co zrobic gdy pies nie chce jesc

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?

Większość psiaków nie potrafi przejść obojętnie obok pełnej miseczki z pożywieniem. Właśnie dlatego nagła niechęć do jedzenia u czworonożnego pupila zawsze powinna wzbudzić naszą czujność. Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u psa? Co robić, jeśli zwierzak przestał cieszyć się ze swoich posiłków?

Co zrobić, gdy pies nie ma apetytu?

 

Dlaczego pies nie chce jeść?

Brak apetytu u psa » często jest pierwszym sygnałem różnorodnych problemów. O ile nie należy nigdy wpadać w panikę, gdy zwierzak pewnego dnia zje mniej niż zwykle, to z pewnością nie można tego zupełnie lekceważyć. Nagła utrata łaknienia u czworonoga bardzo często ma związek z rozwijającą się u niego chorobą. Co więcej, zwykle poprzedza ona wystąpienie innych niepokojących objawów. Jeśli zatem pupil, praktycznie z dnia na dzień, przerodził się z łakomczucha w niejadka, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Niewykluczone, że naszego podopiecznego dotknęła infekcja bakteryjna lub wirusowa. Niejednokrotnie niechęć do jedzenia u psów jest spowodowana bólem. Należy więc zwrócić szczególną uwagę, czy zwierzak nie doznał ostatnio żadnego urazu. Jeżeli nasz ulubienic z radością biegnie do miseczki, ale po spróbowaniu pokarmu natychmiast rezygnuje z konsumpcji, możemy podejrzewać, że ma problemy z zębami. Czworonogi często nie chcą też jeść, jeśli po spożyciu posiłku cierpią na kłopoty trawienne. Prawdopodobnie trzeba będzie wykluczyć choroby przewodu pokarmowego i inwazje pasożytów u zwierzaka. Zastanówmy się również, czy ostatnio nie wprowadziliśmy do menu ulubieńca jakiegoś nowego produktu, który mógł wywołać niepożądaną reakcję. Pamiętajmy, że awersja do pokarmu może utrzymywać się u psa nawet po wkluczeniu z jadłospisu problematycznych składników.

Zdarza się jednak, że psiaki tracą apetyt, mimo że fizycznie nic im nie dolega. Nie można zapominać, że na apetyt u czworonogów duży wpływ ma samopoczucie psychiczne. Zwierzaki nie mogą czerpać przyjemności z jedzenia, jeśli są zestresowane lub przestraszone. Na skutek silnych emocji lub przeżytej traumy czworonogi mogą wpaść w ostrą depresję, która objawia się m.in. brakiem łaknienia.

Nie sposób pominąć także znaczenia psiego menu i sposobu serwowania posiłków. Zbytnia monotonia w żywieniu nie zachęca psów do jedzenia, podobnie jak nagłe lub zbyt radykalne zmiany w diecie. Czasami czworonogom zwyczajnie nie odpowiada mało wyrazisty smak lub zapach karmy. Niebagatelną rolę odgrywa też odpowiednie podawanie pożywienia. Nieograniczony dostęp do jedzenia czy schematyczny sposób karmienia znacznie obniżają w psich oczach atrakcyjność podawanych posiłków.

MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Jak pobudzić apetyt psa?

Aby nasz pupil znów zaczął chętnie pałaszować wszystkie posiłki, warto wprowadzić kilka zmian w jego jadłospisie. Najlepiej zacząć od włączenia do menu psa nowych pokarmów. Pożądane jest, by znacznie różniły się one – pod względem konsystencji, smaku i tekstury – od tych, które do tej pory serwowaliśmy zwierzakowi. Godne polecenie dla psich niejadków są zwłaszcza karmy mokre z mięsnymi kawałkami, które na ogół charakteryzują się wyższą smakowitością niż pokarmy suche. Zamiast oferować podopiecznemu pożywienie wyjęte prosto z lodówki, dobrze nieco je podgrzać przed podaniem. Dzięki temu stanie się ono bardziej aromatyczne, a co za tym idzie – bardziej atrakcyjne. Jeśli chcemy natomiast serwować pokarm w formie granulek, powinniśmy zdecydować się na produkty z ziołami. Aromatyczne surowce roślinne możemy też samodzielnie dodawać do psich posiłków. Istotne jest ponadto właściwe przechowywanie wszelkich produktów żywnościowych. Suche karmy należy przetrzymywać tylko w szczelnie zamkniętych opakowaniach lub pudełkach, mokre zaś – w lodówce. Pomóc wyostrzyć apetyt czworonoga mogą drobne smakołyki wymieszane z karmą bytową. Zatroszczmy się także o to, by pożywienie było dla zwierzaka źródłem stymulacji. Psim niejadkom warto zatem serwować dania składające się z wielu elementów. Zwierzak w trakcie posiłku powinien mieć możliwość spożywania pokarmów na różne sposoby (np. wylizując, gryząc, rozszarpując).

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Posiłki naszego czworonoga nigdy nie powinny być nudne. Zwierzaki, które mają swobodny dostęp do jedzenia przez cały dzień, często po pewnym czasie stają się zupełnie niezainteresowane swoim pożywieniem. Tymczasem psy powinny mieć możliwość samodzielnego zdobywania smakowitych kąsków. Dzięki temu nabiorą one dla nich szczególnej wartości. Niezastąpione będą zatem różnego rodzaju zabawki interaktywne i karmniki, z których czworonogi muszą wydobyć pokarm. Bardzo przydatne bywają również akcesoria do żucia, które można wypełnić smakołykami. Nie tylko pozwalają one psiakom realizować naturalne zachowania pokarmowe, ale także skutecznie redukują stres. Przydadzą się więc szczególnie w przypadku lękliwych bądź zestresowanych czworonogów. Warto też przygotować skrytki na pożywienie, do których psiak będzie musiał dotrzeć, kierując się swoim węchem. Wiele zwierzaków uwielbia maty węchowe. Dzienną rację pokarmową można podawać pupilowi podczas treningu, jako nagrodę za wykonane komendy. Nie zaszkodzi zwiększyć częstotliwość karmienia, jednocześnie zmniejszając porcje pokarmu.

Każdy pies musi mieć możliwość spożywania swoich posiłków w spokoju, w atmosferze relaksu. Wygospodarujmy zatem dla zwierzaka takie miejsce na stołówkę, gdzie będzie czuł się bezpiecznie i nie będzie niepokojony przez inne zwierzaki. Nie zmuszajmy kilku czworonogów do dzielenia się miseczkami. Zadbajmy ponadto o komfort pupila podczas jedzenia. Upewnijmy się, czy miska zwierzaka jest stabilna i dostosowana do jego wielkości. Większym psiakom można serwować posiłki na podwyższeniu, co bez wątpienia zwiększy ich komfort podczas konsumpcji.

↓ MISKA DLA PSA ↓

Nic tak nie wpływa na apetyt, jak solidna dawka ćwiczeń fizycznych. Postarajmy się więc jak najczęściej wyruszać z pupilem na dłuższe czy krótsze spacery. Nie strońmy też od zabaw na świeżym powietrzu. Gdy nasz podopieczny już nieco rozładuje swoją energię, na pewno dużo chętniej sięgnie do swojej miseczki.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu