czy pies moze jesc ryz

Czy pies może jeść ryż?

Psy to zwierzęta wszystkożerne, więc w ich diecie poza mięsem gościć powinny więc też warzywa, owoce oraz zboża. Ryż jest jak najbardziej odpowiednim dla psa źródłem węglowodanów. Serwując czworonogowi ów specjał, zwrócić powinniśmy jednak uwagę na jego ilość w menu pupila oraz na jakość wybieranego produktu.

Ryż – składnik wielu psich specjałów

W ostatnim czasie dość modne stały się psie diety bezzbożowe (poczytaj więcej o karmach dla psów bez zbóż KLIK). Zwolennicy takiej formy odżywiania komponując menu czworonogów, stawiają głównie na mięso. Tymczasem, jeśli zwierzak nasz nie jest uczulony na ryż, jak najbardziej może on gościć w jego jadłospisie. Wiele karm komercyjnych w składzie swym zawiera właśnie to zboże. Jakby nie było, w przeciwieństwie np. do kukurydzy, ryż jest źródłem dobrze przyswajalnych węglowodanów. Ponadto zasobny jest on też w takie odżywcze składniki jak żelazo, wapń i błonnik. Znajduje się w nim również niacyna, tiamina, ryboflawina oraz witamina D. Ryż dobrej jakości nie jest więc zapychaczem, a wartym wykorzystania i pożywnym dodatkiem do psiego jedzenia.

Oczywiście nie wszyscy producenci karm dla czworonogów sięgają po artykuły najwyższej jakości. Zdarza się, że w tańszych komercyjnych karmach gościć może ryż paszowy. Ten często niewiele wspólnego ma z pełnowartościowym produktem – zazwyczaj pod nazwą tą ukrywają się mocno przetworzone odpady z linii produkcyjnych. W składzie renomowanych karm często wymieniany jest ryż brązowy. Sięgając po taką propozycję, będziemy mieć pewność, że do miski naszego milusińskiego trafia to, co najlepsze.

Psia alergia na ryż

W większości przypadków ryż okazuje się opcją bezpieczną dla psich alergików (dowiedz się więcej o karmach hipoalergicznych dla psa KLIK). Zdecydowanie częściej domowe czworonogi źle reagują na zawartą w karmach kukurydzę. Niestety zdarza się, że niektórzy nasi pupile mogą być uczuleni również na ryż. Tak jak w przypadku każdej innej alergii pokarmowej możemy mieć wówczas do czynienia z podrażnieniem i swędzeniem skóry, z miejscową utratą sierści lub infekcjami ucha. W takich sytuacjach rezygnacja z tego specjału jest jedyną rozsądną opcją.

Ryż biały czy brązowy? Która propozycja lepiej sprawdzi się w przypadku psiaka?

Większość z nas bez wahania za produkt bardziej odżywczy uznałaby ryż brązowy. Z racji tej, że nie jest on poddawany tak mocnej obróbce, jak ryż biały, faktycznie zasobniejszy jest on w błonnik, minerały i witaminy. Więcej jest też w nim białka, a zdecydowanie mniej skrobi. Uwzględniając te wszystkie fakty, do regularnej psiej diety włączyć powinniśmy właśnie ryż brązowy. W pewnych sytuacjach jednak, zwłaszcza wówczas, gdy pupil nasz cierpi na biegunkę i rozstrój żołądka, lepiej sprawdzi się jego biały odpowiednik. Dieta bazująca na ryżu jest w stanie złagodzić rozwolnienie, dzięki temu, że w przewodzie żołądkowo-jelitowym zboże to wchłania nadmiar wody. W sytuacji takiej sięgnijmy jednak po ryż biały, gdyż przez psa trawiony jest on znacznie sprawniej. Przy okazji pamiętajmy jednak o tym, że tak szybko przebiegający proces trawienny pociąga za sobą wyraźne skoki cukru. Gdy więc zwierzak nasz poczuje się lepiej, przywróćmy do łask ryż brązowy.

Jak często pies może jeść ryż?

Ryż jest świetnym dodatkiem do psiego jedzenia, nie powinien on jednak stanowić codziennej bazy psiej diety. Tak jak i w dobrej jakości gotowych karmach stanowi on niewielki procent składu, tak i w przypadku posiłków przygotowywanych samodzielnie używajmy produktu tego w małych ilościach. Bezpieczną opcją jest też serwowanie ryżu nie częściej niż 2 do 3 razy w tygodniu, gdyż zbyt duże dawki węglowodanów naszemu milusińskiemu z pewnością nie wyjdą na zdrowie.

↓ KARMY DLA PSÓW NA BAZIE RYŻU ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Kliknij, aby zobaczyć więcej karm dla psów na bazie ryżu »

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu