Co zrobić, gdy znajdziemy papuge?

Co zrobić, gdy znajdziemy papugę?

Gdy znajdujemy bezdomnego psa lub kota, większość z nas dobrze wie, co robić. Weterynarz, kontakt ze strażą miejską, gminą lub schroniskiem to podstawowy plan działania w podobnej sytuacji. Ale co zrobić, gdy znajdujemy papugę? Przede wszystkim, trzeba uświadomić sobie, że tak egzotyczny ptak nie poradzi sobie żyjąc na wolności w naszym klimacie. Papudze potrzebna będzie pomoc i dlatego warto wiedzieć, jak należy jej udzielić.

Jak wybrać pokarm dla papug?

Co robić, gdy znajdziemy zagubioną papugę?

Pozbawiony opieki ptak z pewnością nie da sobie rady na wolności, zwłaszcza zimą. Temperatury są zbyt niskie, by mogła przeżyć, a znalezienie pożywienia będzie dla niej praktycznie niemożliwe. Dlatego, gdy znajdziemy papugę, powinniśmy schwytać ją i zawiadomić odpowiednie służby lub przetransportować do weterynarza, który stwierdzi czy zwierzak nie ma poważnych obrażeń lub ran. Ptaka najlepiej umieścić w kartonie dopasowanym do jego rozmiarów, pamiętając by miał on dostęp do świeżego powietrza i nie mógł sam się z niego uwolnić. W kartonie powinny więc znaleźć się otwory wentylacyjne, a rozmiary pudełka muszą ograniczać możliwość ruchu tak, aby papuga nie mogła szamotać się wewnątrz. Ma to zapobiec urazom lub pogłębieniu się już istniejących obrażeń.

Jak pomóc znalezionej papudze?

Jeśli nie mamy możliwości przewiezienia ptaka do lecznicy lub innego ośrodka, warto skontaktować się z innymi instytucjami, które mogą zapewnić pomoc. Właściwym miejscem będzie na przykład Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jeden ze specjalistycznych ośrodków rehabilitacji zwierząt, na przykład warszawski Ptasi Azyl, ewentualnie najbliższy ogród zoologiczny. O pomoc możemy zwrócić się także do straży miejskiej oraz odpowiedniego urzędu gminy.

Jeżeli jednak uda nam się samodzielnie odłowić papugę i po wizycie u weterynarza zdecydujemy się sami nią opiekować, warto zasięgnąć fachowej porady odnośnie karmienia. Taką pomoc możemy uzyskać właśnie w Ptasim Azylu lub ogrodzie zoologicznym. Konieczne będzie przede wszystkim ustalenie gatunku papugi, co pomoże nam określić właściwą dla niej dietę czy inne warunki, jakie należałoby jej zapewnić.

↓ KLATKA DLA PAPUGI ↓

Opieka nad znalezioną papugą – ogrzewanie

Biorąc papugę pod swą opiekę, musimy przede wszystkim zapewnić jej spokój, możliwość odpoczynku i zrelaksowania. Pamiętajmy, że zagubienie i kontakt z obcymi ludźmi mógł wywołać olbrzymi stres, który nierzadko bywa przyczyną poważnych problemów zdrowotnych i behawioralnych. Zatem możliwość odpoczynku i wyciszenia, po takich przygodach będzie szczególnie istotna dla zwierzaka. Jeśli ptak jest przemoczony, zziębnięty i ma widoczne braki w upierzeniu należy też odpowiednio go ogrzać. Jak to zrobić? Najlepiej umieścić zwierzę w tekturowym pudełku wyłożonym ciepłą tkaniną, na przykład polarem. W pudełku możemy umieścić termofor lub butelkę wypełnioną ciepłą wodą. Pamiętajmy tylko, że butelka nie może być zbyt ciepła, to znaczy nie powinna parzyć nas w dłonie, a w pudełku musi być na tyle miejsca, by papuga mogła odsunąć się od źródła ciepła na odpowiadającą jej odległość.

Papuga w domu – jak zapewnić jej bezpieczeństwo?

Gdy znajdziemy papugę i postanowimy ją przygarnąć, powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się jak najwięcej o jej naturalnych potrzebach. Chodzi tu zwłaszcza o wymagania żywieniowe, preferencje odnośnie wielkości klatki czy jej wyposażenia. Warto zasięgnąć pomocy weterynarza lub innej organizacji pro zwierzęcej, która pomagała nam schwytać zagubionego ptaka. Podstawą diety większości papug są ziarna i owoce. Odpowiednie mieszanki znajdziemy w sklepach zoologicznych Kakadu. W produktach tego rodzaju zwykle zawarte są już wszystkie niezbędne składniki, które zapewnią papudze zdrowie, energię oraz dobre samopoczucie.

↓ POKARMY DLA PAPUG ↓

Nie zapominajmy także o odpowiednim wyposażeniu klatki. Powinna znaleźć się w niej miska na pokarm, poidło oraz kilka żerdzi, na których ptak będzie mógł przysiadać. Co ciekawe, równie ważne dla papugi będą zabawki. Mogą to być różnego rodzaju dzwoneczki, lusterka, a nawet piłki czy klocki do przesuwania. Papugi to inteligentne i ciekawskie zwierzaki, które potrzebują urozmaiconych bodźców i stymulacji umysłowej. Bez tego nudzą się i popadają w poważne problemy behawioralne.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI DLA PAPUGI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title


Zdjęcie: © waldru — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu