co zrobic gdy pies zje czekolade

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?

Chyba każdemu z nas obiło się już o uszy, że pies pod żadnym pozorem nie powinien jeść czekolady. Dużo mówi się o tym, że nawet niewielka ilość tego popularnego przysmaku może wyrządzić prawdziwe spustoszenie w psim organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci czworonoga. Dlaczego czekolada jest aż tak trująca dla czworonogów? Ile wynosi śmiertelna dawka i co robić, gdy pies zje kawałek czekolady?

Czego nie podawać psu?

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Co sprawia, że czekolada jest aż tak groźna dla naszych podopiecznych? Otóż wszystkiemu winna jest teobromina, substancja naturalnie występująca w ziarnach kakaowca, z których wytwarza się czekoladę. Związek ten wykazuje silne działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, może wywołać zaburzenia pracy układu oddechowego oraz arytmię serca. Warto wiedzieć, że na zatrucie teobrominą podatne są nie tylko psy, ale również inne zwierzęta, takie jak koty, fretki, konie czy papugi. My z kolei w ogóle nie musimy obawiać się teobrominy. Ze względu na dosyć szybki metabolizm po prostu nie jesteśmy w stanie zgromadzić w organizmie takiej dawki substancji, która mogłaby nam zaszkodzić. Niestety czworonogi nie mają tyle szczęścia. Teobromina utrzymuje się w ich organizmie nawet do 18 godzin, więc już niewielka ilość czekolady może stać się przyczyną zatrucia i doprowadzić do poważnych, często śmiertelnych powikłań.

Ile wynosi śmiertelna dawka teobrominy dla psa?

Śmiertelna dawka substancji wynosi od 90 do 250 mg na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia. Jedna stugramowa tabliczka mlecznej czekolady zawiera około 220 mg teobrominy, a gorzkiej nawet do 1600 mg. Objawy zatrucia można zaobserwować już po dawce 20 mg/kg wagi czworonoga, a porcja 45 mg/kg wywołuje poważne objawy kliniczne. Wszystko zależy więc od wagi zwierzaka. Dla drobnego psiaka zjedzenie nawet połowy tabliczki czekolady może skończyć się poważnie, a nawet tragicznie. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielka ilość czekolady może zaszkodzić pupilowi, dlatego nie powinniśmy tego lekceważyć. W przypadku podejrzenia, że nasz pies zjadł większą ilość czekolady, warto zgłosić się do weterynarza, by ten ocenił faktyczny stan zdrowia czworonoga.

Objawy zatrucia czekoladą u psa

Kliniczne objawy zatrucia czekoladą u psa występują już po około 2-4 godzinach, w zależności od ilości spożytego produktu. Pierwsze charakterystyczne symptomy obejmują zwykle wymioty, biegunkę, zwiększone pragnienie, pobudzenie i niepokój, nadmierne ślinienie oraz nietrzymanie moczu. W ciężkich przypadkach zatrucia obserwuje się także krwiomocz, nadpobudliwość, drgawki, drżenie lub sztywność kończyn oraz hipertermię. Z czasem może pojawić się przyspieszony oddech, sinica, nadciśnienie lub niedociśnienie, a nawet śpiączka. Zgon następuje zwykle z powodu zaburzeń rytmu serca lub niewydolności układu oddechowego.

Jak reagować, gdy pies zje czekoladę?

Jeśli zauważymy którekolwiek z powyższych objawów albo podejrzewamy, że nasz pies zjadł czekoladę powinniśmy niezwłocznie przewieźć zwierzaka do kliniki weterynaryjnej. Nasza reakcja powinna być błyskawiczna. Pamiętajmy, że im wcześniej dostrzeżemy problem i zaczniemy działać, tym większa szansa, że toksyny nie zdążą przeniknąć do krwioobiegu zwierzaka. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możemy zabrać psa do specjalisty lub musimy poczekać na jego pomoc, możemy spróbować sami pomóc psu. Co można zrobić?
Po pierwsze, spróbujmy wywołać wymioty u psa. Dzięki temu pozbędziemy się części trującej substancji z jego żołądka i ograniczymy jej wchłanianie do krwi. Po drugie, jeśli mamy pod ręką węgiel spożywczy, możemy także podać go psu. Zalecana dawna wynosi jedną małą łyżeczkę (lub jedną tabletkę) na 10 kg masy ciała zwierzęcia. Aktywowany węgiel absorbuje toksyny, więc podając go zmniejszymy stężenie trucizny w organizmie psa.

Leczenie zatrucia czekoladą u psa

Ciężkie przypadki zatrucia czekoladą u psa bezwzględnie wymagają interwencji weterynaryjnej. Niestety nie ma żadnego antidotum na teobrominę, więc leczenie przebiega objawowo. Zwykle podczas kuracji podaje się leki nasercowe, środki przeciwdrgawkowe oraz osłaniające przewód pokarmowy. Niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu zwierzaka. Niekiedy niezbędne są także leki uspokajające. W czasie leczenia należy także regularnie mierzyć temperaturę ciała zwierzęcia, kontrolować pracę nerek oraz rytm serca.

↓ CZEKOLADA DLA PSA ↓{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Michał
  cze 12, 2018 - 10:47 AM

  Dla psa kości a nie czekolada 🙂

  Reply
 2. Amelia
  lis 04, 2018 - 03:15 PM

  Gościu karma a nie kość

  Reply
 3. Markosss
  maj 12, 2019 - 10:14 PM

  Mało się o tym mówi ale prawda jest taka że zjedzenie przez psa czy kota czekolady lub produktów w których znajduje się kakao to już nie ma ratunku dla takiego zwierzaka nawet jeśli pies kot przeżyje pierwszy etap zatrucia to jego życie nie trwa dłużej jak 3 tygodnie w cierpieniu i bólu , zajmuje się leczeniem zwierząt i nie znam nawet jednego przypadku by pies ? lub kot ? przeżył takie zatrucie… zawsze są wymioty biegunka podawanie kroplówki i elektrolitów wydłuża życie zwierzaka góra tydzień …moim zdaniem jest zbędne leczenie i podtrzymywanie życia takiego zwierzaka bo tylko cierpi a jego śmierć jest nieunikniona !…trzeba uczyć dzieci bo przeważnie one nie zdają sobie sprawy że dla nich smaczna czekolada to dla psa śmierć

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu