Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym. Szacuje się, że aż 1 na 200 przedstawicieli tego gatunku na nią cierpi. Najczęściej są to osobniki starsze, jednakże ryzyko zachorowania występuje u wszystkich kotów, bez względu wiek.

Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Glukoza to podstawowe źródło energii dla organizmu. Pozyskiwana jest z pokarmu podczas jego trawienia, jest dostarczana przez krew do wszystkich komórek ciała.

W procesach przetwarzania glukozy w organizmie istotną rolę odgrywa hormon, który nazywamy insuliną, produkowany przez trzustkę. Kiedy z jakiegoś powodu tego hormony jest zbyt mało lub tkanki wykazują na niego zmniejszoną wrażliwość, glukoza nie może być prawidłowo dostarczana do komórek, wskutek czego rośnie jej stężenie we krwi.

Objawy cukrzycy u kotów

Jednym z pierwszych objawów cukrzycy u kota jest pojawienie się glukozy w jego moczu. Dzieje się tak dlatego, że gdy stężenie tego cukru we krwi osiąga pewien krytyczny poziom, zaczyna być on usuwany przez nerki. Niestety, w ten sposób dochodzi również do nadmiernej utraty wody z organizmu. By uzupełnić te niedobory kot więcej pije. A im więcej pije, tym więcej moczu wydala.

Zaburzenia w procesach przetwarzania glukozy oznacza brak podstawowego źródła energii dla komórek organizmu. Jednym ze skutków jest wzmożony apetyt u zwierzęcia. Kot więcej je, ale zamiast tyć, zaczyna tracić na wadze.

U cierpiących na cukrzycę kotów możemy obserwować również osłabienie, pogorszenie stanu futra i skóry i wymioty. Cukrzycy mogą towarzyszyć zmiany skórne i choroby układu moczowego. Zdarzają się również zaburzenia w pracy układu nerwowego, co objawia się trudnościami z poruszaniu się.

Długotrwała i nie leczona choroba prowadzi do wyniszczenia całego organizmu kota.

Leczenie cukrzycy u kotów

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Terapia polega na stosowaniu środków, które pozwolą utrzymać stężenie glukozy we krwi na bezpiecznym poziomie.

Chorym kotom podaję się odpowiednie leki lub zastrzyki z insuliny. Stosowanie leków jest łatwiejsze od zastrzyków, ale niestety nie zawsze skuteczne.

Niezwykle ważną rzeczą jest również odpowiednie żywienie cierpiącego na cukrzycę kota. Zwierzę musi również przejść na specjalną dietę cukrzycową. Na rynku zoologicznym dostępne są specjalne karmy dla kotów z cukrzycą.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

↓ KARMA DLA KOTA Z CUKRZYCĄ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu