Czy kto sie poci

Czy kot się poci?

Domowe mruczki, jak przystało na potomków żbików afrykańskich, są prawdziwymi piecuchami. Zwierzaki te wprost uwielbiają wygrzewać się na skąpanych w słońcu parapetach. Jednak wbrew pozorom i im nadmiar ciepła potrafi czasem dać się we znaki. W upały koty pocą się inaczej niż my, sporadycznie też dyszą, w przeciwieństwie do psiaków. Mruczki mają jednak parę sprawdzonych sposobów na to, by w prawdziwy skwar utrzymać w ryzach temperaturę swego ciała.

Jak pomóc kotu przetrwać upał?

Jak wygląda kwestia pocenia się w przypadku kotów?

Z całą pewnością nikt z nas nie widział kota zlanego potem. Czy zatem kot się poci? Zdarza, że w upalne dni bądź, gdy pupil nasz jest zestresowany, dostrzec możemy mokre ślady łap pozostawione przez niego na podłodze. Otóż mruczki nie pocą się całą powierzchnią ciała, a jedynie niewielkim jej fragmentem. Zdecydowana większość ich apokrynowych gruczołów rozmieszczona jest na poduszkach łap oraz pomiędzy palcami. Nieznaczną ich ilość odnajdziemy też na pysku w okolicach warg i podbródka. Jak można się domyślać, tak ulokowane gruczoły potowe nie są w stanie wystarczająco schłodzić organizmu. Koty w kwestii radzenia sobie z wysoką temperaturą opracować musiały więc inne strategie przetrwania.

Kocie sposoby na przetrwanie upałów

Wspomnieliśmy już o tym, że koty są raczej zwolennikami ciepła, niż chłodów. Nic więc dziwnego, że z letnimi temperaturami radzą one sobie lepiej niż psiaki. Gdy jednak żar lejący się z nieba, staje się naprawdę nieznośny, koty w pierwszej kolejności zabierają się za poszukiwanie chłodnej kryjówki. Wymarzoną dla nich lokalizacją często staje się wówczas kuchnia czy łazienka, a więc wszystkie te miejsca, w których podłoga wyłożona jest kafelkami. A skoro kot poci się jedynie nieznacznie, to jedną z przyjętych przez niego taktyk chłodzenia ciała, jest więc wylegiwanie się na przyjemnie chłodnej powierzchni.

Innym dobrym sposobem na walkę z nieznośną temperaturą jest lizanie futra. Każdy koci właściciel wie, że mruczki na codzienną higienę są w stanie poświęcać naprawdę sporo czasu. Gdy jednak upał prawdziwie da im się we znaki, liżą się one niemal bez chwili wytchnienia. Warstwa śliny rozprowadzana przez nie po ciele skutecznie zapobiega przegrzaniu.

Mruczki to zwierzaki prowadzące nocny tryb życia. Zwłaszcza latem pupile większość czasu spędzający na podwórku, w ciągu dnia aktywność swą ograniczają do niezbędnego minimum. Koty dobrze wiedzą więc o tym, że na upał najlepsza jest sjesta.

Co zrobić, gdy kot zaczyna dyszeć?

Dyszenie w przypadku psów jest niezawodnym sposobem na obniżenie temperatury ciała. Niestety sytuacja ta nieco inaczej wygląda u kotów. Mruczki w pierwszej kolejności sięgają po wspomniane powyżej środki walki z upałem, dyszą zaś w ostateczności. Jeśli więc pupil nasz zaczyna intensywnie sapać, znaczy to, że sam ze spiekotą nie daje on już sobie rady. Warto wówczas zabrać zwierzaka do chłodnego pomieszczenia, zapewnić mu dostęp do świeżej wody i zwilżyć jego futro przy pomocy mokrej szmatki. Pamiętajmy, że koty też mogą dostać cieplnego udaru. W przypadku przegrzania monitorujmy więc samopoczucie zwierzaka i w razie potrzeby zabierzmy go do weterynarza.

↓ MISKA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Nitr — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu