Co zrobić gdy pies kopie dołki w ogrodzie

Co zrobić, gdy pies kopie dołki w ogrodzie?

Rozpacz. Takiego uczucia doznaje właściciel psa, który udając się do ogrodu, spostrzega kilka, kilkanaście wykopanych przez pupila dołów. Może się wydawać, że jedynym wyjściem jest dokonanie trudnego wyboru: albo pies, albo ogród. Na szczęście zwykle nie trzeba podejmować tak drastycznych kroków.

Dlaczego pies kopie dołki?

W pierwszej kolejności musimy zagłębić się w psią psychikę i spróbować zrozumieć, czym kierowana jest jego chęć rujnowania naszego ogrodu. W żadnym wypadku nie jest to złośliwość. Przyczyną może być natomiast (i zwykle nią jest) nuda. Zdarza się, że w przekonaniu właściciela psa „wybieganie się” w ogrodzie jest dla czworonoga wystarczającą formą aktywności i zabawy. Prawda jest jednak inna. Zwierzę potrzebuje naszego towarzystwa i uwagi. Jeśli jest pozostawione samo sobie, próbuje tę uwagę na siebie zwrócić, dodatkowo zapewniając sobie niebywałą rozrywkę, jaką jest właśnie kopanie dołów.

Chęć rozgrzebywania ziemi może mieć również swoje źródło w instynkcie psa. A jak wiadomo, instynkt to potężna siła. Nasz pupil kopie, aby schować na później „zdobyte” pożywienie bądź aby upolować wywęszonego gryzonia. Ciężarne suki kopią, aby przygotować dla szczeniąt legowisko, natomiast samce mogą kopać doły przy ogrodzeniu, aby wydostać się i ruszyć tropem suki z cieczką. Należy też pamiętać, że niektóre rasy kopanie mają zapisane w genach i robią to, bo… po prostu lubią. Są to np. labradory, teriery, jamniki.

Zdarza się, że latem taka forma aktywności podyktowana jest potrzebą schłodzenia się.

Jak oduczyć psa kopania dołków?

Zadanie nie jest proste, ale można spróbować kilku metod. Przede wszystkim – najważniejsze jest zmęczenie psa. Zmęczenie, czyli wspólna (!), intensywna zabawa oraz spacer. Pies, który odpowiednio spożytkuje swoją energię, nie będzie miał już siły ani ochoty, aby grzebać w ziemi. Pamiętajmy, że decydując się na dodatkowego członka rodziny, jakim jest pies, zgodziliśmy się wziąć na siebie nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. A jednym z takich obowiązków jest zapewnienie mu rozrywki.

Jeśli mimo codziennej zabawy i spacerów pies wciąż uparcie kopie, można podjąć kolejne działania. Najcenniejsze rośliny warto ochronić, ogradzając je siatką bądź żywopłotem. Jeśli pies ma swoje ulubione miejsce do kopania, można umieścić w dołku jego odchody i zasypać je ziemią. Po ich odkryciu powinien zniechęcić się do dalszej eksploracji. Gdy zaczyna kopać w innym rejonie, powtarzamy czynność. Jeśli przyłapiemy go na gorącym uczynku, należy udzielić słownej reprymendy i np. głośno klasnąć. Nie należy w ten sposób upominać psa po fakcie. Jeśli od momentu wykopania dziury do wyrażenia naszego niezadowolenia minie trochę czasu, zwierzę nie dostrzeże między tymi dwoma wydarzeniami związku przyczynowo-skutkowego.

Jeśli pies lubi chować w dołkach kości, postarajmy się dawać mu je wyłącznie w domu, a jeśli je na zewnątrz – odbierzmy mu smakołyk, gdy spostrzeżemy, że zaczyna szukać dogodnego miejsca do schowania go na później.

Może się okazać, że wspomniany instynkt jest silniejszy niż nasze starania oduczenia psa kopania. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się specjalnie wydzielone dla niego miejsce, w którym do woli będzie mógł oddawać się swojej pasji. Pamiętajmy jednak, aby reagować na wszelkie próby przenoszenia tej aktywności poza wyznaczoną strefę.

Zdjęcie: Fotolia

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu