Co zrobić, gdy znajdziemy żółwia?

Co zrobić, gdy znajdziemy żółwia?

Gdy znajdziemy bezpańskiego psa lub kota sprawa wydaje całkiem się prosta. Zwierzaka możemy przygarnąć pod własną strzechę, poszukać dla niego innego domu, bądź oddać do schroniska. Co jednak zrobić, gdy odnalezione przez nas stworzenie to nie lokalny czworonóg, a egzotyczny gad? Sprawdź, jak zająć się przypadkowo napotkanym żółwiem.

W Polsce tylko żółw błotny mieszkać może na wolności

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia, który naturalnie występuje na terenie naszego kraju. Jeszcze dwieście lat temu spotkać można go było dość powszechnie, dziś niemal graniczy to z cudem. Polesie Zachodnie i Wołyńskie to miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo natknięcia się na tego osobliwego przedstawiciela rodzimej fauny. Warto wiedzieć, że osobnik ten widnieje na kartach Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – jest to zatem gatunek zagrożony wyginięciem i objęty ochroną prawną od 1925 roku.

Poza żółwiem błotnym wszystkie inne gatunki żółwi w naszym kraju uznane są za obce. Dodatkowo żółw jaszczurowaty, malowany, ostrogrzbiety oraz wszystkie podgatunki żółwia ozdobnego (żółtolicy, czerwonolicy i żółtobrzuchy) uchodzą za zagrażające bądź to gatunkom rodzimym, bądź siedliskom przyrodniczym. Na wolności zatem w ogóle nie powinny się one znaleźć. W myśl prawa wprowadzenie do środowiska takich zwierząt jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny. Gdy przypadkiem odnajdziemy któregoś z żółwi inwazyjnych, sprawa z taką znajdą komplikuje się jeszcze bardziej.

Gdzie zgłosić znalezienie żółwia

Najpopularniejszą formą azylu dla zwierzaków są schroniska dla psów i kotów. Znalezienie przytułku dla żółwia jest już nieco bardziej skomplikowanym zadaniem. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować jest się ze Strażą Miejską. Wszelkich niezbędnych informacji i wskazówek, co do dalszego postępowania udzielić powinna też nam Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W niektórych miastach, np. w Szczecinie, problem porzucanych żółwi stał się tak naglącą sprawą, że osobiście zajął się nią tamtejszy oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zależnie od regionu sprawa wyglądać może tu nieco inaczej, jednak przy odrobinie dobrych chęci z pewnością uda nam się zawiadomić odpowiednią instytucję. Warto nie lekceważyć takiego znaleziska, szczególnie wówczas, gdy do czynienia mamy z którymś z gatunków zagrażających. Zanim przekażemy zwierzaka dalej, zapewnić powinniśmy mu oczywiście należytą opiekę.

Nie próbuj sprzedać znalezionego żółwia

Nie tylko żółw należący do gatunków inwazyjnych stanowić może problematyczne znalezisko. Wszystkie gatunki żółwi lądowych i aż sześć gatunków żółwi wodnych na terenie naszego kraju podlega obowiązkowi rejestracji. Wszystkie one posiadać muszą zatem odpowiednie dokumenty, dzięki którym wykazać będziemy mogli, że zwierzaki pochodzą z legalnego źródła. Próba sprzedaży osobników bez dokumentów w myśl prawa jest przestępstwem.

Gdy chcemy przygarnąć znalezionego żółwia

Dopełnienie wszelkich prawnych formalności musimy mieć na uwadze również wtedy, gdy znajdę chcemy pozostawić w swym własnym domu. Jak w przypadku każdego innego znalezionego zwierzaka, w pierwszej kolejności zadbać powinniśmy oczywiście o to, by spróbować odnaleźć prawowitego właściciela. Utarło się, że żółwie to powolne, lekko ślamazarne stworzenia. Jednak prawda jest taka, że szczególnie latem czy wiosną wielu domowym pupilom udaje się czmychnąć przypadkiem z domowych ogródków. Gdy jednak mimo starań poszukiwania nasze nie odnoszą rezultatu, koniecznie upewnijmy się, czy nowo przygarniętego zwierzaka nie musimy zgłosić do rejestru prowadzonego przez starostę. W przypadku gatunków inwazyjnych niezbędne będzie też zezwolenie, jakie uzyskać musimy od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zdjęcie: Fotolia.pl

 

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu