować odrobinę pasty i przyzwyczaić się do jej smaku. Czyszczenie rozpoczynamy od zębów policzkowych (trzonowych i przedtrzonowych), a następnie przechodzimy do kłów i siekaczy. Włosie szczoteczki powinniśmy ustawić pod kątem 45 stopni. Zęby należy myć ruchami okrężnymi. W miarę możliwości trzeba próbować szczotkować psie zęby także od strony podniebiennej. Cały zabieg powinien trwać około 2 minuty.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wyczyścić psich zębów za pomocą szczoteczki, możemy spróbować uczynić to w inny sposób. Zdecydować możemy się na płyn do higieny jamy ustnej dodawany do wody lub proszek, który dosypuje się bezpośrednio do pokarmu. Istnieją także specyfiki w tabletkach. Innym rozwiązaniem jest zakup sprayu pielęgnacyjnego, który rozpyla się bezpośrednio na zęby i dziąsła czworonoga. Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę na jego skład. Chlorheksydyna skutecznie ogranicza rozwój bakterii i redukuje nieprzyjemny zapach z pyska, a zawarte w preparatach enzymy rozkładają substancje organiczne tworzące osad.

O pielęgnację psich zębów można także zadbać poprzez regularne serwowanie pupilowi przysmaków dentystycznych. Dzięki chropowatej teksturze, specjalnemu kształtowi i odpowiedniej twardości mogą one skutecznie oczyścić zęby czworonoga z osadu i znacząco ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego. Co więcej, ich gryzienie wzmacnia mięśnie żuchwy i poprawia ukrwienie dziąseł. Dodatkowo, tego typu przysmaki pomagają zaspokoić psu naturalną potrzebę żucia i dostarczają rozrywki. Przysmaki dentystyczne dostępne są w formie kości, ciasteczek czy pasków. Aby wzmocnić efekt ich działania, powinniśmy dodatkowo zakupić dla pupila także odpowiednie zabawki do żucia z wypustkami masującymi dziąsła w czasie gryzienia (poczytaj więcej przysmakach dla psa KLIK).

↓ ZABAWKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów?

Nie da się ukryć – większość psiaków nie zareaguje od razu entuzjazmem na widok szczoteczki do zębów. Jeśli dodatkowo zaczniemy nią nerwowo manipulować w pysku czworonoga, możemy skutecznie zniechęcić zwierzaka do pielęgnacji. Z tego względu warto działać stopniowo. Najlepiej kształtować dobre nawyki już u młodych czworonogów, które zazwyczaj łatwiej akceptują wszelkie eksperymenty. Jednak nawet dorosłego psiaka da się przekonać do mycia zębów, choć może to być bardziej czasochłonne. Od czego zacząć trening? Z pewnością od wprowadzenia pupila w pozytywny nastrój. Warto spróbować wykonać masaż w okolicy psiego pyska. W ten sposób możemy przyzwyczaić podopiecznego do dotykania kufy w przyjemnej i relaksującej dla niego atmosferze.

Następnym krokiem jest oswajanie psiaka z odsłanianiem zębów. Warto przy tym zadbać o tworzenie pozytywnych skojarzeń. Jeśli zwierzak dzielnie znosi nasze manewry, nie zapominajmy, by go sowicie nagrodzić. Dobrym ćwiczeniem, które przygotuje pupila do właściwego czyszczenia zębów, jest ich pielęgnacja przy pomocy palców, na które nakładamy odrobinę pasty. Dla psiaków, które dopiero uczą się akceptować czyszczenie zębów, powinniśmy zakupić szczególnie atrakcyjny, pachnący preparat, najlepiej o mięsnym smaku.

Nie mniej istotne jest przekonanie czworonoga, że szczoteczka do zębów nie jest narzędziem tortur. Niech jej widok wiążę się dla psa z czymś przyjemnym. Podczas treningu warto nałożyć na nią więc jakiś ulubiony przysmak zwierzaka. Mycie zębów trzeba również odpowiednio umieścić w psim harmonogramie dnia. Najlepiej, aby było zapowiedzią czegoś przyjemnego. Może dla zwierzaka będzie znakiem, że za chwilę czeka go ulubiona zabawa lub spacer? Wtedy na pewno pupil łatwiej zaakceptuje ten zabieg.

Profilaktyka dentystyczna u psów

Tylko kompleksowe działania mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Właśnie dlatego oprócz oczyszczania psich zębów, nie można zapominać o regularnych przeglądach dentystycznych. Na kontrolę warto udać się przynajmniej raz na 6 miesięcy. Nie bagatelizujmy nigdy też niepokojących objawów – nieprzyjemny zapach z pyska, niechęć do gryzienia pokarmu, zaczerwienione dziąsła – powinny być sygnałem do wizyty u weterynarza. Istotną rolą w profilaktyce dentystycznej odgrywa odpowiednia dieta. Miękkie domowe jedzenie nie sprzyja higienie zębów. Twarde granulki o zróżnicowanej chropowatej strukturze sprawiają natomiast, że zęby psiaka w czasie jedzenia mogą w sposób mechaniczny się oczyszczać. Jeśli nasz pupil ma tendencję do problemów z zębami, powinniśmy zakupić dla niego specjalną karmę, która ogranicza powstawanie kamienia nazębnego.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Po co psu identyfikator?

Każdy psiak potrzebuje identyfikatora, ponieważ podczas codziennego spaceru zawsze może wydarzyć się nieoczekiwana sytuacja, podczas której pupil pogna przed siebie. Czasem jest to spowodowane zerwaniem się smyczy, szelek lub obroży,...

Czytaj więcej
Do czego służy zgrzebło dla psa?

Sierść naszego domowego czworonoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczotkowanie nie tylko sprawi, że psiak będzie prezentował się jak z wybiegu, ale przede wszystkim zapobiegnie ono powstawaniu kołtunów, usunie brud, martwy naskórek,...

Czytaj więcej
Obroże dla psów

Wybór obroży dla psa wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wciąć przede wszystkim wygodę oraz bezpieczeństwo naszego czworonoga, ale równie ważne są względy praktyczne,...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram