Sklep online
Sklep online

Czy można zabrać ze sobą kota na wakacje?

Na temat kotów krąży wiele różnorakich mitów. Najczęściej zaś pokutuje przekonanie, że zwierzaki te to nieczuli samotnicy i zdeklarowani indywidualiści. Prawdą jest, że domowe mruczki nieco inaczej wchodzą w relację z człowiekiem niż psiaki. I one jednak przywiązują się do swych właścicieli, a tym samym potrafią źle czuć się z powodu rozłąki. Czy znaczy to, że wyjeżdżając na urlop, koniecznie zabrać powinniśmy ze sobą kota? Sprawa nie jest aż tak oczywista.

wakacje-z-kotem

Dlaczego koty niespecjalnie lubią wakacyjne wyjazdy?

Koty to zwierzaki terytorialne. Cecha ta w pierwszej kolejności kojarzy się z tym, że obcych przybyszów na swym obszarze traktować mogą one jak niemile widzianych najeźdźców. Tymczasem warto pamiętać i o tym, że koty udomowiają otaczającą je przestrzeń. Mają więc one w niej swe ulubione ścieżki i zakątki, w których pozostawiają czytelne dla siebie i dla innych zapachowe informacje. Nie powinien zatem specjalnie dziwić fakt, że gdy wyrwiemy zwierzaka z dobrze znanego mu miejsca, ten będzie czuł się zestresowany i zagubiony. Oswojenie nowego terytorium wymaga czasu. Jeśli więc wyjeżdżamy na tydzień czy dwa tygodnie, a do tego często zamierzamy zmieniać miejsce swego pobytu, kot nie najlepiej znosić może takie wojaże.

Na dodatkowe trudności natknąć mogą się właściciele kotów lubiących wychodzić na podwórko. Mruczki przyzwyczajone do swobodnych wędrówek, kiepsko dają sobie radę z aresztem domowym. Ten zaś, choć przez parę pierwszych dni, niezbędny jest w nowym miejscu. Zwierzakowi nie powinniśmy fundować od razu zbyt dużej dawki nowych wrażeń. W pierwszej kolejności niech zaznajomi się on więc z najbliższą przestrzenią domową, a dopiero później z terenem za oknem. Problemem okazać mogą się też np. hotele, a więc takie miejsca zakwaterowania, z których koty nie mogą swobodne wychodzić na zewnątrz.

Jeszcze inną kwestią, którą warto mieć na uwadze, są kocie podróże samochodem. Przyzwyczajenie mruczka do przemieszczania się tym środkiem transportu wcale nie jest proste. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że większość kotów auto kojarzy tylko z wyprawą do weterynarza. Jeśli więc myślimy o wspólnych podróżach, zdecydowanie wcześniej rozpocząć powinniśmy oswajanie zwierzaka z transporterem i samochodem (poczytaj więcej o tym, jak wybrać transporter dla kota KLIK). W przeciwnym razie, w dniu podróży napotkać możemy trudny do pokonania opór.

Jak przygotować kota do wspólnej podróży?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, że ukochany mruczek wraz z nami wybiera się na wakacje, do wyprawy takiej musimy się odpowiednio przygotować. Wyruszając w podróż samochodem, koniecznie weźmy więc ze sobą transporter, smycz i szelki. Jadąc, najbezpieczniej jest trzymać mruczka w przypiętym pasem transporterze.

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet podczas postoju kot nie powinien swobodnie przemieszczać się po aucie. Wystarczy chwila nieuwagi, by zwierzak wymknął się przez uchylone drzwi bądź otwarte okno, a schwytanie przerażonego kota okazać może się nie lada wyzwaniem. Zanim więc pozwolimy mruczkowi rozprostować łapy, zadbajmy o to, aby był on na smyczy (dowiedz się, jak dobrać smycz dla kota KLIK).

↓ SMYCZ I SZELKI DLA KOTA ↓

Podczas postojów, zwłaszcza gdy podróż trwa długo, zwierzakowi zapewnić musimy dostęp do miski ze świeżą wodą oraz do kuwety ». Koty w przeciwieństwie do psiaków nie załatwią swych potrzeb, spacerując wokół auta na smyczy. Dobrym pomysłem jest więc zabranie ze sobą kuwety jednorazowej, z której mruczek spokojnie będzie mógł skorzystać w samochodzie.

↓ KUWETA DLA KOTA ↓

Zdarza się, że koty, podobnie jak ludzie, cierpieć mogą na chorobę lokomocyjną. U zwierzaków tych dolegliwość ta często połączona jest też z lękiem lokomocyjnym. Gdy kot nasz boryka się z taką niedyspozycją, zrezygnujmy z serwowania mu śniadania i nakarmmy małego podróżnika, dopiero jak dotrzemy na miejsce. Kojąco na naszego milusińskiego podziała też obroża uspokajająca zawierająca feromony bądź feromony w sprayu, którymi to spryskać możemy transporter.

↓ PREPARATY USPOKAJAJĄCE DLA KOTA ↓

Nie tylko w podróży, ale i na co dzień kot przy obroży nosić powinien adresówkę z naszym numerem telefonu. W miejscu zamieszkania zwierzak, wychodząc na podwórko, sam trafia z powrotem do domu. Na wyjeździe jednak niewiele trzeba, aby mruczek przypadkowo nam uciekł lub stracił orientację w terenie. Adresówka w najszybszy sposób umożliwia znalezienie kociego właściciela (poczytaj więcej o tym, dlaczego kot powinien mieć adresówkę KLIK).

↓ ADRESÓWKA DLA KOTA ↓

Czy wyjeżdżając na wakacje, możemy zostawić kota samego w domu?

Koty pod względem samodzielnego pozostawania w domu są nieco bardziej zaradne niż psiaki. W tym aspekcie najważniejsza różnica pomiędzy czworonogami polega na tym, że koty, aby załatwić swe potrzeby, nie muszą wychodzić na zewnątrz. Wbrew pozorom wcale nie znaczy to jednak, że zwierzaki te na dłuższy czas mogą zostawać same w domu.

Kot regularnie musi otrzymywać jedzenie. Jeśli więc wyjeżdżamy na 1-2 dni, a zwierzakiem nie ma kto się zająć, pomocny okazać może się automat serwujący kotu zarówno karmę, jak i wodę. Pozostawiając wodę w zwykłych miskach, liczyć musimy się z tym, że zwierzak może ją przypadkiem wylać. Nie sprawdza się też przygotowanie jednej większej porcji suchego jedzenia, gdyż kot samodzielnie nie zagospodaruje jej tak, by starczyła ona na cały okres naszej nieobecności.

Gdy wyjeżdżamy na dłużej, nie możemy pozostawić kota bez opieki. Ktoś musi przecież zwierzaka karmić, czyścić mu kuwetę oraz dotrzymywać towarzystwa. Dobrze więc, by przynajmniej raz na dwa dni zaufana osoba odwiedziła pozostawionego w domu mruczka i nie tylko zadbała o jego podstawowe potrzeby, ale i aktywnie spędziła z nim trochę czasu.

↓ TRANSPORTERY DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Żwirki Super Benek dla kota

Wybór żwirku do kociej kuwety ma dosyć duże znaczenie. Wielu kotom nie robi to różnicy, ale są i takie zwierzaki, które odmawiają korzystania z kuwety, gdy rodzaj wypełnienia nie do...

Czytaj więcej
Tabletki Drontal i krople Dronspot – jak odrobaczyć kota?

Odrobaczanie kota to podstawowy element profilaktyki, korzystny zarówno dla samego mruczka, jak i jego opiekuna. Należy pamiętać, że pasożyty zagrażające naszym czworonogom, są niebezpiecznie także dla ludzi. Na szczęście w...

Czytaj więcej
Transportery dla kotów

Uważa się, że koty nie lubią podróżować. Poniekąd jest to prawdziwe stwierdzenie. Faktycznie większość mruczących futrzaków nie przepada za podróżami. Są jednak i takie, które często wyjeżdżają ze swoimi opiekunami...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram