Czy kot potrzebuje zabawek?

Czy kot potrzebuje zabawek?

Stateczny kocur wyleguje się na kaloryferze. Nagle w jego polu widzenia pojawia się kłębek włóczki. Najpierw stara się go ignorować, bo przecież stateczność zobowiązuje, ale prędzej czy później nie wytrzymuje i rusza za zdobyczą, jakby nagle ubyło mu kilka lat. Odpowiedź na tytułowe pytanie może być tylko jedna: TAK, kot potrzebuje zabawek. Ale – właściwie dlaczego?

Dlaczego koty się bawią?

Beztroska zabawa to nie jest marnowanie czasu. U kotów, podobnie zresztą jak u ludzi, zabawa jest najskuteczniejszą metodą zdobywania wiedzy i umiejętności. Najłatwiej przyswoić to, co wiąże się z pozytywnymi emocjami. W trakcie gonienia za sznurkiem czy nakręcaną myszką kot zdobywa sprawności, które byłyby kluczowe dla jego przetrwania, gdyby był zdany tylko na siebie. Uczy się, jak wyśledzić zdobycz, zaczaić się na nią, zbliżyć na odpowiednią odległość, a w końcu – zaatakować. Choć można się zastanawiać, czy nauka polowania jest faktycznie niezbędna dla przeżycia kota domowego, to trzeba pamiętać, że instynkt łowczy u mruczków jest bardzo silny. Nawet jeśli nasz pupil ma smakołyki podsuwane pod sam nos, polować i tak będzie, bo po prostu taka jest jego natura.

Ale zabawa spełnia także wiele innych funkcji. Kot w jej trakcie rozwija się nie tylko fizyczne, ale również społecznie. Wystarczy spojrzeć na kocięta, które z radosnym popiskiwaniem skaczą na siebie nawzajem, podgryzają się, łapią brata czy siostrę za ogon. Uczą się obchodzenia z innym zwierzakiem, jego granic, tego, na co mogą sobie pozwolić. Kiedy w zabawie uczestniczy człowiek – wzmacnia się (bądź dopiero tworzy) więź łącząca go z pupilem. Oswajanie kota nie polega przecież na chwyceniu go, przytrzymywaniu siłą i namolnym głaskaniu, lecz m.in. właśnie na „kuszeniu” piórkiem na patyczku czy kłębkiem wełny, tak aby podchodził coraz bliżej i bliżej.

Zabawa to również najlepszy sposób na walkę z nudą. Kot jest niezwykle ciekawskim i bardzo inteligentnym stworzeniem, potrzebuje więc stymulacji, bodźców, które pozwolą mu rozładować kumulującą się w nim energię.

Co się dzieje z kotem, który nie ma możliwości zabawy?

Nieważne, czy będzie to najdroższy w sklepie model sztucznej myszki, czy kulka ze złotka po czekoladzie – kot musi mieć coś, co posłuży jako zabawka. Pozbawiony możliwości swobodnej zabawy stanie się osowiały, depresyjny albo wręcz przeciwnie – nierozładowana energia stanie się źródłem agresji, kierowanej zarówno wobec domowników, jak i znajdujących się w mieszkaniu mebli. Mogą nawet pojawić się objawy świadczące o zaburzeniach na tle nerwicowym, takie jak natrętne wylizywanie swojego futra. Aby tego uniknąć – dajmy naszemu mruczkowi jak najwięcej okazji do zabawy (najlepiej wspólnej).

ZABAWKI DLA KOTA TYPU “WĘDKA” ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

↓ ZABAWKI DLA KOTA – MYSZKI ↓

Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu