Czy są koty które nie uczulają alergików?

Czy są koty, które nie uczulają alergików?

Alergie na koty są zdecydowanie częstszym zjawiskiem niż alergie na psiaki. Co więcej jeśli wiemy, że któryś z domowników zmaga się z taką właśnie dolegliwością, porządnie zastanówmy się nad tym, czy warto narażać go na komplikacje zdrowotne. Internetowe portale często przekonują nas o tym, że istnieją koty, które nie uczulają alergików. Tymczasem naukowcy zgodnie podkreślają, że nie ma mruczków w pełni hipoalergicznych. I choć niektóre mruczki uczulających alergenów produkują nieco mniej, nie znaczy to, że nie uczulają one wcale.

Czy kocie alergeny rzeczywiście znajdują się w sierści zwierzaka?

Dość powszechne jest przekonanie, że alergia na koty w istocie dotyczy kociego futra. Faktycznie jednak za najbardziej uczulające uznaje się białka Fel d 1 produkowane przede wszystkim przez gruczoły ślinowe, ale i łojowe oraz okołoodbytowe. Badania naukowe jasno wskazują na to, że to właśnie ten alergen wywołuje niepożądane reakcje aż u 96% kocich uczuleniowców. Czy znaczy to zatem, że zupełnie błędne jest podejrzenie, że dla alergików groźna jest sierść domowych mruczków? Niekoniecznie! Nie da ukryć się, że koty nieustannie liżą swe futro. Tym o to prostym sposobem włosy zwierzaka, choć same w sobie nie są niebezpieczne, oklejone są śliną zawierającą alergeny i oprószone kocim naskórkiem. W tym ostatnim zlokalizowane są zaś inne szkodzące uczuleniowcom antygeny.

Czy mruczek z krótką sierścią nadaje się na kompana dla alergika?

Z racji tej, że alergię na koty dość powszechnie kojarzy się z uczuleniem na włosy tych zwierzaków, spotkać można się z opiniami, że alergicy mogą mieć krótkowłose bądź pozbawione sierści koty. Sprawa nie jest jednak tak prosta. Skoro wiemy, że uczulające alergeny obecne są przede wszystkim w kociej ślinie, w dalszej kolejności zaś w naskórku, krwi i moczu, słusznie podejrzewać możemy, że nie istnieją koty, które nie uczulają alergików. Nieprawdą jest więc, że bezwłosy sfinks dla alergika okaże się bezpieczny.

Poza wspomnianym już sfinksem do grona kotów nadających się dla alergików często zaliczane są mruczki takich ras jak devon rex, cornish rex czy kot orientalny. W przypadku dwóch pierwszych odmian wskazuje się na to, że u kotów tych sierść ogranicza się właściwie tylko do podszerstka. Jest jej więc zdecydowanie mniej, stąd też zminimalizowane ma zostać ryzyko wystąpienia uczulenia. Atutem kota orientalnego ma być z kolei bardzo krótki włos oraz nieznaczne tylko linienie. W praktyce na nasilenie reakcji alergicznej nie wpływa długość i gęstość kociego futra. Dość często uczuleni na mruczki alergicy źle znoszą więc kontakt ze wspomnianymi powyżej kocimi przedstawicielami. Jeśli więc któryś z domowników ma alergię na koty, na domowego pupila wybierzmy raczej innego zwierzaka.

Czy wszystkie koty wywołują tak samo silne reakcje uczuleniowe?

Choć nie ma kotów, które nie uczulają alergików, prawdą jest, że nie wszystkie mruczki produkują taką samą ilość alergenów. Jeśli wiemy, że reakcję uczuleniową wywołuje u nas antygen Fel d 1, mniej szkodzić będą nam koty balijskie i rosyjskie. Związane jest to bezpośrednio z tym, że rasy te wytwarzają wyraźnie mniej wspomnianego alergizującego białka. Ponadto więcej Fel d 1 generują niesterylizowane samce, mniej zaś samce sterylizowane oraz samice.

Czy w przypadku alergików jedynym rozwiązaniem jest usunięcie kota z domu?

Niezwykle trudno jest rozprawić się ze znajdującymi się w domowej przestrzeni alergenami Fel d 1. Antygeny te są niezwykle małe oraz dobrze przyczepne. Łatwo rozprzestrzeniają się więc one w powietrzu i bez najmniejszego problemu chwytają się ubrań oraz wszelkich innych materiałów. Zdawać by się mogło, że w przypadku wystąpienia u któregoś z domowników reakcji alergicznej wystarczy oddalić legowisko kota od sypialni bądź wydzielić zwierzakowi osobny rewir. Na nic zda się to jednak z racji na wspomniane już cechy i zdolności najczęściej uczulającego kociego alergenu. Ponadto również wówczas, gdy zastosujemy się do zaleceń alergologa i oddamy zwierzaka w dobre ręce, ostateczne rozprawienie się z alergią może wcale nie być proste. Pozbycie się szkodzących alergenów z mieszkania, w tym przede wszystkim z kanap, firan czy dywanów, często zajmuje nawet pół roku.

↓ PREPARATY NEUTRALIZUJĄCE KOCIE ZAPACHY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Nailia Schwarz — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu