Czy pies moze pic mleko

Czy pies może pić mleko?

Zdawać by się mogło, że psy, jak na ssaki przystało, mogą pić mleko. Tymczasem o ile szczenięta jak najbardziej spożywać powinny mleko swych matek, o tyle w przypadku dorosłych psiaków serwowanie mleka krowiego czy koziego nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jak okazuje się, również u naszych domowych czworonogów nietolerancje i alergie pokarmowe wywołane przez nabiał wcale nie są rzadkością.

Czy szczeniak może pić mleko?

Dlaczego mleko może szkodzić psiakowi?

Nie tylko wśród ludzi, ale i wśród innych ssaków nietolerancja laktozy jest dość powszechnym zjawiskiem. Przypadłość ta rzadko kiedy jest dolegliwością wrodzoną – najczęściej nabywa się ją z wiekiem. Sposobem tym szczenięta z trawieniem cukru mlekowego z reguły nie mają żadnych problemów. Organizm dorosłych psiaków wytwarza zaś znacznie mniej laktazy, a więc enzymu rozkładającego laktozę do cukrów prostych. Stąd też podawanie psu mleka, zwłaszcza krowiego, może mu zaszkodzić.

Nietolerancja laktozy  u psa objawia się najczęściej zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, a więc wzdęciami, bólem brzucha czy biegunką. Jeszcze inną przypadłością, która wystąpić może po spożyciu mleka jest alergia pokarmowa. W tym wypadku organizm źle reaguje na białka mleka krowiego. W wyniku tego poza dolegliwościami ze strony układu pokarmowego pojawić mogą się też objawy dermatologiczne: zaczerwienienia, świąd i podrażnienia skóry bądź problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego, a więc kaszel lub utrudnione oddychanie. Przyznać trzeba zatem, że lista możliwych dolegliwości związanych ze spożyciem mleka jest całkiem spora.

Czy faktycznie mleko jest tak dobrym źródłem wapnia?

Wciąż pokutuje teoria, że mleko jest niezastąpionym źródłem wapnia. Faktycznie jednak, gdy tylko okiem rzucimy na to, jak w naturalnych warunkach odżywiają się dorosłe ssaki, okaże się, że wcale nie spożywają one mleka. Dodatkowo również badania naukowe coraz częściej informują o tym, że wcale nie jest tak, że mleko wspaniale dba o stan kości. Wapń z mleka krowiego nie wchłania się tak dobrze, jak zwykliśmy w to wierzyć. Sytuacja ta jeszcze gorzej wygląda zaś wówczas, gdy w grę wchodzi mleko pasteryzowane, a więc takie, jakie kupujemy najczęściej. Jeśli więc mleko serwujemy psiakowi właśnie po to, by zadbać o poziom wapnia w diecie, praktykę tę zupełnie możemy porzucić. Znacznie lepiej w roli tej sprawdzi się dobrze zbilansowana, zasobna w wapń karma oraz kości, skorupki jaj, niektóre ryby i warzywa. Z produktów mlecznych zaś lepszą alternatywą będą te specjały, które poddane zostały procesowi fermentacji, a więc np. jogurt.

↓ KARMA DLA PSA ↓

Czy powinniśmy zaniechać podawania psu mleka?

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane powyżej fakty, dojść można do wniosku, że niczym ognia wystrzegać powinniśmy się podawania psu mleka. Jeśli wiemy, że zwierzak nasz cierpi na nietolerancję laktozy bądź na alergię pokarmową wywołaną właśnie przez mleko produkt ten faktycznie umieśćmy na czarnej liście. W pozostałych przypadkach nie musimy być aż tak bardzo rygorystyczni. Kilka łyżek mleka, a jeszcze lepiej jogurtu czy twarogu dodanego do jedzenia zdrowemu psu nie zaszkodzi i ciekawie urozmaici posiłek. Pamiętajmy jednak, że każdy pies pragnienie swe zaspokajać powinien wodą nie zaś mlekiem.

↓ MISKA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu