Każdy, kto posiada lub kiedykolwiek posiadał czworonoga, wie, jak wiele zalet może mieć życie z takim pupilem. Zwierzęta domowe wywierają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a liczne badania potwierdziły także ich dobroczynne działanie na rozwój dziecka. Co zyskujemy zapraszając czworonoga do naszego domu? Czego mogą nauczyć nas zwierzęta domowe?
Pies nauczyciel – czego dzieci uczą się od zwierząt?
Kwestia tego, jak duży wpływ może mieć obecność czworonoga na zdrowie i rozwój dziecka, interesuje badaczy już od dawna. Jednym z najbardziej znanych teoretyków tego zagadnienia był Boris Levinson, amerykański psychiatra dziecięcy, który prowadził swoje badania w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego zdaniem, dzieci wychowywane w towarzystwie zwierząt domowych są przede wszystkim bardziej empatyczne i wrażliwe na uczucia oraz potrzeby innych. Jego eksperymenty wykazały też, że dzieci te okazują więcej pewności siebie, są bardziej otwarte i ciekawe świata. Łatwiej przychodzi im nawiązywanie nowych znajomości, uczenie się i panowanie nad swoimi emocjami.
Podobnych badań przeprowadzono dużo więcej. Na ich podstawie można stwierdzić jednoznacznie, że pies czy kot to najlepszy nauczyciel, jakiego mogłoby wymarzyć sobie dziecko. Wychowując się z pupilem u boku, dzieci uczą się odpowiedzialności, tolerancji i szacunku dla innych. Zwierzak, okazując swemu małemu opiekunowi bezwarunkową miłość i akceptację, uczy dziecko tego samego. To z kolei przekłada się nie tylko na przyszłe relacje dziecka czy umiejętność budowania trwałych więzi, ale i na samoocenę czy pewność siebie w dorosłym życiu. Czego jeszcze uczymy się od zwierząt?
Jak zwierzęta wpływają na życie człowieka?
Psy, koty, a nawet szczury czy chomiki mogą znacznie poprawiać jakość naszego życia. Już sama ich obecność pozytywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie, redukuje poziom stresu i obniża ciśnienie. Badania wykazały, że przebywając z pupilem, który okazuje nam swoje przywiązanie, nasz organizm wydziela oksytocynę, czyli hormon odpowiedzialny za odczuwanie zadowolenia i budowanie więzi. Podwyższenie poziomu tego hormonu wpływa także na obniżenie stężenia kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Okazuje się też, że uczymy się od zwierząt budować trwalsze relacje z innymi ludźmi. Osoby sprawujące opiekę nad czworonogami są także bardziej odpowiedzialne, pewne siebie i empatyczne. Badania wykazały ponadto, że osoby, które nigdy nie miały psa czy kota akceptują siebie w dużo mniejszym stopniu niż osoby będące właścicielami zwierząt.
Wpływ zwierząt na osoby chore i niepełnosprawne
Doskonałym przykładem oddziaływania zwierząt na zdrowie i samopoczucie ludzi może być zooterapia. Jest to nowoczesna metoda terapeutyczna, oparta na kontakcie i interakcji człowieka ze zwierzęciem – psem, kotem, koniem lub delfinem. Coraz częściej używa się jej w terapii dzieci z zespołem Dwona, autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym oraz ADHD. Podczas takich zajęć mali pacjenci nie tylko bawią się ze zwierzętami, głaskają je czy przytulają, ale i uczą się podstawowych obowiązków związanych z opieką nad danym czworonogiem. Zwierzak w roli terapeuty i nauczyciela zachęca dziecko do podejmowania nowych wyzwań i przełamywania własnych ograniczeń. Niezwykle istotne jest też to, że zwierzęta nikogo nie oceniają, nie zauważają różnić pomiędzy osobą zdrową czy chorą, więc każdego traktują rak samo. Dzięki temu kontakt z nimi jest bardziej naturalny, a to przekłada się na naturalne i spontaniczne reakcje pacjentów.
W czym jeszcze pomagają nam zwierzęta?
Nasze domowe czworonogi są nie tylko doskonałymi nauczycielami czy terapeutami, ale i nieocenionymi pomocnikami w leczeniu depresji oraz stanów lękowych. Ich obecność poprawia nasz komfort psychiczny, sprawia, że lepiej się czujemy i czerpiemy radość z życia. Ich bezwarunkowa miłość i oddanie koi samotność, poprawia nastrój i ogólną samoocenę. Opiekując się zwierzęciem, czujemy się potrzebni i ważni, a to doskonała terapia dla osób zmagających się z depresją czy wahaniami nastroju. Zwierzęta bywają także lekarstwem na samotność osób starszych lub nie w pełni sprawnych. Motywują do większej aktywności, wychodzenia z domu, a nawet nawiązywania nowych znajomości z innymi psiarzami lub kociarzami.
↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW, KOTÓW I INNYCH ZWIERZAKÓW ↓
Zdjęcie: © LightFieldStudios — istockphoto.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu