Czy chomiki zapadają w sen zimowy?

Czy chomik zapada w sen zimowy?

Zima to trudny okres dla zwierząt. By przetrwać niskie temperatury i niedostatek pożywienia, wypracowały różne strategie obronne. Jedną z nich jest sen zimowy. Czy występuje on również u naszych domowych milusińskich? Czy chomiki zapadają w sen zimowy?

Wyprawka dla chomika

Sen zimowy u chomików

Sen zimowy to specyficzny stan fizjologiczny, będący formą przystosowania się do trudnych warunków środowiskowych. Zwykle trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Może mieć charakter ciągły lub przerywany. Sen zimowy u zwierząt poprzedzony jest gromadzeniem zapasów żywnościowych w spiżarni lub magazynowaniem energii w postaci brunatnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zwierzaki są w stanie przetrwać zimę bez szwanku dla zdrowia.

Formą snu zimowego jest hibernacja. Powoduje ona spore zmiany fizjologiczne w organizmie. Podczas hibernacji dochodzi do znacznego obniżenia temperatury ciała, wyłączenia procesów termoregulacji i spowolnienia metabolizmu. Hibernacja ma szczególne znaczenie dla drobnych ssaków, obdarzonych szybkim tempem metabolizmu. W okresie niedoboru pokarmu i niskich temperatur nie są one w stanie pozyskać energii niezbędnej do utrzymania stałej temperatury ciała. Do zwierząt, które zapadają w stan hibernacji, należą także chomiki. Ma ona u nich jednak charakter fakultatywny, czyli występuje jedynie w niesprzyjających warunkach. Hibernacja u chomików nie ma ścisłego wzorca sezonowego ¬– nie musi występować w zimie. Głównym wyzwalającym ją czynnikiem jest jednak temperatura. Zwykle gryzonie zaczynają hibernować, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 4,5 ℃. Proces ten może jednak nastąpić szybciej, jeśli zwierzaki przebywają w ciemności dłużej niż 12 h na dobę. Istotnym czynnikiem wpływającym na hibernację u chomików jest również niedostatek pożywienia i wody.

Chomiki mogą zapadać w sen zimowy nie tylko na wolności, ale również w warunkach domowych. Hibernację najczęściej obserwuje się u chomików syryjskich », które ze względu na swoje pochodzenie są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Czasami zdarza się jednak także u przedstawicieli innych gatunków. Sen zimowy u chomików trzymanych w domach należy jednak raczej do rzadkości.

Warto wiedzieć, że u chomików występuje również estywacja, czyli sen letni. Pod względem fizjologicznym jej mechanizm jest zbliżony do hibernacji. Sen letni może wystąpić u chomików wystawionych na temperaturę przekraczającą 26 ℃.

Jak rozpoznać hibernację u chomika?

Chomik w stanie hibernacji może na pierwszy rzut oka przypominać martwego. Jego ciała jest zimne, sztywne, a oddechy prawie niezauważalne. Aby upewnić się, że zwierzak żyje, należy skontrolować jego podstawowe odruchy. Warto upewnić się, czy oddycha, przykładając lusterko w okolice jego pyszczka. Można także sprawdzić temperaturę worków policzkowych – powinna być nieco wyższa niż całego ciała. Dobrym sposobem na określenie, czy pupil hibernuje, jest też dotknięcie jego wibrysów – pod wpływem dotyku powinny się poruszyć. Stan chomika warto powiązać z warunkami otoczenia. Jeśli gryzoń nie był wystawiony na ekstremalne temperatury, jest raczej wątpliwe, że zapadł w sen zimowy lub letni.

DOMEK DLA CHOMIKA

Co zrobić, jeśli chomik zapadł w sen zimowy?

Choć hibernacja u chomika powinna ustąpić w sposób naturalny, nie zawsze tak się dzieje. U niektórych zwierzaków długotrwały stan odrętwienia może doprowadzić do hipotermii, odwodnienia i niedożywienia, a w konsekwencji do śmierci. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, aby pupil obudził się jak najszybciej. Proces ten nie powinien jednak przebiegać zbyt gwałtownie.

Aby obudzić chomika ze snu zimowego, trzeba przede wszystkim powoli podnieść temperaturę otoczenia. Stan hibernacji powinien ustąpić po 24 godzinach od podniesienia temperatury w pomieszczeniu powyżej 20 ℃. Warto zadbać również o dobre oświetlenie otoczenia klatki. Można spróbować stymulacji dotykowej i wykonać delikatny masaż, który pobudzi krążenie krwi gryzonia. Nie jest natomiast zalecane poddawanie zwierzaka bezpośredniemu działaniu lamp grzewczych. Gwałtowne wybudzenie pod wpływem nagłego wzrostu temperatury może być dla pupila niebezpieczne. Jeśli stan hibernacji u chomika utrzymuje się ponad dobę, należy skonsultować się z weterynarzem.

Jak zapobiegać hibernacji u chomika?

Nie wszystkie gryzonie dobrze znoszą hibernację. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, by chomiki nie zapadały w sen zimowy. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie w otoczeniu odpowiedniej temperatury. W pomieszczeniu, w którym znajduje się nasz pupil, powinna ona wynosić od 18 do 24 ℃ . Należy unikać zwłaszcza gwałtownych spadków temperatury. Dla zachowania właściwych warunków termicznych klatkę chomika warto postawić z dala od okien, drzwi, wentylatorów i kaloryferów. Bardzo ważne jest także zapewnienie właściwego oświetlenia klatki. W pomieszczeniu, w którym przebywa gryzoń, musi być jasno przez 12 godzin dziennie. Jesienią i zimą konieczne jest zatem stosowanie sztucznego oświetlenia. W chłodne dni warto szczególnie zadbać o zapewnienie chomikowi dostępu do jedzenia, wody i ściółki. Można wtedy wzbogacić dietę pupila o wysokoenergetyczne przekąski i dostarczyć mu dodatkowego materiału do budowy ciepłego gniazda. W zapobieganiu hibernacji u chomików ważną rolę odgrywa też aktywność. Postarajmy się więc, by wokół nie brakowało interesujących zabawek i jak najczęściej podejmujmy interakcję z podopiecznym. Zwracajmy baczną uwagę na samopoczucie zwierzaka. Jeśli zauważymy, że śpi dłużej niż zwykle, szybko skontrolujmy i zmodyfikujmy warunki otoczenia.

KLATKA DLA CHOMIKA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Monkey Business — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu