Czy kotu należy zmieniać rodzaj karmy?

Czy kotu należy zmieniać rodzaj karmy?

Kotom nie należy często zmieniać rodzaju karmy. Może im to tylko zaszkodzić, szczególnie jeśli robi się to nierozważnie i zbyt pochopnie.

Zbyt częsta zmiana karmy szkodzi

Kocie żołądki i wątroby są delikatne i częste zmiany rodzajów karmy mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Mruczek zacznie wymiotować, będzie miał rozwolnienie albo bóle brzucha. To zawsze oczywisty znak, że robimy coś nie tak w kwestii żywienia.

Kiedy trzeba zmienić kotu karmę

Zasada jest taka, że jeśli karma służy kotu i mu smakuje, wszelkie zmiany mogą tylko zaszkodzić i popsuć ten stan. Czasami jednak odmiana jest nie do uniknięcia. Kiedy? Jest kilka powodów. Pierwszy i najczęstszy zarazem to… kocia nuda i wybredzanie. Mruczki mają swoje upodobania, ulubione smaki, zapachy, nawet kształty granulek karmy. To naturalne, że mogą być wybredne. Nie można jednak ulegać im w tym względzie zbyt często. Ulubieniec nie chce jeść kolejnego nowego pożywienia? Tak nie może być. Nie ulegajmy mu, tylko przyzwyczajmy do tego, co już kupiliśmy. Pokażmy mu, że na nic lepszego nie może na razie liczyć i że musi się przestawić na nielubiane jedzenie. Konsekwencja i upór powinny zrobić swoje, nawet przy wyjątkowo charakternym czworonogu. Sytuacja jest zupełnie inna, kiedy nasz futrzak już od dłuższego czasu je to samo. W końcu nie musi do końca życia być skazany na jeden rodzaj karmy, prawda? Po paru latach nawet należy mu się coś nowego. Nie ma też nic złego w pierwszej zmianie. Kiciuś dostał swoją miskę małego co nieco i mu nie pasuje? Może nie odpowiada mu zapach? Albo składniki? Zmieńmy pokarm na inny, ale jeśli znów nie będzie smakował mruczkowi, to znak, że nasz pupil jest zwyczajnie mocno wybredny. Wtedy nie można ulegać i kupować kolejnej, ponieważ sytuacja będzie się powtarzać.

Przejście na inny rodzaj pożywienia jest konieczne, kiedy nasz kot zmienia grupę wiekową. Nie podajemy kociętom jedzenia dla seniorów i na odwrót. Dostosowujemy żywność do problemów zdrowotnych zwierzaka. I do jego trybu życia.

Zawsze oczywiście wycofujemy karmę, która szkodzi ulubieńcowi. Może być uczulony na jakiś składnik albo po prostu jego organizm nie toleruje tego rodzaju pożywienia. Trzeba jednak pamiętać, że częste zmiany też mu zaszkodzą i wywołają podobne skutki chorobowe. Dlatego najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Jak wprowadzać do diety kota nową karmę?

Nową karmę należy wprowadzać stopniowo. Nie można z dnia na dzień zabrać zwierzakowi miski z jedzeniem A i dać jedzenie B. Dobrą metodą jest mieszanie (ale nie obu pokarmów ze sobą, tu chodzi o sposób podawania!). Oznacza to, że z nowym posiłkiem wchodzimy do kociej diety stopniowo, pierwszego dnia dajemy tylko trochę, następnego ciut więcej, potem połowę dziennej dawki i tak stopniowo wycofujemy starą karmę i zastępujemy nową. W ten sposób nasz ulubieniec nie będzie miał problemów żołądkowo-wątrobowych.

Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

Kocie jedzenie, tak jak ludzkie, powinno być zdrowe i wartościowe. Nie wolno kupować karmy w supermarkecie, szczególnie takiej, która jest wyjątkowo tania albo stoi w otwartym pojemniku i już dawno zwietrzała. Zasada jest taka, że pożywienie dla mruczka musi być dobrej firmy i mieć na opakowaniu szczegółową informację, jakie składniki i substancje serwujemy zwierzakowi. Wartościowa karma jest kaloryczna, dobrze zbilansowana, ma dużo białka zwierzęcego, błonnika, składników mineralnych i witamin. Należy unikać wszelkich zapychaczy i pustych kalorii. Kot potrzebuje pożywienia, które na długo zapewni mu poczucie sytości i dostarczy wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów.

Karmy zasadniczo dzieli się na podstawowe, premium i najlepsze – super premium. Ich cena jest oczywiście wyższa, ale nie wolno oszczędzać na kocim jedzeniu, ponieważ może to skutkować chorobami, a w rezultacie tym, że kot będzie krócej żył. Jedzenie super premium dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych.

Dodatkowo trzeba oczywiście pamiętać, że karma musi być dobrana do wieku, wagi, trybu życia i rasy kota. Jeśli jest wysokiej jakości, są bardzo duże szanse, że zasmakuje naszemu mruczącemu przyjacielowi i długo będzie mu służyć.

Zdjęcie: Michał Kutyna

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu