czego nie podawac psu

Czego nie podawać psu?

Wszyscy wiemy jak wielkimi łakomczuchami potrafią być nasze czworonogi. Ich obżarstwo jest już niemal legendarne, a błagalne spojrzenia i prośby jakimi raczą nas przy stole to chleb powszedni dla każdego psiarza. Pamiętajmy jednak, że nie każdy specjał, który ląduje na naszym własnym talerzu jest odpowiedni dla zwierzaka. Niektóre produkty mogą nie tylko zaszkodzić pupilowi, ale nawet poważnie zagrozić jego zdrowiu i życiu. Jakich produktów należy zatem unikać w psiej diecie?

Jakie produkty są szkodliwe dla psów?

Czekolada

Jednym z najbardziej szkodliwych produktów dla psów jest czekolada. Ten popularny specjał zawiera, między innymi kofeinę i teobrominę – substancje silnie toksyczne i trujące dla czworonogów. Już niewielka ilość czekolady może wywołać u psa wymioty i biegunkę (dowiedz się więcej na temat biegunki u psa KLIK), a także spowodować poważne uszkodzenie serca i układu nerwowego. Śmiertelna dawka wynosi około 400mg na 1kg masy ciała zwierzęcia.

Z jadłospisu pupila warto wykreślić również wszystkie inne słodycze przeznaczone dla ludzi. Zawierają one zbyt dużą jak dla zwierzaków ilość cukru. Podawanie pupilowi słodyczy to prosta droga do otyłości, cukrzycy oraz problemów z zębami.

Awokado, winogrona i rodzynki

Psom nie należy podawać także niektórych owoców, między innymi awokado. Owoc ten zawiera substancję o nazwie persin, wywołującą u psów silne zatrucie pokarmowe z wymiotami i biegunką. Spożycie awokado może prowadzić także do uszkodzeniem serca oraz zaburzeń pracy układu oddechowego i układu krążenia.

Równie niebezpieczne są winogrona i rodzynki. Zawarte w nich toksyny uszkadzają nerki i wątrobę prowadząc do ich niewydolności.

Cebula i czosnek

W psim jadłospisie nie może być miejsca również dla cebuli i czosnku, ponieważ przewód pokarmowy zwierzaków nie wytwarza enzymów niezbędnych do ich trawienia. Mniej szkodliwy jest czosnek. Niewielka ilość tego warzywa nie powinna wyrządzić krzywdy pupilowi, jednak spożywane w nadmiarze bywa przyczyną zatruć pokarmowych. Szczególnie niebezpieczna dla psa jest surowa cebula, ze względu na zawartą w niej toksyczna substancję – tiosiarczan sodu – prowadzącą do rozpadu czerwonych krwinek w organizmie.

Orzechy i pestki owoców

Zdrowiu naszych czworonogów zagrażają także niektóre orzechy, zwłaszcza orzechy makadamia. Ich spożycie może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Przyczyną zgonu jest w tym przypadku uszkodzenie układów nerwowego, mięśniowego oraz pokarmowego. Szkodliwe są również pestki niektórych owoców, między innymi jabłek, śliwek oraz brzoskwiń, z uwagi na zawarty w nich cyjanek.

Produkty mleczne

Psy nie powinny spożywać również nabiału i produktów mlecznych. Enzym niezbędny do ich trawienia, zwany laktamazą, zanika w psim organizmie po okresie szczenięcym. W związku z tym większość dorosłych czworonogów nie toleruje laktozy, a spożycie mleka przypłaca biegunką, niestrawnością lub alergią pokarmową.

Co można podawać psu?

Nie od dziś wiadomo jak wielką rolę odgrywa prawidłowe żywienie w opiece nad domowymi zwierzakami. Od tego, co trafia do psiej miski zależy zdrowie, kondycja, a nawet długość życia czworonoga. Mając to na uwadze powinniśmy zrezygnować z rozpieszczania pupila kąskami pochodzącymi z naszego własnego stołu i zastąpić je zdrowymi przysmakami przeznaczonymi specjalnie dla niego.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z wyborem czegoś, co posmakuje pupilowi. Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się zwłaszcza naturalne przysmaki dla psów », takie jak żwacze wołowe (dowiedz się dlaczego warto podawać psu żwacze wołowe KLIK), suszone noski lub uszy wieprzowe. Specjały tego rodzaju sprawdzą się jako przekąska, nagroda za grzeczne zachowanie lub motywator w czasie nauki i treningu.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

Smakołyki dla psów » to także dokonały sposób na urozmaicenie diety pupila i uzupełnienie jej o brakujące składniki. Pośród dostępnych na rynku przysmaków znajdziemy i takie, które wzmacniają odporność, poprawiają wygląd sierści pupila lub zwalczają kamień nazębny. Jeśli zaś chodzi o typowo domowe przysmaki, to warto postawić na zdrowe owoce i warzywa, takie jak marchewka, jabłko, banan lub arbuz. Pamiętajmy tylko, by smakołyki nie stały się podstawą jadłospisu pupila. Nawet najlepsze przysmaki nie zastąpią zdrowej, pełnowartościowej karmy.

↓ SMAKOŁYKI DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu