Czym różni się żwirek kukurydziany od innych żwirków?

Czym różni się żwirek kukurydziany od innych żwirków?

Każdy opiekun kota przebywającego w domu przynajmniej raz staje przed wyborem żwirku do kuwety. Wybór ten jest o tyle ważny, że od niego zależy komfort samego kota, ale również domowników. Niestety, trzeba to zaznaczyć, idealny, uniwersalny żwirek nie istnieje. Koty swoje zdanie mają. A i właściciele ich zwracają uwagę na różne właściwości użytkowych. Dlatego warto przed dokonaniem wyboru, dokładnie zapoznać się ze specyfiką dostępnych na rynku żwirków.

Żwirek kukurydziany, bentonitowy, drewniany czy silikonowy

Producenci żwirków nie ustają w działaniach, żeby dostarczać opiekunom coraz szerszy asortyment. Najpopularniejsze żwirki na jakie może zdecydować się właściciele kotów, to:

– żwirki bentonitowe – minerał z którego wykonane są te podłoża jest wyjątkowo chłonny, dobrze radzi sobie z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów. Żwirki bentonitowe różnią od siebie frakcją (wielkością granulek), porowatością powierzchni oraz zapachem.

– silikonowe – te podłoża z żelu krzemionkowego nie zbrylają się. Kryształki wchłaniają ciecz i nieprzyjemny zapach, a następnie zamykają je w swojej strukturze. Doceniany jest przede wszystkim za to, że nie pyli i prawie w ogóle nie roznosi poza kuwetę. Podłoża te mogą różnić się wielkością kryształków, zdolnością absorpcji moczu, zapachem i barwą granulek.

– drewniane – oferowane są w dwóch wariantach – niezbrylającej oraz zbrylającej. Wykonane są z naturalnego surowca czyli przetworzonego włókna drewna. Doceniane są za biodegradowalność oraz świeży zapach kojarzący się z lasem. Występują oczywiście również w innych wariantach zapachowych.

W ostatnich latach pojawił się również żwirek kukurydziany. Nie jest on jeszcze tak rozpoznawalny jak żwirki z innych materiałów, jednak dzięki swoim właściwością zyskuje coraz większą popularność. Poniżej przedstawiamy jego bardziej szczegółową charakterystykę.

Czym jest żwirek kukurydziany?

Żwirek kukurydziany to podłoże do kuwety uzyskane z włókien roślinnych na bazie kukurydzy. Do produkcji żwirku wykorzystywane są części ziarna, które nie mają już zastosowania w przemyśle spożywczym. Dzięki temu, ogranicza się marnowanie surowca roślinnego i wykorzystuje go niemal w całości. Podczas produkcji nie stosuje się żadnych dodatków chemicznych czy substancji ułatwiających zbrylanie.

Żwirek kukurydziany należy do grupy zbrylających się. Jak to się zatem dzieje, skoro produkowany jest z kukurydzy? Z pomocą przychodzi tu skrobia obecna w ziarnach. Odpowiednio dobrany proces technologiczny pomaga uzyskać maksymalny stopień zbrylania się.

Żwirek kukurydziany – zbrylający, naturalny, super chłonny

Żwirek z kukurydzy ma świetne właściwości użytkowe. Jednak początkowo może budzić pewne wątpliwości. Niestandardowy surowiec i brak wcześniejszych doświadczeń, może powstrzymać przed zakupem. Tymczasem opinie właścicieli kotów, którzy już spróbowali tego żwirku, są bardzo pozytywne i zachęcające. Najczęściej doceniany jest za:

– trwałe zbrylanie – związane granulki nie rozpadają się podczas usuwania łopatką. Nie ma też problemu z przyklejaniem sią żwirku do dna kuwety, ponieważ kukurydza bardzo szybko wchłania ciecz,

– świetne pochłanianie zapachów – przykry zapach kociego moczu, szczególnie gdy kuwet stoi w małym pomieszczeniu, może być sporym problemem dla domowników, dlatego opiekunowie bardzo cenią zdolność żwirku kukurydzianego do neutralizacji nieprzyjemnej woni,

– ograniczone roznoszenie poza kuwetę – żwirek nie przyczepia się do łapek ani sierści i pozostaje w kuwecie,

– wygodę użytkowania – jest żwirkiem zbrylającym się, więc wystarczy usuwać bryłki i odchody stałe. Opakowanie 7 litrowe jest lekkie i łatwe do przenoszenia, a podczas nasypywania żwirku do kuwety nie ma problemu z pyleniem się,

– bycie przyjaznym dla środowiska – jest to produkt dla osób, które zwracają uwagę na zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska. Kukurydza jest surowcem organicznym, a zużyty żwirek może być wykorzystany jako składnik kompostu.

Żwirek kukurydziany polecany małym kociakom

Młode, ciekawe świata koty poznają otoczenie wszystkimi zmysłami. Bywa więc tak, że zanim rozumieją i zaczną korzystać z kuwety, najpierw będą chciały spróbować zjeść żwirek. Dotyczy to szczególnie kotów, które zostały porzucone przez matkę czy takich, które bardzo wcześnie zostały od niej wzięte i nie nauczyły się jeszcze korzystać z kuwety. Dlatego żwirek kukurydziany, jako żwirek naturalny, jest polecany jako pierwszy żwirek dla kociaków. Mimo, że się zbryla, pod wpływem wilgoci nie twardnieje. Dzięki temu nie zaburza ruchów perystaltycznych jelit. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że kukurydza, które jest wykorzystywana do produkcji żwirku jest wcześniej wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Co za tym idzie, jest przebadana, wolna od zanieczyszczeń. Nawet połknięcie pojedynczych granulek nie sprawi problemu, ponieważ naturalny surowiec nie zalega w przewodzie pokarmowym kota.

↓ ŻWIREK SUPER BENEK CORN DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © 279photo — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Rodzaje żwirków dla kota i ich zalety | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu