Czy wychodzący kot musi mieć w domu kuwetę?

Czy wychodzący kot musi mieć w domu kuwetę?

Powszechnie koty uważa się  za zwierzęta niewymagające szczególnej opieki. Większość dnia i tak przesypiają. Niektórym wydaje się, że jedynym obowiązkiem spoczywającym na właścicielu jest pilnowanie, by miseczka była pełna a kuweta czysta. Za jeszcze bardziej samodzielne uchodzą koty wychodzące, w przypadku których często pada pytanie, czy pupil w ogóle potrzebuje kuwety, skoro ma do dyspozycji cały ogród. Wbrew temu co większości z nas może się wydawać, koty potrzebują dużo uwagi i opieki z naszej strony – nawet te wychodzące.

Kot wychodzący a kuweta

Właściciele kotów wychodzących na dwór, a także weterynarze i behawioryści, zgadzają się co do tego, że zwierzęta te powinny mieć w domu kuwetę, chociażby ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. O ile wiosną i latem przebywanie na zewnątrz nie jest problemem, zimą może być trudniej. Co prawda koty wychodzące są lepiej przygotowane na chłody, mają gęstszy podszerstek oraz grubszą warstwę tłuszczu pod skórą, jednak nawet dla nich śnieżyce i zawieje nie będą niczym przyjemnym, a zmoknięte futro wyziębia organizm zamiast izolować go przed zimnem. Niczym przyjemnym nie będzie też dla kota grzebanie łapką w zamarzniętej ziemi. Oczywiście dużo zależy tu od indywidualnego charakteru i upodobań zwierzęcia. Z pewnością znajdą się koty, które nawet pomimo dużego mrozu i śniegu będą uparcie drapały w drzwi żeby wyjść na zewnątrz. Warto jednak zadbać o komfort zwierzęcia i nie zmuszać go do opuszczania ciepłego domu jeśli nie będzie miało na to ochoty. Dlatego dobrze jest mieć jedną lub dwie kuwety rozstawione gdzieś w domu.

Pamiętając, że koty wychodzące na załatwianie swoich potrzeb wybierają miejsca zaciszne i ocienione, kuweta również powinna symulować takie miejsce. Nie należy ustawiać jej w ruchliwym korytarzu czy przedpokoju, ponieważ zwierzę niechętnie z niej skorzysta. Warto wybrać raczej garaż, ganek czy zaciszne miejsce pod schodami, takie w którym kot nie będzie czuł się odsłonięty.

Warto mieć na uwadze to, że nie każdy kot wychodzący będzie załatwiał się na zewnątrz. Zdarzają się zwierzęta, które od małego przyzwyczajone do kuwety będą przybiegały z ogrodu, by to do niej się załatwić. Może tak być też w przypadku kotów, które początkowo żyły w mieszkaniu i nie wychodziły, a potem wraz z właścicielem przeprowadziły się do domu z ogrodem, a także w przypadku zwierząt adoptowanych ze schroniska. Trzeba pamiętać, że niektórych przyzwyczajeń nie da się tak łatwo zmienić. Należy przede wszystkim zadbać o komfort zwierzęcia, tak by czuło się swobodnie i bezpiecznie. Jeśli kot woli załatwiać się do kuwety, koniecznie trzeba dać mu taką możliwość.

Nie chodzi tu jedynie o wygodę zwierzęcia, ale również o jego zdrowie. Brak możliwości skorzystania z kuwety lub niechęć do wychodzenia zimą sprawiają, że kot dłużej trzyma mocz w pęcherzu. Rzadsze jego opróżnianie  sprzyja rozwojowi stanów zapalnych oraz infekcji dróg moczowych. Często dochodzi również do wytrącania się kryształów moczowych – tak zwanych struwitów. Ich obecność w organizmie może spowodować zatkanie cewki moczowej, co jest niezwykle groźne dla życia zwierzęcia. Zatrzymanie moczu w organizmie uwalnia toksyny uszkadzające nerki kota. Może to doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Trzymanie kuwety w domu może wydawać się przykrym obowiązkiem. Chodzi tu jednak o zdrowie, komfort  i dobre samopoczucie naszego ulubieńca. Co więcej na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet i żwirków eliminujących przykre zapachy.

Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu