Co zrobić z szynszylą gdy wyjeżdżamy?

Co zrobić z szynszylą, gdy wyjeżdżamy?

Urlop, kiedy mamy zwierzaka w domu (nawet małego), to zawsze dość duży kłopot. Pupila trzeba zostawić pod czułą opieką kogoś zaufanego albo zabrać ze sobą. Pamiętajmy, że ulubieniec nie zawsze może mieć ochotę na podróż z nami. Pobyt u kogoś zastępczego też nie sprawdza się u każdego pupila. Wszystko zależy od charakteru zwierzaka.

Szynszyle są bardzo wrażliwe

Szynszyle to subtelne i delikatne osobowościowo stworzonka. Wolno przyzwyczajają się do właściciela, są strachliwe i z rezerwą. Natomiast łatwo dziczeją, kiedy zostawimy je same. To szczególnie trudny gatunek do przenoszenia na wakacje do kogoś innego. Pamiętajmy o tym, zanim weźmiemy szynszylę do domu. Wymaga troski, dużego zaufania i mnóstwa miłości. W przeciwnym wypadku zwierzak zrobi się nieszczęśliwy, zestresowany, zacznie nas ignorować.

Pobyt szynszyli u rodziny lub znajomych

Wydaje nam się zapewne, że to najłatwiejsze i najmniej skomplikowane organizacyjnie rozwiązanie. Niestety nie zawsze tak jest. Szynszylę można oddać tylko komuś, kto lubi te gryzonie, ma spokój w mieszkaniu i przynajmniej ogólne pojęcie, jak takie zwierzaki się hoduje i pielęgnuje. Sam fakt, ze jest to ktoś z rodziny albo bliskich znajomych, to za mało. Jeżeli mamy jednak taką osobę, najlepiej by było, żeby szynszyla najpierw się z nią zapoznała, poczuła jej zapach, przyzwyczaiła się do gestów i głosu. Zastępczy opiekun powinien parę razy odwiedzić naszego ulubieńca i spróbować się z nim chociaż wstępnie zaprzyjaźnić. Wtedy przeprowadzka nie będzie dla szynszyli aż takim szokiem. Pamiętajmy też, żeby zabrać pupilowi całą wyprawkę: klatkę, miski, domek, poidło, wszystkie ulubione zabawki. W ten sposób trochę zminimalizujemy mu stres. Dobrym pomysłem jest kupienie gryzoniowi specjalnego pluszaka (w dobrych sklepach zoologicznych można takowe dostać), ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie (najlepiej z miesiąc albo i więcej). Maskotka przesiąknie zapachem szynszyli i zapewni swojego rodzaju ostoję bezpieczeństwa i swojskości w obcych miejscu.

Uwaga! Dom, do którego przenosimy czasowo szynszylę, musi być przygotowany na przyjście zwierzaka. Jeśli opiekun planuje pupila wypuszczać, obowiązkowe jest oczyszczenie terenu z ostrych przedmiotów, trujących roślin, chemikaliów, pojemników z dziwnymi substancjami (i z wodą też), trzeba też osłonić kable, zabezpieczyć wąskie przejścia. Żadnych łatwo dostępnych parapetów okiennych, dużych zwierząt w domu (sam zapach drapieżnika to dla szynszyli okropny stres, nawet gdy czworonóg jest przyjaźnie nastawiony), otwartego balkonu. Jeżeli osoba, której oddajemy zwierzaka, nie umie go upilnować (albo podnieść – w przypadku złego chwytu może uszkodzić szynszyli kręgosłup), lepiej żeby pupil siedział w klatce. To oczywiście wybór mniejszego zła.

A może Petsitter?

Petsitter to osoba, która zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzakiem. Najczęściej oczywiście dotyczy to psów i kotów, ale z gryzoniami też nie powinno być żadnego problemu. Należy wcześniej znaleźć oczywiście takiego opiekuna, poznać go, porozmawiać. Musimy mieć pewność, że zostawiamy szynszylę w dobrych rękach. Petssiter ma tę zaletę, że nie tylko lubi, ale też dobrze się zna na zajmowaniu zwierzakami. To oczywiście kosztuje. Zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dobę. Warto jednak uwzględnić taką opcję, szczególnie kiedy nie mamy nikogo wśród bliskich, kto mógłby się podjąć takiego zadania.

Nowość, czyli hotele dla zwierząt

Hotel dla zwierząt to stosunkowo nowy twór i w naszym kraju nadal niewiele się o nich słyszy. Warto poszukać w internecie albo przez znajomych, którzy też mają zwierzaka. Oczywiście taki hotel trzeba sprawdzić, poczytać opinie, zasięgnąć porady od tych, którzy korzystali przed nami. W takim miejscu z pewnością porządnie zajmą się naszym ulubieńcem. Z powodu obecności innych zwierzaków, nasz maluch może jednak czuć się tam niezbyt komfortowo. Warto umieścić szynszylę w hotelu, gdzie są tylko małe pupile, na przykład króliki i chomiki. Natomiast jeśli nasz ulubieniec jest z gatunku wyjątkowych wrażliwców, hotel zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Co musimy zrobić, zanim oddamy komuś szynszylę?

Przede wszystkim poinstruować, czym ma karmić ulubieńca, o jakich porach. Dodatkowo objaśniamy, co zwierzak lubi, czego nie, co go stresuje, jak się bawi. Im więcej informacji otrzyma opiekun, tym lepsze warunki zapewni naszemu futrzakowi. Do tego pamiętajmy też, żeby zostawić temu komuś odpowiednią ilość karmy, siana i ziół, żeby nie musiał się martwić o braki. Dajemy też nasz numer telefonu, numer do weterynarza i zostawiamy na wszelki wypadek trochę pieniędzy, gdyby szynszyla zachorowała i potrzebna była wizyta u lekarza.

Szynszyla jedzie z nami

Czasami to jedyne wyjście, szczególnie jeśli zwierzak absolutnie nie chce się z nami rozstać i bardzo ciężko to znosi. Wówczas musimy sprawdzić, jak zareaguje na jazdę samochodem. Wszystko jest w porządku? Szynszyla siedzi spokojnie? Jest zainteresowana? W takim razie może z nami jechać. Przewozimy ją w specjalnym transporterze dla gryzoni albo okrywamy klatkę, żeby miała więcej spokoju. Zabieramy żywność i wyjmujemy z klatki wszystkie przedmioty, które mogą się przemieszczać w czasie jazdy i zranić zwierzaka. Po drodze robimy postoje, najlepiej maksymalnie co dwie godziny. Wyjmujemy szynszylę z samochodu i dajemy jej pooddychać świeżyć powietrzem i się zrelaksować. I oczywiście sprawdzamy przed wyjazdem, czy miejsce, do którego się udajemy, akceptuje zwierzęta.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu