co zrobic gdy szczeniak gryzie

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie?

Gryzienie to bez wątpienia ulubione zajęcie szczeniąt. Małe psiaki nie przepuszczą żadnej okazji, by uczynić pożytek ze swoich ostrych zębów podczas radosnej zabawy. Nierzadko o sile drzemiącej w czworonożnych juniorach możemy przekonać się na własnej skórze. Opieka nad szczeniakiem nie musi jednak wcale wiązać się z pogryzionymi rękami czy poszarpanymi ubraniami. Jak radzić sobie z psim maluchem, który jest prawdziwym amatorem gryzienia?

Nadpobudliwy szczeniak

 

Zapewnij szczeniakowi odpowiednie gryzaki

Gryzienie jest dla szczeniąt przede wszystkim jedną z metod poznawania otoczenia. Dzięki niemu mogą one testować nowe obiekty, badać ich teksturę i sprawdzać ewentualną przydatność do jedzenia. Żucie jest naturalnym zachowaniem wszystkich czworonogów. Jego realizacja pozwala zredukować stres i poprawić samopoczucie psychiczne. Nie można zapominać, że silna potrzeba gryzienia u szczeniąt ma również związek z wymianą zębów. Poprzez gryzienie młode psiaki mogą zapewnić należyty masaż swoim dziąsłom i zredukować nieprzyjemne doznania będące wynikiem ząbkowania. Każdy maluch musi więc dysponować odpowiednimi obiektami do gryzienia. W wyprawce dla psiaka powinny znaleźć się różnorodne zabawki do żucia. Najlepiej wybierać akcesoria z wypustkami masującymi dziąsła. Godne polecenie są też zabawki, które można wypełnić przysmakami. Czworonogowi możemy ponadto zaproponować naturalne gryzaki i przekąski dentystyczne.

PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓

Nie pozwalaj szczeniakowi na gryzienie rąk

Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką muszą nabyć psiaki na pierwszym etapie swojego życia, jest tzw. inhibicja gryzienia. Podczas interakcji z matką, rodzeństwem, a także ludźmi, maluchy uczą się kontrolować naciski i siłę swoich szczęk. Jeśli nie przejdą tej ważnej lekcji, mogą mieć w przyszłości poważne problemy z kontrolowaniem swoich ugryzień, a co za tym idzie – powodować dotkliwe zranienia. Psiak, który trafia do nowego domu, podstawową naukę pod okiem swojej matki powinien mieć już za sobą. Nie znaczy to jednak, że nie musimy angażować się w jego edukację. Bardzo ważne jest, by sygnalizować szczeniakowi, że gryzienie w zabawie czy szarpanie ubrania jest niedopuszczalne. Każda próba chwycenia dłoni czy stopy musi być dla malucha równoznaczna z zakończeniem zabawy. Jeśli zatem zwierzak usiłuje nas ugryźć, powinniśmy wyrazić naszą dezaprobatę (sygnałem może być np. słowo „nie”), a następnie spokojnie odejść od czworonoga i nie reagować na jego dalsze zaczepki. Można też opuścić pomieszczenie, w którym znajduje się psiak. W ten sposób pupil szybko skojarzy swoje zachowanie z utratą naszego zainteresowania.

Zachęcaj szczeniaka do zabawy

Szczeniaki muszą mieć możliwość rozładowania swojej energii. Warto więc zatroszczyć się o odpowiednie rozrywki dla malucha. Idealne będą zabawy, które jednocześnie nauczą czworonożnego juniora samokontroli. Psiaka można zachęcić np. do pokonywania toru przeszkód, który bez problemu przygotujemy nawet we własnym ogrodzie. Świetnie sprawdzą się wszelkie ćwiczenia wymagające precyzyjnych i wolnych ruchów. Szczeniakom frajdę sprawi też z pewnością aportowanie. Na spacer dobrze ponadto zabrać ulubioną zabawkę malucha, którą będzie mógł nosić w pysku. Trzymanie takiej zdobyczy pomaga kontrolować emocje i zapobiega szarpaniu naszego ubrania przez psiaka.

Przerywaj niewłaściwe zachowania

Jeśli zauważymy, że nasz szczeniak jest wyraźnie pobudzony i najprawdopodobniej za chwilę skieruje swoje zęby w naszą stronę, powinniśmy niezwłocznie zadziałać. Dobrym rozwiązaniem jest szybkie odwrócenie uwagi zwierzaka, co pozwoli przerwać niepożądane zachowanie. W tym celu można zastosować specjalny sygnał dźwiękowy – np. gwizdek, piszczałkę. Kiedy już uda nam się powstrzymać niecne psie zamiary, musimy zaangażować pupila w jakąś absorbującą czynność. Możemy np. przekierować jego uwagę na zabawkę lub podać mu gryzak.

Stosuj ćwiczenia z posłuszeństwa

Zdarza się, że szczenięta gryzą, bo nie otrzymują jasnych wskazówek, jakich zachowań właściwie od nich oczekujemy. Nie zaszkodzi więc trochę uporządkować interakcje z czworonożnym juniorem. Najważniejsza jest przejrzysta komunikacja. Zwierzak musi wiedzieć, kiedy jest początek zabawy i jej koniec. Wypracujmy własne rytuały. Zasygnalizujmy psiakowi, że nadchodzi pora szaleństwa, pokazując mu jego ulubioną zabawkę lub zabierając na stworzony przez nas plac zabaw. Na koniec zabawy poprośmy pupila o wykonanie kilku znanych przez niego komend, które pozwolą mu się uspokoić. Również w trakcie zabawy, gdy pobudzenie zwierzaka wyraźnie wzrasta, możemy przywołać go do porządku właśnie przy pomocy prostych zadań do wykonania (np. siad, zostań).

Zadbaj o odpowiednie wyciszenie szczeniaka po zabawie

Po żywiołowej zabawie wielu maluchom trudno ponownie się wyciszyć. Z tego względu należy zapewnić psiakom zajęcia, które zaangażują ich umysł i uspokoją emocje. W wyciszeniu szczeniaka pomóc mogą zwłaszcza zabawy węchowe, np. poszukiwanie ukrytych przysmaków. Czworonogowi możemy też podać przekąskę, którą będzie musiał wylizać z pojemnika lub wydobyć z zabawki interaktywnej. Po zabawie możemy dodatkowo udać się z pupilem na spokojny, długi spacer. Warto często zmieniać trasy wędrówek, by nowe otoczenie dostarczało zwierzakowi dodatkowej dawki stymulacji intelektualnej.

↓ ZABAWKI DLA SZCZENIAKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu