czy mozna karmic kota tylko sucha karma

Czy można karmić kota tylko suchą karmą?

Jaki rodzaj pokarmu jest najlepszy dla kota? Domowe jedzenie, a może gotowa karma w postaci suchych granulek? Wielu właścicieli z pełnym przekonaniem wybiera tę drugą opcję, serwując swemu pupilowi wyłącznie suchy pokarm. Jest to bez wątpienia wygodne i niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, ale czy na pewno dobre dla zwierzaka? Przekonajmy się czy suchy pokarm może rzeczywiście zaspokoić wszystkie potrzeby naszych ulubieńców.

Domowe jedzenie dla kota kontra gotowa karma ze sklepu

Wszystkie zalety suchej karmy dla kota

Porządna sucha karma dla kota stanowi kompletny i dobrze zbilansowany posiłek, dostarczający zwierzakom wszelkich niezbędnych do życia substancji odżywczych. Podając ją nie będziemy musimy martwić się o ewentualne niedobory cennych składników, takich jak białko zwierzęce lub tauryna, ani tracić czasu na samodzielne przyrządzanie odpowiednich posiłków dla pupila. Nie ma też wątpliwości co do tego, że sucha karma to na dzień dzisiejszy najwygodniejsze rozwiązanie. Właściwie wystarczy tylko odmierzyć odpowiednią ilość karmy, wsypać do miseczki i obiad dla mruczka gotowy. Produkty tego rodzaju mają także dosyć długi termin przydatności do spożycia, a ich przechowywanie nie sprawia większych problemów.

Warto dodać, że sucha karma ma też zbawienny wpływ na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Rozgryzanie twardych granulek sprzyja redukcji kamienia nazębnego u kota, a ponadto poprawia stan i ukrwienie jego dziąseł (dowiedz się jak dbać o zęby kota KLIK).

Czy kot może jeść wyłącznie suchą karmę?

Teoretycznie tak i trudno się z tym spierać, biorąc pod uwagę, jak doskonale zbilansowane i odżywcze potrafią być niektóre produkty tego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że żywienie kota wyłącznie suchym pokarmem może wiązać się z kilkoma problemami. Zdarza się na przykład, że futrzaki karmione tym sposobem często cierpią z powodu chorób nerek oraz dolnych dróg moczowych. Zwierzaki te z natury piją raczej niewiele, a niezbędne do życia płyny pobierają głównie z pożywienia. Niestety suche karmy mają zbyt niską wilgotność, aby mogły dostarczyć zwierzakowi wystarczającej ilości wody. Chociażby z uwagi na to warto włączyć do diety pupila pokarmy mokre, jako dodatek do jego codziennej diety. Ich skład oraz konsystencja dużo bardziej przypomina to, czym nasz mruczek żywiłby się w warunkach naturalnych.

Mieszany model żywienia kota

Warto pamiętać, że dieta dzikich kotów nigdy nie jest monotonna. Zwierzaki te polują między innymi na różne gryzonie, takie jak myszy, nornice czy szczury, ale nie gardzą także kretami, małymi ptakami lub ich jajami. Warto więc zadbać o to, aby i dieta naszego domowego mruczka była różnorodna i odpowiednio urozmaicona (poczytaj więcej o tym, jak karmić kota KLIK).

Mieszany model żywienia, polegający na podawaniu kotu zarówno karmy suchej, jak i mokrej wydaje się zatem najlepszym rozwiązaniem. Wymienne serwowanie pupilowi posiłków o różnej konsystencji zwalcza monotonię i rutynę, a ponadto dostarcza zwierzakowi wielu pozytywnych bodźców.

Metoda ta ma ponadto istotny wymiar praktyczny. Żywiąc pupila pokarmem różnego rodzaju unikniemy zarówno niedoborów, jak i przedawkowania niektórych składników w jego diecie. Nie będziemy mieć także problemu, jeśli ulubiona karma pupila nagle zniknie z rynku. To się zdarza, a zwierzak przyzwyczajony do jednego rodzaju pokarmu o konkretnym smaku może odmówić jedzenia czegokolwiek innego.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Jak wprowadzić mieszany model żywienia kota?

Mieszany sposób żywienia ma wiele zalet, a rozsądnie wprowadzony i stosowany może bardzo przysłużyć się zdrowiu naszego mruczka. Od czego zacząć? Przede wszystkim pamiętajmy, by nie zmieniać niczego zbyt szybko. Każdą kulinarną nowość wprowadzajmy do diety pupila powoli i stopniowo. Zwierzak musi mieć czas, by poznać i przyzwyczaić się do nowego pokarmu. Nagła zmiana pożywienia, jego smaku, składu lub konsystencji, może skończyć się bólem brzucha oraz poważnym rozstrojem żołądka. Gwałtowne rewolucje w kocim otoczeniu wpływają także na jego samopoczucie i równowagę emocjonalną. Jeśli z dnia na dzień wymienimy karmę na zupełnie inną, zwierzak z pewnością przypłaci to ogromnym stresem.

Pamiętajmy także, że w mieszanym modelu żywienia to sucha karma pozostaje wciąż podstawą kociej diety. More posiłki stanowią jedynie dodatek, element przełamujący monotonię i dostarczający tych składników, których być może brakuje w karmie suchej. Nie zapominajmy więc o odmierzaniu właściwych porcji zarówno jednego, jak i drugiego pokarmu. Zbyt duże dawki w ciągu dnia mogą prowadzić do nadwagi oraz wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu