czy mozna karmic kota watrobka

Czy można karmić kota wątróbką?

Niestety nie zawsze potrafmy dobrze ocenić, który pokarm będzie odpowiedni dla naszego mruczka. Często wydaje nam się, że skoro pupil zjada coś z wielkim apetytem, to na pewno jest to zdrowe i pełne cennych wartości odżywczych. W rzeczywistości bywa z tym różnie. Lista produktów, za którymi zwierzaki przepadają, a których powinny unikać jest dosyć obszerna. Niektóre popularne przysmaki są wręcz trujące, inne zaś szkodzą tylko jeśli podajemy je w nadmiarze. A jak jest z wątróbką? Czy możemy podawać ją kotu bez żadnych obaw?

Wątróbka w diecie kota

Wątróbka to bez wątpienia jeden z ulubionych kocich przysmaków. Co więcej, uchodzi ona za pokarm niezwykle wartościowy, będący źródłem wielu niezbędnych do życia składników odżywczych. Ta popularna mięsna przekąska może dostarczyć kotu ogromnej ilości cennych witamin, miedzy innymi witaminy C, D, K oraz B2 i B12. Znajdziemy w niej również wiele wartościowych związków mineralnych, takich jak kwas foliowy, niacyna, wapń czy żelazo, bez których organizm mruczka nie funkcjonowałby prawidłowo.

Wątróbka zawiera ponadto dużą dawkę witaminy A, szczególnie ważnej z punku widzenia kota, gdyż jego organizm nie potrafi sam jej wytwarzać. Zwierzaki przystosowały się do pozyskiwania tego elementu z pożywienia, to znaczy z ciał zjadanych ofiar. Pamiętajmy jednak, że dzikie koty polują raczej na drobne zwierzęta, głównie małe ptaki, gryzonie i krety. Ich wątroby są znacznie mniejsze od tych, które podajemy kotom w warunkach domowych. Warto wziąć to pod uwagę, planując włączenie wątróbki do diety pupila. Dlaczego?

Czy można podawać kotu wątróbkę?

Mówiąc najogólniej, kot może jeść wątróbkę, ale z jej ilością zdecydowanie nie należy przesadzać. Serwowanie pupilowi zbyt dużych porcji wątróbki lub podawanie jej zbyt często może doprowadzić do przedawkowania zawartej w niej witaminy A. Jak już wspomniano wyżej, składnik ten jest potrzebny kotu, ale jedynie w określonej, dosyć niewielkiej dawce. Pamiętajmy, że zbyt duże stężenie danej substancji w organizmie zwierzaka może być tak samo groźne, jak jej niedobór. Nadmiar witaminy A może prowadzić do nieodwracalnych deformacji kości, osteoporozy lub powstawania narośli kostnych, powodujących ból i utrudniających kotu poruszanie się.

Jak często można karmić kota wątróbką?

Przyjmuje się, że wątróbka może stanowić najwyżej 5% całej diety futrzaka. Najrozsądniej byłoby podawać ją nie częściej niż raz na tydzień lub dwa. Oczywiście wiele tu zależy od tego czy podajemy wątróbkę jako samodzielny posiłek, czy też jako jeden ze składników posiłku. Zanim zaserwujemy pupilowi wątróbkę upewnijmy się czy przypadkiem nie wchodzi ona w skład mokrej karmy bądź innego kociego przysmaku. W takiej sytuacji należy odpowiednio zredukować wielkość porcji, by nie przekroczyć zalecanej dawki.

PRZYSMAKI DLA KOTA Z WĄTRÓBKĄ ↓

W jakiej formie podawać wątróbkę kotu?

Wielu właścicieli podaje swoim podopiecznym wątróbkę jako osobne danie. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że kontrolujemy zawartość witaminy A w pozostałych posiłkach pupila. Pamiętajmy, że składnik ten znajduje się również w wielu pokarmach suchych oraz mokrych. Warto mieć to na uwadze, by nie doprowadzić do przedawkowania owej witaminy. Zamiast podawać kotu całą wątróbkę możemy też dodawać jej kawałki do gotowej karmy lub wymieszać je z mięsem innego rodzaju. To na pewno dużo bezpieczniejsze rozwiązanie.

Zanim wątróbka znajdzie się w misce pupila warto lekko ją podgotować. Żywienie kotów surowym mięsem to temat wzbudzający wiele skrajnych emocji. Kot jest drapieżnikiem, który w naturze żywi się wyłącznie surowym mięsem, niepoddanym jakiejkolwiek obróbce termicznej. To fakt. Pamiętajmy jednak, że surowe białko zwierzęce to wymarzone środowisko dla wieku groźnych wirusów, baterii oraz pasożytów. Dlatego dla bezpieczeństwa pupila lepiej podgotować wątróbkę albo przynajmniej sparzyć wrzątkiem przed podaniem.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z WĄTRÓBKĄ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu