Czy pies potrzebuje zabawek?

Czy pies potrzebuje zabawek?

Kupowanie zabawek kotu wydaje nam się czymś całkowicie naturalnym. Wiadomo – kot to myśliwy, musi polować. A co z psem? Nie wystarczy, że raz na jakiś czas damy mu kość. Zapominamy o tym, że  ma on równie „dziką” historię pochodzenia jak kot.

Dlaczego pies potrzebuje zabawek?

Odpowiedź na pytanie tytułowe może być tylko jedna: tak, pies potrzebuje zabawy i zabawek. Ale – dlaczego? Wiemy doskonale, że kot wywodzi się od dzikich drapieżnych kotowatych mieszkających prawdopodobnie w Afryce. Aby przeżyć, musiał wędrować w poszukiwaniu ofiary, przyczaić się na nią i – w odpowiedniej chwili – rzucić się w jej kierunku. Dziś, kiedy koty jedzenie mają podsuwane pod sam nos, polować już nie muszą, ale geny wciąż dopominają się o zaspokojenie instynktów.

Tyle o kotach. A co z psami? Nie wiadomo czemu ignorujemy fakt, że także i one mają zakodowane w genach polowanie. Choć rzeczywiście większość ras stworzona została przez człowieka, to jednak nie można zapominać o tym, że historia pochodzenia psa sięga wielu tysięcy lat wstecz, a jego przodkiem był – żyjący na wolności i lubujący się w polowaniach – wilk. Być może problem ze zrozumieniem natury psów wynika z tego, że zestawienie wilka z pudlem czy ratlerkiem trochę nam się (nomen omen) gryzie, ale nawet w genach tego niepozornego ratlerka drzemie drapieżnik.

Pies, jak na potomka wilka przystało, ma więc niezwykle silną potrzebę węszenia i tropienia. Węch odgrywa u niego kluczową rolę. Ale ważny jest też smak – kiedy więc pies upoluje ofiarę (czyli – zabawkę) będzie ją intensywnie żuł, nie tylko próbując w ten sposób jej smaku, ale również wzmacniając mięśnie żuchwy. Oczywiście u szczeniąt żucie odgrywa jeszcze jedną rolę – pomaga masować dziąsła i zmniejszać dyskomfort związany z wymianą zębów. Pies jako myśliwy chętnie będzie upolowaną ofiarę nosił w zębach, a skoro jest zwierzęciem stadnym – przyniesie ją towarzyszom (czyli – domownikom), aby się podzielić.

Jak widać – pies potrzebuje zabawek, aby zaspokoić podstawowe potrzeby, dyktowane przez geny. Jeśli potrzeby te zignorujemy i nasz pupil nie będzie miał okazji do rozładowania energii, ćwiczenia mięśni i stawiania czoła wyzwaniom – możemy spodziewać się, że będzie sfrustrowany, znudzony, a stąd już prosta droga do gryzienia i rozszarpywania tego, co wpadnie mu w zęby, np. naszych butów. Nuda może prowadzić także do pojawienia się zachowań agresywnych czy nerwicowych. Nie można też oczywiście zapominać o tym, że pies jest zwierzęciem niezwykle inteligentnym, więc jak każde inteligentne stworzenie potrzebuje stymulacji umysłu, a tą zapewniają mu różnego rodzaju zabawki „edukacyjne” dla czworonogów.

Pies lubi nowe zabawki

W 2008 r. naukowcy z University of Giessen w Niemczech i University of Lincoln w Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment [1] z udziałem 17 psów, a jego celem było ustalenie, czy zwierzęta te preferują zabawki dobrze im znane czy raczej nowe. Cóż, wyniki pewnie zaskoczeniem nie będą – okazało się, że większe zainteresowanie wzbudzały zabawki nowe, które psy widziały po raz pierwszy. Być może wniosek mało odkrywczy, ale warto wziąć go pod uwagę – zamiast zastanawiać się, dlaczego nasz pupil ignoruje zabawki, którymi do tej pory tak chętnie się bawił, lepiej podsunąć mu jakiś nowy gadżet.

Nie oznacza to jednak, że musimy zarezerwować część domowego budżetu na kupowanie co chwilę zabawek dla czworonoga. Wystarczy posłużyć się metodą, zalecaną również w przypadku dzieci – schowajmy zabawki na jakiś czas do pudła i podsuńmy psu ponownie po, powiedzmy, kilku tygodniach. Taka zabawkowa rotacja uchroni nas przed bankructwem, a pupilowi dostarczy nowych-starych bodźców.

[1] http://blogs.scientificamerican.com/dog-spies/studies-find-dogs-prefer-new-toys-but-you-can-make-old-toys-new/

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu