{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Co zrobić z kotem w czasie wakacji?

Właściciele czworonogów wiedzą o tym, że urlop trzeba dobrze zaplanować. Niestety trzymając kota pod domową strzechą, w kwestii wyjazdów raczej nie można pójść na żywioł – podczas naszej nieobecności pupilem ktoś musi się przecież zająć. Zaufany opiekun to jedna możliwość. Inną wartą rozważenia opcją są wakacje z kotem u boku.

Czy podróżowanie z kotem to naprawdę dobry pomysł?

Koty zazwyczaj znacznie gorzej znoszą podróż niż psiaki. Wielu psom do szczęścia wystarczy towarzystwo ukochanego właściciela. Koty są jednak bardziej wymagające – cenią sobie spokój, tradycyjny porządek dnia codziennego i własne cztery kąty. Dla mruczków nieprzyzwyczajonych do podróżowania nagła zmiana miejsca wiąże się ze sporą dawką stresu. Jeśli więc wyjeżdżamy tylko na chwilę bądź mamy w okolicy kogoś, kto podczas naszej nieobecności mógłby zajrzeć do zwierzaka, zrezygnujmy ze wspólnych wojaży. W końcu sprawą priorytetową jest dobro pupila.

Zawczasu przyzwyczaj kota do transportera i samochodu

Kot z wszelkimi nowościami oswaja się powoli. Zwierzak nie musi zostać fanem motoryzacji, ważne jednak aby nie bał się wchodzić do transportera i samochodu. Auta mruczkom jednoznacznie kojarzą się z mało przyjemną wizytą u weterynarza. Jeśli chcemy więc przełamać ten szlak skojarzeniowy, zabierajmy kota na krótkie przejażdżki. Małe kociaki wojaże takie rozpocząć mogą tuż po ukończeniu dziewiątego tygodnia życia. Oswajanie warto przeprowadzać małymi kroczkami, pod ręką mając garść ulubionych kocich smakołyków.

Jak zadbać o bezpieczeństwo kota w samochodzie?

Jest sprawą oczywistą, że podczas jazdy czworonóg nie może swobodnie spacerować po aucie. Kotu możemy ubrać szelki i smyczą przyczepić do pasów na tylnym siedzeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak odpowiednio przestronny transporter. Takie kocie lokum również starannie zabezpieczamy tak, by podczas hamowania nie spadło z fotela. Pamiętajmy jednak, by w trakcie długiej wyprawy podarować zwierzakowi chwilę wytchnienia – w celu rozprostowania kości co jakiś czas wypuśćmy go z klatki. Manewry takie wykonywać powinniśmy tylko podczas postoju, mając drzwi i okna zamknięte. Wystarczy chwila nieuwagi, a pupil nasz może czmychnąć na zewnątrz.

↓ SZELKI I ADRESÓWKI DLA KOTA ↓

Koty to delikatne stworzenia – łatwo mogą się one przegrzać lub zaziębić. Jeśli w aucie jest chłodno, nie zapomnijmy o kocu dla pupila. Gdy doskwiera upał, a nam szwankuje klimatyzacja, dobrym pomysłem jest butelka z mocno schłodzoną wodą, owinięta koszulką.

Z kotem w samolocie

Nie w każdym samolocie mile widziane są zwierzaki. Szczególnie korzystając z tanich linii lotniczych, z przewozem kota możemy mieć problemy. W liniach regularnych sytuacja ta wygląda znacznie lepiej, lecz i tu zawczasu prześledzić powinniśmy regulamin wybranego przewoźnika. Zwierzęta wraz z transporterem ważące nie więcej niż 8 kg mogą podróż spędzić wraz z nami na pokładzie samolotu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że pupil nie zostanie przekierowany do luku bagażowego, odpowiednio wcześniej stawmy się do odprawy. Większość linii posiada jasno określone wytyczne dotyczące ilości zwierzaków w kabinie pasażerskiej. Gdy przewidziany limit zostaje wyczerpany, reszta pupili niezależnie od wagi przymusowo skorzystać musi z usługi cargo. Pamiętajmy, że wybierając się w podróż samolotem, zobligowani jesteśmy do posiadania odpowiedniego transportera. Dokładne wytyczne znajdziemy na stronie przewoźnika.

Nie zapomnij o kocich dokumentach!

Mruczek wybierający się za granicę musi wylegitymować się odpowiednim dokumentem. Na terenie UE niezbędny jest koci paszport, który wyrobimy u posiadającego specjalne uprawnienia weterynarza. Dokument taki dostajemy od ręki, wpierw jednak musimy zwierzaka zaczipować i zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Poza Europą paszport nie zda egzaminu – wówczas zdobyć musimy świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Niezależnie od tego, do jakiego kraju się wybieramy, na stronie ambasady warto wcześniej sprawdzić przepisy dotyczące przewozu zwierząt.

Bez adresówki nie wypuszczaj kota z domu!

Wydawać by się mogło, że doczepiona do obróżki adresówka potrzebna jest tylko wtedy, gdy kot nasz opuszcza dom, udając się na samodzielne wędrówki. Tymczasem jeśli w podróż zabieramy prawdziwego domatora, tym bardziej pamiętać powinniśmy o tym istotnym drobiazgu. Nader często zdarza się, że mruczki „przypadkiem” wydostają się z transporterów czy samochodów. Koci domatorzy nagle stykając się z zewnętrznym światem, łatwo wpadają w panikę. Oswobodzony zwierzak może wystraszyć się i uciec. Dzięki identyfikatorowi łatwo znajdzie on powrotną drogę do domu.

↓ TRANSPORTERY DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu