co zrobic gdy koszatniczka gryzie klatke

Co zrobić, gdy koszatniczka gryzie klatkę?

Koszatniczki to niezwykle inteligentne i rezolutne zwierzaki. W ich naturalnym repertuarze odnaleźć można wiele interesujących i złożonych zachowań. Niestety, w warunkach domowych poczynania małych gryzoni niejednokrotnie wymykają się spod kontroli. Jednym z dość kłopotliwych i niebezpiecznych zwyczajów niektórych koszatniczek jest gryzienie klatki. Co zrobić, aby pupil wyzbył się tego niepokojącego nawyku?

Koszatniczka

Zapewnij koszatniczce odpowiednie gryzaki

Koszatniczki, jak na prawdziwe gryzonie przystało, muszą nieustannie czynić pożytek ze swoich zębów. Ich uzębienie wymaga stałego ścierania. Zwierzaki zazwyczaj doskonale umieją zadbać o pielęgnację swoich zębów. Aby nie dopuścić do ich przerośnięcia, chętnie korzystają z twardych przekąsek. Dzięki nim mogą zaspokoić także naturalną potrzebę gryzienia. Jeśli koszatniczka zaczyna gryźć pręty kratki, może to być pierwszy sygnał, że w jej otoczeniu brakuje odpowiednich gryzaków. Trzeba zatem dostarczyć zwierzakowi jak najwięcej różnorodnych produktów do obgryzania. Idealne będą drewniane zabawki bądź naturalne gałązki drzew (np. lipy, wierzby, jabłoni). Zwierzaki na ogół uwielbiają też chrupiące warzywa – np. marchewkę, dynię, topinambur, pasternak. Można również dać koszatniczce kawałek kartonu do rozgryzania. Dobrym pomysłem jest umieszczenie gryzaków pomiędzy prętami klatki, zwłaszcza tam, gdzie koszatniczka najczęściej gryzła. Warto ponadto spróbować zablokować dostęp do niektórych drutów, zasłaniając je gryzakami. Jeśli koszatniczka mimo podjętych działań nie zrezygnuje ze swoich poczynań, należy upewnić się, czy nie występują u niej poważne problemy stomatologiczne.

Regularnie wypuszczaj koszatniczkę z klatki

Koszatniczka może zacząć gryźć klatkę, by wydostać się ze swojego mieszkanka. Zwierzaki w ten sposób szukają drogi ucieczki lub próbują ją sobie utorować. Jeśli będziemy więc regularnie wypuszczać gryzonia na zewnątrz, jest duża szansa, że problem zniknie. Nie należy jednak uwalniać koszatniczki w momencie, gdy akurat zaczyna gryźć klatkę. W ten sposób zachowanie mogłoby się bowiem szybko utrwalić. Koszatniczka z pewnością bez problemu skojarzyłaby, jaki jest najskuteczniejszy sposób na opuszczenie klatki. Postarajmy się wypracować stały harmonogram spacerów zwierzaka po mieszkaniu i nie czekajmy nigdy, aż zacznie on prezentować niepożądane zachowanie.

↓ GRYZAKI DLA KOSZATNICZKI ↓

Zmień klatkę na większą

Ograniczenie przestrzeni może źle wpłynąć na psychikę koszatniczek. U zwierząt, które dysponują zbyt małą przestrzenią życiową, często pojawiają się zachowania stereotypowe, czyli bezcelowe i uporczywie powtarzane sekwencje ruchów. Do tego typu anormalnych zachowań można zaliczyć m.in. gryzienie prętów klatki przez koszatniczki. W takich przypadku pomóc może przeniesienie gryzonia do większego mieszkanka. Warto rozważyć przygotowanie wybiegu dla pupila, na którym będzie mógł bezpiecznie spędzić część dnia.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KOSZATNICZKI ↓

Zadbaj o urozmaicone i stymulujące środowisko życia

Zakup większej klatki to dopiero pierwszy krok, by rozwiązać problem z zachowaniami stereotypowymi występującymi u małych gryzoni. Niezbędne jest również odpowiednie zaaranżowanie otoczenia zwierzaka. Koszatniczki bardzo źle znoszą nudę. Jeśli więc zauważymy, że nasz pupil uporczywie gryzie pręty, powinniśmy wzbogacić jego środowisko. W klatce koszatniczki » musi znaleźć się jak najwięcej zabawek i akcesoriów umożliwiających jej realizowanie naturalnych zachowań i pobudzających intelekt. Koszatniczki są zapalonymi alpinistami, dlatego muszą dysponować konarami i półkami do wspinaczki. Koniecznie trzeba zaoferować im także kołowrotek i naczynie do kąpieli piaskowych. Jeśli mamy taką możliwość, stwórzmy dla gryzonia w kartonowym pudle ogromną piaskownicę, w której będzie mógł do woli kopać i tworzyć skomplikowane budowle. Zadbajmy również o bezpieczne kryjówki (domki, tunele) i miejsca wypoczynku (hamaki). Zaoferujmy pupilowi materiał do rozdrabniania, z którego będzie mógł stworzyć gniazdo. Dodatkowo warto stymulować koszatniczkę do żerowania. Nie lada atrakcją będą dla małego gryzonia karmniki i zabawki interaktywne, z których będzie musiał sam wydobyć pożywienie. Zwierzaka można zachęcić do zdobywania pokarmu poprzez pochowanie przysmaków dla koszatniczki » w różnych zakamarkach klatki.

↓ KLATKA DLA KOSZATNICZKI ↓

Zredukuj stres u koszatniczki

Gryzienie prętów przez koszatniczkę może być spowodowane długotrwałym przebywaniem w stresujących warunkach. Aby zmniejszyć niepokój u gryzonia, warto zapewnić jej stabilne środowisko życia i przewidywalne warunki. Koszatniczki mają dobry wzrok, węch i słuch, dlatego są wrażliwe na wszelkie nowe bodźce docierające z otoczenia. Nie należy niepokoić zwierzaków gwałtownymi ruchami czy hałasami. Jeśli przeprowadzamy jakiekolwiek zmiany w otoczeniu pupila, powinniśmy robić to ostrożnie i stopniowo. Upewnijmy się również, czy klatka koszatniczki stoi w zacisznym i spokojnym miejscu, gdzie gryzoń nie jest narażony na kontakt z potencjalnymi stresorami. Pamiętajmy, że koszatniczki to zwierzęta społeczne, które najlepiej czują się w grupach. Często tylko współtowarzysze mogą być w stanie zapewnić naszemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli więc nasz gryzoń jest stale zestresowany, jedyną metodą na poprawienie mu nastroju może być powiększenie domowego stadka.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI KOSZATNICZKI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu