Wpływ zwierząt na życie człowieka

Czego uczymy się od zwierząt?

Każdy, kto posiada lub kiedykolwiek posiadał czworonoga, wie, jak wiele zalet może mieć życie z takim pupilem. Zwierzęta domowe wywierają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a liczne badania potwierdziły także ich dobroczynne działanie na rozwój dziecka. Co zyskujemy zapraszając czworonoga do naszego domu? Czego mogą nauczyć nas zwierzęta domowe?

Pies nauczyciel – czego dzieci uczą się od zwierząt?

Kwestia tego, jak duży wpływ może mieć obecność czworonoga na zdrowie i rozwój dziecka, interesuje badaczy już od dawna. Jednym z najbardziej znanych teoretyków tego zagadnienia był Boris Levinson, amerykański psychiatra dziecięcy, który prowadził swoje badania w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego zdaniem, dzieci wychowywane w towarzystwie zwierząt domowych są przede wszystkim bardziej empatyczne i wrażliwe na uczucia oraz potrzeby innych. Jego eksperymenty wykazały też, że dzieci te okazują więcej pewności siebie, są bardziej otwarte i ciekawe świata. Łatwiej przychodzi im nawiązywanie nowych znajomości, uczenie się i panowanie nad swoimi emocjami.

Podobnych badań przeprowadzono dużo więcej. Na ich podstawie można stwierdzić jednoznacznie, że pies czy kot to najlepszy nauczyciel, jakiego mogłoby wymarzyć sobie dziecko. Wychowując się z pupilem u boku, dzieci uczą się odpowiedzialności, tolerancji i szacunku dla innych. Zwierzak, okazując swemu małemu opiekunowi bezwarunkową miłość i akceptację, uczy dziecko tego samego. To z kolei przekłada się nie tylko na przyszłe relacje dziecka czy umiejętność budowania trwałych więzi, ale i na samoocenę czy pewność siebie w dorosłym życiu. Czego jeszcze uczymy się od zwierząt?

Jak zwierzęta wpływają na życie człowieka?

Psy, koty, a nawet szczury czy chomiki mogą znacznie poprawiać jakość naszego życia. Już sama ich obecność pozytywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie, redukuje poziom stresu i obniża ciśnienie. Badania wykazały, że przebywając z pupilem, który okazuje nam swoje przywiązanie, nasz organizm wydziela oksytocynę, czyli hormon odpowiedzialny za odczuwanie zadowolenia i budowanie więzi. Podwyższenie poziomu tego hormonu wpływa także na obniżenie stężenia kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Okazuje się też, że uczymy się od zwierząt budować trwalsze relacje z innymi ludźmi. Osoby sprawujące opiekę nad czworonogami są także bardziej odpowiedzialne, pewne siebie i empatyczne. Badania wykazały ponadto, że osoby, które nigdy nie miały psa czy kota akceptują siebie w dużo mniejszym stopniu niż osoby będące właścicielami zwierząt.

Wpływ zwierząt na osoby chore i niepełnosprawne

Doskonałym przykładem oddziaływania zwierząt na zdrowie i samopoczucie ludzi może być zooterapia. Jest to nowoczesna metoda terapeutyczna, oparta na kontakcie i interakcji człowieka ze zwierzęciem – psem, kotem, koniem lub delfinem. Coraz częściej używa się jej w terapii dzieci z zespołem Dwona, autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym oraz ADHD. Podczas takich zajęć mali pacjenci nie tylko bawią się ze zwierzętami, głaskają je czy przytulają, ale i uczą się podstawowych obowiązków związanych z opieką nad danym czworonogiem. Zwierzak w roli terapeuty i nauczyciela zachęca dziecko do podejmowania nowych wyzwań i przełamywania własnych ograniczeń. Niezwykle istotne jest też to, że zwierzęta nikogo nie oceniają, nie zauważają różnić pomiędzy osobą zdrową czy chorą, więc każdego traktują rak samo. Dzięki temu kontakt z nimi jest bardziej naturalny, a to przekłada się na naturalne i spontaniczne reakcje pacjentów.

W czym jeszcze pomagają nam zwierzęta?

Nasze domowe czworonogi są nie tylko doskonałymi nauczycielami czy terapeutami, ale i nieocenionymi pomocnikami w leczeniu depresji oraz stanów lękowych. Ich obecność poprawia nasz komfort psychiczny, sprawia, że lepiej się czujemy i czerpiemy radość z życia. Ich bezwarunkowa miłość i oddanie koi samotność, poprawia nastrój i ogólną samoocenę. Opiekując się zwierzęciem, czujemy się potrzebni i ważni, a to doskonała terapia dla osób zmagających się z depresją czy wahaniami nastroju. Zwierzęta bywają także lekarstwem na samotność osób starszych lub nie w pełni sprawnych. Motywują do większej aktywności, wychodzenia z domu, a nawet nawiązywania nowych znajomości z innymi psiarzami lub kociarzami.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW, KOTÓW I INNYCH ZWIERZAKÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © LightFieldStudios — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu