{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Czego nie mogą jeść psy?

To, co zdrowe i smaczne dla ludzi nie zawsze służy czworonogom. W naszych kuchniach aż roi się od produktów, które mogą poważnie zaszkodzić psu, narazić go na zatrucie pokarmowe, a nawet dużo poważniejsze problemy zdrowotne. O jakich produktach mowa? Czego nie może jeść pies?

W zasadzie wszyscy wiemy, że pies nie powinien spożywać jedzenia przeznaczonego dla ludzi, ale w praktyce bywa z tym różnie. W końcu, kto mógłby oprzeć się błagalnemu spojrzeniu i nieszczęśliwej minie ukochanego pupila? Niejeden opiekun w chwili słabości dzieli się z psem tym, co sam właśnie je. Niestety wiele produktów, które dla nas są zdrowe i smaczne, mogą wyrządzić psu ogromną krzywdę. Jakie to produkty?

Czego nie powinien jeść pies? 7 zakazanych produktów

Niestety wielu opiekunów nie jest świadomych tego, jak wiele owoców, warzyw czy innych produktów spożywczych stanowi zagrożenie dla psów. Często wychodzimy z założenia, że jeżeli nam coś nie szkodzi, to psu też nie powinno. Trzeba jednak pamiętać, że psy mają zupełnie inny metabolizm niż ludzie, a niektórych substancji odżywczych po prostu nie są w stanie przyswoić. Oto lista produktów, których nie powinien jeść pies:

Czekolada i kakao

Czekolada to jedna z najgroźniejszych przekąsek dla psa. Poza szkodliwą kofeiną zawiera także substancję zwaną teobrominą, która może zasiać prawdziwe spustoszenie w organizmie pupila. Teobromina wykazuje toksyczny wpływ na układ nerwowy zwierzaka, może powodować przyspieszenie pracy serca, uszkodzenie nerek, nadmierną produkcję hormonów czy rozluźnienie mięśni gładkich.
Niebezpieczne dla czworonoga jest nie tylko podawanie dużych ilości czekolady na raz, ale również serwowanie jej w małych ilościach i krótkich odstępach czasu. Przypadki śmiertelne odnotowano nawet po zjedzeniu około 100 gramów teobrominy na 1 kg masy ciała psa. Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty, biegunka, rozdrażnienie i skurcze mięśni.

↓ WITAMINY DLA PSÓW ↓


Winogrona i rodzynki

Kolejny przysmak, którego nie należy podawać psom to winogrona i rodzynki. Niestety wciąż nie wiadomo, która z substancji zawartych w tych owocach tak bardzo szkodzi psom, ale do zatrucia może dojść już po zjedzeniu 10-12 winogron. W skrajnych przypadkach prowadzi to do niewydolności nerek lub poważnego uszkodzenia wątroby.

Cebula, czosnek, szczypiorek

Warzywa te zawierają szkodliwy dla psów dwusiarczek propylu i triosiarczan sodu, które niszczą strukturę czerwonych krwinek i zaburzają transport tlenu we krwi. Objawy zatrucia pojawiają się kilka dni po spożyciu cebuli lub czosnku. Należą do nich biegunka, wymioty, ospałość i osłabienie.
Warto dodać, że warzywa są szkodliwe dla psa zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej. Ani cebula, ani czosnek nie tracą swych toksycznych właściwości po obróbce termicznej.

Orzechy makadamia

Nie wszystkie orzechy są szkodliwe dla psów. Na przykład orzechy laskowe, włoskie lub ziemne podawane w niewielkich ilościach mogą stanowić ciekawy przysmak i wartościowy dodatek do psiej diety. Wyjątek stanowią orzechy makadamia, które dla czworonogów stanowią truciznę! Nawet niewielka dawka może wywołać biegunkę i wymioty, a większa doprowadzić do paraliżu układu nerwowego i sercowego. Toksyczna dla psa dawka to już 2,4 grama na 1 kg masy ciała.

Kości po obróbce termicznej

Chyba każdy kojarzy kreskówkowy wizerunek psa z nieodłączną kością w pysku. I o ile surowe kości mogą być jednym ze składników diety BARF, tyle kości po obróbce termicznej nie powinny być serwowane czworonogom. Dotyczy to zarówno kości drobiowych, jak i wszystkich innych. Produkty te poddane obróbce termicznej, czy to gotowaniu, czy pieczeniu sprawia, mają inną strukturę i rozpadają się na mniejsze, ostre kawałki, które ranią przewód pokarmowy psa. Zdarza się, ze odłamek kości wbija się w przełyk lub jelita, a jego wydobycie wymaga interwencji chirurgicznej.

Sól i inne przyprawy

Psy nie mogą jeść również posiłków przyprawionych solą, pieprzem ani żadnymi innymi przyprawami. Sól zaburza metabolizm i zbytnio obciąża nerki, a przyprawy mogą podrażnić przewód pokarmowy i wywołać objawy zatrucia. Dlatego pupilowi należy serwować jedynie odpowiednią karmę dla psów, bez przypraw i sztucznych polepszaczy smaku.

Czego unikać w diecie psa?

Aby utrzymać psa w zdrowiu i dobrej kondycji, powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o jego dietę. Musimy pamiętać, że jedzenie przeznaczone dla ludzi, pełne konserwantów, przypraw i wzmacniaczy smaku nie będzie odpowiednie dla pupila. Przyprawy, sól i cukier szkodzą pupilowi, w najlepszym przypadku prowadząc do otyłości, a w najgorszym do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych i groźnych dla zdrowia powikłań.
Dlatego, zamiast serwować psu mało pożywne resztki ze stołu, postarajmy się zainwestować w porządną karmę dla psa. Z kolei przekąski w stylu ludzkich słodyczy zastąpmy specjalnymi smakołykami dla psów, jakich nie brakuje w sklepach zoologicznych.

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu