czy kota mozna karmic surpwym miesem

Czy można karmić kota surowym mięsem?

Coraz szersze kręgi zatacza ostatnimi czasy moda na surową kocią dietę. Rodzaj pożywienia odpowiedniego dla naszego pupila wybrać powinniśmy samodzielnie. Warto jednak przed podjęciem decyzji poznać plusy i minusy różnych żywieniowych propozycji. W razie trudności zawsze zaczerpnąć możemy też fachowej porady u weterynarza lub u zwierzęcego dietetyka.

BARF – dieta naśladująca żywieniowe upodobania dziko żyjących zwierząt

Skrót BARF oznacza tyle, co Biologically Appropriate Raw Food – mowa jest więc tu o biologicznie odpowiedniej surowej diecie. Określenie to do szerszego obiegu wprowadził w latach 90. XX wieku australijski weterynarz dr Ian Billinghurst. To właśnie on zaczął propagować przestawianie zwierzaków domowych, czyli psów i kotów na dietę bliższą temu, co figurowało w menu ich dziko żyjących przodków. Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że podstawę pożywienia kotów mieszkających poza siedzibami ludzkimi stanowi surowe, a więc niepoddane obróbce cieplnej mięso. Zwolennicy takiego sposobu odżywiania wyraźnie wskazują, że tylko ono jest w stanie dostarczyć zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych, a dzięki temu poprawić stan futra i zębów, zwalczyć otyłość, choroby układu kostnego i pokarmowe alergie. Gotowanie ewidentnie zubażać ma zaś kocią dietę, powodując znaczną utratę witamin, aminokwasów i minerałów.

Za wdrażaniem surowych produktów, nie zaś tylko surowego mięsa, przemawiać ma też fakt, że koty z natury swej są drapieżcami. Polując na małe zwierzaki, głównie na gryzonie i ptaki, zjadają one swe ofiary niemal w całości. Do misek naszych pupili spokojnie trafiać powinny więc też podroby i kości. Niestety kupując takie odzwierzęce smakołyki dla kota, pamiętajmy o tym, że często jakość ich niewiele ma wspólnego z jakością mięsa dzikich zwierząt. W miarę możliwości unikajmy więc specjałów pochodzących z ekstensywnych hodowli, gdyż w tych obecne są antybiotyki i hormony.

BARF – menu nie tak proste, jak mogłoby się zdawać

Wbrew pozorom wdrażanie żywieniowych zasad BARF od kocich właścicieli wymaga odrobiny wgryzienia się w temat. Nie wystarczy sięgnąć po kawałek mięsa i wrzucić go do miski. Niezbędna jest tu znajomość żywieniowych zasad – przeliczanie kalorii oraz troska o należytą zawartość tłuszczów i protein. Dania takie wymagają też przygotowania – wstępnego przemrożenia mięsa i przemielenia kości oraz sięgnięcia po odpowiednie dedykowane tej diecie suplementy. Oczywiście na rynku obecne są już też gotowe karmy sporządzane zgodnie z tą metodą.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Zagrożenia związane z podawaniem kotu surowego mięsa

Choć zwolenników surowej diety jest wielu, równie silna wydaje się też frakcja jej przeciwników. Ci wskazują, że w mięsie niepoddanym cieplej obróbce obecne mogą być różnorakie bakterie. Sposobem tym nasz domowy pupil może zarazić się pałeczkami Salmonelli lub okrężnicy, inaczej zwaną bakterią coli. Spożywanie surowego mięsa wieprzowego dodatkowo skończyć może się złapaniem przez kota wścieklizny rzekomej.

Rozważając włączenie w kocie menu surowego mięsa, pamiętajmy i o tym, że wszystkie wspomniane powyżej przypadłości dotyczyć mogą też nas samych. Lepiej więc unikać surowej diety wówczas, gdy w domu mamy małe dzieci. Decydując się na nią, zachować powinniśmy zaś wszelkie niezbędne środki ostrożności. Po przygotowaniu kociego surowego posiłku dokładnie wyczyśćmy użyte do tego deski, noże czy maszynki do mięsa. Wyszorować warto też blaty, na których przyrządzaliśmy jedzenie, a po skończonej konsumpcji i kocią miskę. Wszelkie czynności związane z surowym mięsem dla bezpieczeństwa wykonujmy w rękawiczkach. Wstępne przemrażanie mięsnych produktów i pozyskiwanie ich ze sprawdzonego źródła również przyczyni się do uchronienia nas i zwierzaka przed zdrowotnymi problemami. Jeśli kota nie chcemy przestawiać na dietę BARF, a tylko od czasu do czasu uraczyć dodatkowym mięsnym kęsem, przysmak ów dla pewności podgotujmy przed zaserwowaniem.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu