Czym różni się żwirek silikonowy od innych żwirków?

Czym różni się żwirek silikonowy od innych żwirków?

Podłoże, jakim wypełnimy kuwetę, ma dla naszych futrzaków bardzo duże znaczenie. W naturze koty zakopują swoje odchody w piasku, w warunkach domowych to tylko od decyzji opiekunów zależy, jaki żwirek wybiorą dla pupila. Z pewnością jednym z najczęściej stosowanych wypełniaczy do kuwet jest żwirek silikonowy. Czym jednak wyróżnia się na tle innych podłoży i dlaczego znajduje tak wielu zwolenników?

Rodzaje żwirków dla kota

Podstawowe rodzaje żwirków, na jakie może zdecydować się właściciel mruczka, to: żwirki bentonitowe, drewniane i silikonowe (przeczytaj więcej o rodzajach żwirków dla kota KLIK). Od materiału, z jakiego wykonany jest wypełniacz, zależy czy podłoże wykazuje właściwości zbrylające, w jakim stopniu pochłania zapach, a także jak często należy je wymieniać. Niektóre żwirki są też dodatkowo aromatyzowane i odznaczają się intensywnym zapachem. Należy pamiętać, że odpowiednie podłoże nie może być zbyt miękkie (kot musi pewnie stawiać na nim swoje łapy), ani zawierać elementów ostrych i nieprzyjemnych dla futrzaka. Specjalne potrzeby mają też małe kociaki. Ze względu na ryzyko zjedzenia przez nie podłoża, warto wybrać dla nich naturalny żwirek drewniany.

Kocie preferencje odnośnie żwirków bywają bardzo różne. Pewne jest natomiast, że należy bardzo rozważnie dokonywać wyboru. Niewłaściwy żwirek może skutecznie zniechęcić kota do korzystania z kuwety. Niektóre futrzaki gustują tylko w specyficznych typach podłoży, co warto po prostu zaakceptować. Mając kilka mruczków, możemy więc potrzebować aż kilku różnych wypełniaczy do kuwet. Niekiedy futrzaki swoje żwirkowe preferencje silnie nam zasygnalizują – po prostu omijając swoją kuwetę. Koty mogą też przestać zakopywać odchody, jeśli ze żwirkiem, w ich mniemaniu, jest coś nie tak. Warto jednak zaznaczyć, że często to nie sam rodzaj żwirku jest nieakceptowany przez koty, lecz zbyt rzadka jego wymiana (dowiedz się więcej o tym, jak prawidłowo czyścić kuwetę kota KLIK).

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy, produkowany z krzemionki, słynie ze swoich właściwości absorpcyjnych. Mechanizm pochłaniania zapachu jest jednak zupełnie inny niż w przypadku żwirków drewnianych lub bentonitowych. W odróżnieniu od innych podłoży nie tworzą się bryłki, które możemy usunąć z kuwet wraz z nieczystościami. Koci mocz zatrzymywany jest natomiast wewnątrz kryształów, a co za tym idzie, żwirek ten świetnie pochłania zapach. Nie ma również problemów z pyłem czy roznoszeniem podłoża z kuwety przez kota. Kiedy wypełniacz przybiera żółty odcień, powinniśmy całkowicie wymienić zawartość kociej kuwety – na bieżąco możemy więc kontrolować zużycie podłoża. Aby działanie żwirku było optymalne, w pomieszczeniu muszą być odpowiednie warunki do odparowania wilgoci.

Żwirek silikonowy jest z pewnością bardzo wygodny w stosowaniu przez właścicieli. Co jednak sądzą o nim same koty? Tu zdania jak zwykle są podzielone. Trzeba pamiętać, że zapach w kuwecie to jedno z podstawowych kryteriów, jakie decyduje o tym, czy mruczek zdecyduje się skorzystać ze swojej toalety. Ze względu na bardzo dobre właściwości do pochłaniania zapachów przez żwirek silikonowy, spada ryzyko, że pupil przez nasze niedopatrzenie uzna swoją kuwetę za zbyt brudną. Niektóre koty niechętnie patrzą jednak na szelest wydawany przez kryształki podłoża. W pewnych przypadkach nieodpowiednia może być również granulacja. Dobry żwirek nie może ranić kocich łap. Warto jednak wiedzieć, że obecnie możemy kupić żwirki silikonowe o bardzo małych granulkach – przypominających drobny piasek, który koty zazwyczaj chętniej zaakceptują. Dodatkowo takie podłoże jest lekkie i nietoksyczne. Żwirki silikonowe mają więc wiele zalet – jeśli wybierzemy produkt wysokiej jakości, o odpowiedniej dla mruczka granulacji, z dużym prawdopodobieństwem nasz futrzak będzie z niego zadowolony.

Jak zmienić kotu rodzaj żwirku?

Niechęć do żwirku nie zawsze wynika z jego właściwości. Trzeba pamiętać, że koty nie lubią zmian i siła przyzwyczajenia często wpływa na ich zachowanie. Jeśli nasz pupil od młodości był przyzwyczajony do jednego rodzaju żwirku, każda zmian może być dla niego trudna. Z tego powodu nie możemy od razu wymienić całego dotychczasowego wypełniacza kuwety na inny. Lepszym sposobem jest początkowe mieszanie obu podłoży i proporcjonalne zmniejszanie ilości jednego żwirku na rzecz drugiego.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kuweta dla kota | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu