Czy mozna zabrac ze soba chomika na wakacje

Czy można zabrać ze sobą chomika na wakacje?

Wakacyjne dylematy właścicieli gryzoni nie różnią się wcale od tych, przed jakimi stają opiekunowie psów i kotów. W planach urlopu konieczne jest uwzględnienie opieki nad małymi podopiecznymi. Czy warto zabrać chomika na letni wypoczynek? Jak zaplanować podróż z gryzoniem?

Jaki wybrać transporter dla chomika?

Czy warto zabrać chomika ze sobą na wakacje?

Choć nam letnie wyjazdy jawią się jako czas relaksu i wypoczynku, zwierzaki całą sytuację odbierają nieco inaczej. Dla nich to przede wszystkim okres nieoczekiwanych zmian, wzbudzających silny stres oraz niepokój. Chomiki z pewnością nie należą do zapalonych podróżników. Podczas wyjazdów wystawione są na działanie wielu nieznanych dźwięków i zapachów, które silnie zakłócają ich spokój. Gryzonie są ponadto wrażliwe na niekorzystne warunki termiczne – wysokie temperatury mogą szybko doprowadzić do przegrzania ich organizmu. Dodatkowo stres związany z podróżą nierzadko powoduje osłabienie odporności i zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Zabranie małego gryzonia na wakacyjny wyjazd może okazać się więc nie najlepszym rozwiązaniem. Sprawę zawsze trzeba jednak rozważyć indywidualnie. Jeśli zwierzak często z nami podróżuje i dobrze to znosi, nie musimy zbytnio się obawiać. Urlop z chomikiem jest też pożądany, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić pupilowi właściwej opieki w domowym zaciszu podczas naszej nieobecności.

Wakacyjna opieka dla chomika

Dla większości chomików najbardziej komfortowe są wakacje spędzone we własnym mieszkaniu. Jeśli więc mamy taką możliwość, poszukajmy kogoś, kto zaopiekuje się zwierzakiem, gdy my będziemy na urlopie. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem wdrożyć go w codzienne obowiązki. Wakacyjnemu opiekunowi warto pozostawić dokładne wskazówki. Należy przekazać mu szczegółowe informacje o diecie pupila, dziennym harmonogramie aktywności, pielęgnacji i sprzątaniu klatki. Nie zaszkodzi też udzielić kilku informacji na temat normalnych zachowań zwierzaka i symptomów mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie. Nie zapomnijmy pozostawić opiekunowi numeru telefonu do lekarza weterynarii zajmującego się małymi ssakami.

Na czas wyjazdu możemy umieścić chomika u znajomych lub w hotelu dla zwierząt. Wadą takiego rozwiązania jest przeniesienie zwierzaka do obcego otoczenia. Z drugiej jednak strony pupil zapewne będzie miał tam lepszą opiekę niż w naszym mieszkaniu podczas krótkich wizyt wakacyjnych opiekunów. Jeśli zajmą się nim specjaliści z hotelu dla zwierząt lub znajomi miłośnicy gryzoni, zyskamy pewność, że małemu podopiecznemu niczego nie zabraknie.

Jak przygotować się do podróży z chomikiem?

Jeśli chcemy zabrać chomika w wakacyjną podróż, musimy zadbać o stworzenie dokładnego planu wyprawy. Dzięki temu z pewnością uda nam się zaoszczędzić pupilowi sporo stresu. Zacznijmy od wyszukania miejsca noclegowego przyjaznego dla gryzonia. Nie wszędzie nasz pupil będzie mile widziany, dlatego wcześniej upewnijmy się, czy jego obecność nie będzie problemem. Poszukajmy również adresów i telefonów do lekarzy weterynarii znajdujących się w pobliżu miejsca wypoczynku. W mniejszych miejscowościach może być trudno znaleźć specjalistę od gryzoni, dlatego lepiej wcześniej skontaktować się z lekarzem, który pomoże naszemu podopiecznemu, gdy zajdzie taka potrzeba.

↓ KLATKI FERPLAST DLA CHOMIKA ↓

Na wakacje z chomikiem koniecznie musimy przygotować zestaw niezbędnych akcesoriów. W bagażu podróżnym powinny znaleźć się: klatka wraz z podstawowym wyposażeniem (kryjówka, ulubiona zabawka, pojemniki na pokarm i wodę), zapas podstawowej karmy i ściółki, przysmaki do gryzienia. Nie wykonujmy przed wyjazdem gruntownego sprzątania lokum ulubieńca – informacje zapachowe są dla gryzoni niezwykle istotne.

↓ AKCESORIA DLA CHOMIKA ↓

Aby w czasie podróży zwierzak był bezpieczny, najlepiej przewozić go w specjalnym transporterze dla gryzoni. Powinien być on dostosowany do rozmiarów pupila, wyposażony w liczne otwory wentylacyjne i solidne zamknięcia. Pojemnik podróżny musi ograniczać dopływ niepokojących bodźców. Dobrze sprawdzą się więc modele z nieprzezroczystymi ściankami. Transporter w samochodzie należy ustawić stabilnie na siedzeniu i zabezpieczyć pasami. W pojemniku warto umieścić trochę zużytej ściółki podopiecznego – znajomy zapach działa na chomiki uspokajająco. W trakcie podróży zwierzak powinien mieć dostęp do wody. Jeśli przejazd trwa wiele godzin, warto robić też krótkie postoje, by nakarmić podopiecznego. Dbajmy o warunki transportu – chrońmy pupila przed przegrzaniem, przysłaniając okna lub używając klimatyzacji. Chomiki drażnią silne zapachy i hałasy, dlatego lepiej zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki i stosowania w aucie odświeżaczy. By uspokoić zwierzaka, możemy przemawiać do niego spokojnym, łagodnym głosem.

↓ TRANSPORTER DLA CHOMIKA ↓

Gdy już dotrzemy na miejsce, postarajmy się ułatwić podopiecznemu aklimatyzację w nowym miejscu. Umieśćmy chomika w jego lokum i pozwólmy mu zbadać otoczenie. Starajmy się przestrzegać stałego harmonogramu dnia. Zaserwujmy pupilowi ulubiony chrupiący przysmak – jego gryzienie pomoże zredukować napięcie. Zapewnijmy zwierzakowi ciszę i spokój, a na pewno wkrótce poczuje się na wakacjach w pełni komfortowo.

↓ POKARMY DLA CHOMIKA ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Pierre Börm — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu