czy kot powinien jesc myszy

Czy kot powinien jeść myszy?

Kot łapiący mysz – to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów licznych książek, kreskówek albo reklam. Koty łapią też myszy w bajkach i w starych podaniach ludowych. Jak to naprawdę jest? Oczywiście, że w rzeczywistości mruczki lubią łapać myszy, tak samo jak polują na ptaki, jaszczurki albo owady. To instynkt i do tego świetna zabawa, zwłaszcza jeśli się jest domowym pupilem, który pożywienie ma co dzień zapewnione, a łapanie różnych małych zwierzaków traktuje przede wszystkim sportowo. Większość takich zwierzaków nie zjada swojej zdobyczy, zdarzają się jednak wyjątki. Co innego z kolei z pupilami żyjącymi na wolności, dzikimi. One bardzo często zjadają to, co uda się upolować. Czy to zdrowe i właściwe?

Łapanie myszy przez kota

Nikt do końca nie wie, co robią mruczki, kiedy wychodzą się przejść i właściciel nie ma na nie oka. Poza zwiedzaniem świata i nawiązywaniem nowych znajomości, często dożywiają się także we własnym zakresie. Mogą wyżebrać coś u sąsiadów, mogą też poczuć się jak prawdziwi łowcy i zdobyć pożywienie na własną łapę. Mruczki uwielbiają ścigać wszystko, co małe, ruchliwe i uciekające. Polowanie na owady to jedno z ich ulubionych zajęć i to nie tylko w okresie dzieciństwa. To samo dotyczy żab, jaszczurek, ptaków i oczywiście gryzoni. Często chodzi tylko o polowanie, a potem – co nieco brutalne – zabawę takim upolowanym stworzeniem. Kotki mogą też przynieść maluchom zdobycz, aby nauczyły się polować. Domowe mruczki potrafią nieraz zabrać ze sobą łup i pochwalić się nam, kładąc go na wycieraczce domu albo w o wiele bardziej zaskakującym miejscu, na przykład przy łóżku. W ten sposób nie tylko okazują swą dumę, że udało im się zapolować, ale także obdarowują nas czymś w rodzaju prezentu. Dlatego nigdy nie reagujmy krzykiem ani złością, kiedy martwy ptak lub mysz pojawi się na naszym progu. To trofeum.

Jak to jest natomiast ze zjadaniem upolowanej zwierzyny? Bywa bardzo różnie. Większość domowych kotów jest bardzo dobrze odżywiona i może w ogóle nie mieć ochoty, aby spróbować tak oryginalnej kuchni. Z drugiej strony, to coś zupełnie nowego i do tego zdobytego samodzielnie. Wiele mruczków zapewne przynajmniej skubnie mysz albo jaszczurkę, aby zobaczyć, jak to właściwie smakuje. Są też takie, które z radością spałaszują zdobycz, a potem nie zechcą zjeść w domu obiadu. Takie zdobywanie pożywienia we własnym zakresie jest dla pupili pasjonujące. No i nic nie smakuje tak dobrze, jak martwy zwierzak upaprany w ziemi – wiele mruczków uzna to zwyczajnie za przygodę i odkrywanie świata.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Dlaczego koty lubią jeść myszy?

Oprócz aspektów rekreacyjnych, zjadanie myszy w gruncie rzeczy jest dobrym uzupełnieniem kociej diety. Mięso tego gryzonia zawiera bardzo dużo tauryny. Tauryna to cenny aminokwas, którego organizm pupila sam z siebie wyprodukować nie potrafi, a zatem musi go dostać z jedzeniem. Niedobory tauryny prowadzą do poważnych problemów z sercem oraz kłopotów z wytworzeniem kwasów żółciowych. Ponadto aminokwas odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi oraz rozwoju układu nerwowego. Tauryna powinna stanowić stały składnik diety mruczka. Myszy są jej doskonałym źródłem. Jeżeli zwierzak nie może sobie pozwolić na „dziką” dietę, należy uzupełniać niedobory tego składnika poprzez serwowanie go w karmie albo samodzielnie przygotowywanych posiłkach. Znaczący niedobór tauryny w organizmie prowadzi do zaburzeń metabolicznych, bezpłodności, chorób serca, pogorszenia stanu futra i skóry, a także nieprawidłowego rozwoju kociąt na etapie płodowym. Tauryny potrzeba kotu całkiem sporo, bo wiele traci jej podczas oddawaniu moczu oraz kału. Składnik ten znajdziemy przede wszystkim w białku pochodzenia zwierzęcego. Czyli także w mięsie myszy, gdzie jest go o wiele więcej, niż na przykład w drobiu.

Jedzenie myszy przez kota – czy bezpieczne?

Jedzenie myszy zazwyczaj jest dosyć bezpieczne dla kota i takie urozmaicanie sobie diety z pewnością mu nie zaszkodzi. Oczywiście wiele zależy od tego, czy gryzoń, który został upolowany, był zdrowy. Z pewnością mruczek nie powinien polować w naszej piwnicy w bloku, bo często są tam wykładane trutki na szczury. To dla niego bardzo duże zagrożenie. Najzdrowsze myszy są oczywiście na łące i dużych terenach zielonych. Te na obszarze miast mogą być niestety trute. O ile pupil raczej nie tknie martwej myszy, poważnie chorej albo rozkładającej się, o tyle polując na zwierzaka, który dopiero przyjął dawkę trucizny (nadal może się poruszać, a zatem jest atrakcyjny dla kota), może sobie poważnie zaszkodzić. Trudno jednak w jakikolwiek sposób zweryfikować, czy dana mysz była akurat zdrowa i smakowita. Zasada ogólnie jest taka, że im dalej od ludzkich domów, tym myszy są bardziej… pełnowartościowe. Skoro nasz futrzak jest wychodzący i ma dużo wolności przez cały dzień, musimy liczyć na to, że sobie poradzi. Większość mruczków radzi sobie doskonale.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu