co-zrobic-w-sytuacji-gdy-znajdziemy-pajaka-ptasznika

Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy pająka ptasznika?

Spotkanie z ptasznikiem może nie należeć do najprzyjemniejszych, zwłaszcza wtedy, gdy przybysz taki znienacka zaskoczy nas w naszym własnym domu. Niestety sytuacji takiej nie możemy wykluczyć. Coraz więcej osób hoduje pająki w swych mieszkaniach. Często wystarczy chwila nieuwagi, by zwierzak skorzystał z okazji i wymknął się z terrarium. Sprawdź, co robić, gdy na swej drodze natkniesz się na takiego uciekiniera.

Czy ptasznik faktycznie jest aż tak niebezpieczny?

Ptaszniki potrafią zaszokować swym rozmiarem. Rozpiętość odnóży niektórych z nich wynieść może nawet 30 cm. Te włochate stworzenia w wielu z nas wywołują strach – nieraz związany jest on z lękiem przed pająkami, innym razem z obawą przed ukąszeniem. Dość powszechne jest przekonanie, że ptaszniki to silnie jadowite, a przez to niebezpieczne stworzenia. Faktycznie stawonogi te dysponują jadem ukrytym w zębach jadowych. Z pewnością nie jest on jednak tak groźny, jak choćby ten, który posiada czarna wdowa.

Na świecie istnieją pająki agresywne i śmiertelnie niebezpieczne, ptaszniki nie należą jednak do tego zacnego grona. Ukąszenie ich w skutkach podobne jest do użądlenia osy bądź pszczoły. Dla w pełni zdrowego, dorosłego człowieka nie będzie więc on dużym zagrożeniem. Wcale nie znaczy to jednak, że stworzenia te powinniśmy lekceważyć. Przy spotkaniu z nimi lepiej nie igrać z losem i zachować ostrożność. Nigdy do końca nie uda nam się przewidzieć, jak na jad zareaguje nasz organizm.

Jak bezpiecznie schwytać ptasznika?

Ptaszniki często mylnie kojarzone są tylko z wielkimi pająkami. Tymczasem w skład tej rodziny wchodzi ok. 850 rozmaitych gatunków różnie ubarwionych i w różnych, również niewielkich rozmiarach. Nie chcąc narazić się na ukąszenie, ostrożność zachować powinniśmy więc przy każdym egzotycznie wyglądającym pająku.

Za odławianie egzotycznych zwierząt w Polsce odpowiedzialna jest straż miejska. Oczywistym jest jednak fakt, że pająk na jej przybycie nie będzie spokojnie czekał. Z pewnością da on nogę, nim ktokolwiek dotrzeć zdoła do naszego mieszkania. Ponowne wywabienie go z ukrycia nie będzie prostym zadaniem. Stąd lepiej nie spanikować i schwytać przybysza.

Najłatwiejszą i najbezpieczniejszą opcją jest zwabienie ptasznika do słoika. Naczynie wystarczy położyć tuż przed pająkiem. By skłonić go do wejścia, delikatnie patyczkiem dotknąć można końcówki jego odwłoku. Inną dobrą metodą będzie też nakrycie pająka słoikiem lub plastikowym pojemnikiem, pod który później delikatnie wsunąć będziemy musieli karton.

Na co warto uważać, gdy łapiemy ptasznika?

Ptaszniki nie należą do agresywnych pająków, same z siebie nie przystąpią więc one do ataku. Chcąc złapać uciekiniera, powinniśmy działać szybko, sprawnie i nie rozdrażniać zwierzaka. Osoby, które wiedzą, że uczulone są na jad owadów szczególnie powinny mieć się na baczności. Warto pamiętać też o tym, że ptasznik zaszkodzić może nam nie tylko jadem, ale i parzącymi włoskami. W razie niebezpieczeństwa w stronę napastnika zaczyna on wyczesywać je ze swego odwłoku.

Gdy pająk jest już schwytany, nic nam nie grozi. Teraz zadbać powinniśmy o bezpieczeństwo zwierzaka. W końcu przetrwać musi on w pojemniku, nim oddamy go w inne ręce. Pamiętajmy więc o tym, by ptasznikowi nie zabrakło powietrza. Małe dziurki w pokrywie skutecznie rozwiążą sprawę.

Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu