Co zrobić, gdy kot gryzie kable?

Co zrobić, gdy kot gryzie kable?

Wiele zwierzaków lubi gryźć kable – najczęściej gryzonie (przodują w tym szczury), ale problem dotyczy także psiaków czy mruczków. Czasami takie zachowania znikają, gdy pupil dorośnie, kiedy indziej jednak pozostają rodzajem hobby na całe życie. Kłopot jest poważny, ponieważ przegryziony kabel to zmartwienie dla właściciela (nie ma prądu i trzeba całość naprawić), ale przede wszystkim dla mruczka, który może sobie zrobić dużą krzywdę. Przegryzienie kabla często kończy się porażeniem prądem, a to już gotowy dramat. Choć zdarzają się zwierzaki potrafiące tak uszkodzić kabel, że same nie robią sobie żadnej krzywdy, problem mimo wszystko istnieje. Nie zawsze uda się zmyślnie nagryźć kabel, a do tego taki rozerwany przewód często kopie prądem… właściciela. Wystarczy jeden nieostrożny ruch. Co zatem robić, gdy kot gryzie kable? Czy da się mruczka  od tego odzwyczaić? Zdecydowanie trzeba próbować i są metody, które z dużym prawdopodobieństwem pomogą nam odnieść sukces. Liczy się nasza konsekwencja, cierpliwość i uważność. Im wcześniej też zaczniemy odzwyczajać pupila od takich praktyk, tym lepiej.

Zabawki dla kota

Dlaczego kot gryzie kable?

Zanim zaczniemy walczyć z mruczkiem i jego nawykiem gryzienia kabli, warto zastanowić się, jaka jest przyczyna takiego zachowania i skupić się przede wszystkim na jej wyeliminowaniu. Jeśli zniknie bowiem przyczyna, zniknie też problem. Mruczki interesują się kablami z różnych powodów. Po pierwsze, futrzak może to robić, bo się nudzi. To bardzo często przyczyna wielu niemądrych, nieznośnych i dziwnych zachowań. Ludzie też robią głupoty, kiedy się nudzą. Jeżeli dodatkowo zwierzak jest ciekawski i znudzony, kłopoty mamy murowane. Wiele mruczków się nudzi, ponieważ przebywanie w naszym mieszkaniu jest samo w sobie mało rozrywkowe i stąd potrzeba wymyślania nowych zabaw i wyzwań. Jeśli kot gryzie kable pod naszą nieobecność, bardzo możliwe jest, że chodzi właśnie o nadmiar czasu, czasami także o stres (my gryziemy paznokcie, kot gryzie właśnie kable) i samotność. Jak zatem zająć pupilowi czas i skupić jego uwagę na czymś innym? Dobrym pomysłem jest wybranie atrakcyjnej zabawki, być może nawet edukacyjnej albo takiej, która sama, bez naszej ingerencji, pobawi się z ulubieńcem. Sprawdzą się też przekąski, wybawienie się z mruczkiem przed wyjściem z domu (będzie zadowolony i zmęczony, więc najprawdopodobniej pójdzie spać i zostawi wyposażenie mieszkania w spokoju) albo… adopcja kolejnego zwierzaka (choć tutaj sprawa nie jest już taka prosta). Ogólna zasada jest taka, że trzeba przyciągnąć kocią uwagę oraz sprawić, aby zwierzak poczuł się kochany, ważny i zauważony.

ZABAWKI DLA KOTA

Po drugie, mruczki – zwłaszcza w młodym wieku – mogą mieć po prostu odruch próbowania wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ich łap i pyszczka. Czasem jest to Syndrom Pica, związany z zaburzeniem łaknienia (chęć zjadania przedmiotów niejadalnych), czasami zwykła ciekawość kociego malucha. W przypadku choroby niezbędna będzie konsultacja z weterynarzem (zdarza się, że wystarczy suplementować odpowiednie witaminy i minerały), w przypadku ciekawości najlepiej sprawdzą się takie przedmioty odciągające uwagę, jak gryzaki czy smakołyki do chrupania.

Po trzecie, mruczek może mieć problemy z uzębieniem i poprzez gryzienie chce uśmierzyć ból. Aby nie dopuścić do próchnicy, warto od małego stosować specjalne preparaty do czyszczenia jamy ustnej pupila i podawać mu przysmaki dentystyczne. Jeśli problem już się pojawił i jest poważny, konieczna okaże się wizyta u weterynarza. W niektórych sytuacjach tylko usunięcie bolącego zęba pomoże wygrać z problemem. Po czwarte, zdarza się i tak, że mruczkowi miękki i długi kabel kojarzy się z zabawką albo… ogonem gryzonia. Nic zatem dziwnego, że próbuje na niego polować.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTA ↓

Odciąganie uwagi i nowe zabawki oraz nasza uwaga i poświęcanie czasu futrzakowi nie zawsze pomogą. Czasami wszystkie podejścia do rozwiązania problemu zawodzą, ponieważ są przeprowadzane od strony mruczka. Wówczas należy zmienić strategię i podejść do problemu od strony kabla.

Jak zniechęcić kota do gryzienia kabli?

Najważniejsza sprawa to zachowanie spokoju. Krzyki i kary nic nie zmienią, zwłaszcza jeśli zwierzak nie ma pojęcia, że źle robi. Wówczas sprawimy tylko, że się zestresuje i będzie nieszczęśliwy. Prosta komenda „zostaw” rzadko skutkuje, ale warto spróbować. Jeżeli nie ma żadnego efektu, mruczka trzeba jak najszybciej odsunąć od kabla, zanim go przegryzie. Nie szarpmy jednak zwierzaka, tylko odsuńmy go spokojnym, ale pewnym ruchem. Jeśli i to nie pomaga (mruczek od razu po uwolnieniu biegnie z powrotem do kabla), powinniśmy zabrać go do innego pomieszczenia, dopóki się nie uspokoi albo nie zapomni o świetnej zabawce, jaką znalazł.

Te metody nic nie dają? Kot nadal gryzie kable? Nie zostaje nam nic innego, jak zabrać przewody z zasięgu wzroku mruczka albo porządnie je zabezpieczyć. Kable można ukryć w kątach pokoju, za meblami, a nawet za firanką. Jeśli odstają od ściany lub podłogi (dzięki temu mogą się wydawać kotu bardzo kuszące), warto je przymocować „na sztywno”, choćby za pomocą taśmy. W sklepach dostaniemy też specjalne ochraniacze na kable, które powinny stanowić porządną zaporę przeciwko kocim zębom. Jeżeli mamy mnóstwo kabli na wierzchu i trudno je wszystkie ukryć lub zabezpieczyć, warto pomyśleć o małym przemeblowaniu, aby ukryć przewody za meblami. Może się okazać, że dzięki temu pomieszczenie okaże się o wiele ładniejsze i schludniejsze.

Jeżeli mamy podejrzenia, że zainteresowanie kablami u naszego mruczka jest niepokojąco intensywne albo wręcz chorobliwe, warto zabrać do go weterynarza albo poszukać zoopsychologa. Wiele nieznośnych lub dziwnych zachowań ma związek z problemami psychicznymi pupila. Być może potrzebne będzie zmniejszenie stresu u naszego ulubieńca, znalezienie oryginalnych sposobów na nudę albo przeciwdziałanie poczuciu, że nikt nie poświęca zwierzakowi uwagi (choć w rzeczywistości poświęca). Czasami troska, spokój i okazywanie miłości okazuje się najlepszym lekarstwem i wszelkie barykady ustawione na kablach okażą się w końcu zbędne.

↓ PREPARATY ODSTRASZAJĄCE KOTY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Lightspruch – istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu