co zrobic gdy fretka gryzie

Co zrobić, gdy fretka gryzie?

Fretki to na ogół spokojne i łagodne zwierzaki. Nie można jednak zapominać, że posiadają te same drapieżne instynkty, co ich dzicy krewni. Gryzienie, w wielu sytuacjach, jest dla fretek zupełnie naturalnym zachowaniem. Nie oznacza to jednak, że musimy cierpliwie znosić ataki naszych podopiecznych. W jaki sposób walczyć z kłopotliwym nawykiem domowych pupili? Jak oduczyć fretki gryzienia?

Dlaczego fretka gryzie?

Wbrew pozorom gryzienie u fretek bardzo rzadko jest przejawem agresji. Dużo częściej zdarza się, że przestraszony domowy pupil po prostu się broni. Po czym poznać, że przyczyną ataków jest właśnie strach? Przerażona fretka unosi ciało, jeży sierść i zaczyna piszczeć. Gdy ma możliwość ucieczki, z pewnością z niej skorzysta. W ostateczności na pewno będzie próbowała się bronić i gryźć. Paniczne reakcje są na szczęście u dorosłych fretek rzadkością. Zwierzaki czasami bronią się jednak w sytuacjach, w których tak naprawdę nic im nie zagraża. Warto pamiętać, że fretkę mogą przestraszyć nasze gwałtowne ruchy. Silnym bodźcem są też hałasy i drażniące zapachy. Zwierzaki atakują też ludzi, jeśli nie przeszły prawidłowo procesu socjalizacji. Kłopotliwe zachowanie może być wywołane stresem. Wszelkie zmiany w otoczeniu fretki, a także w codziennej opiece nad nią, mogą być dla naszej podopiecznej trudne do zniesienia i w rezultacie motywować ją do ataków.

Gryzienie jest dużym problemem szczególnie u młodych zwierząt. Dorastające fretki dopiero poznają świat i panujące w nim zasady. Gryząc, badają otaczające ich obiekty. Dla młodych zwierząt zęby są też świetnym narzędziem umożliwiającym im radosne harce. Jeśli jednak nasz milusiński we wczesnym okresie życia nie pozna granic zabawy, będzie atakował także w przyszłości.

Często brutalne zachowanie fretek może być także próbą zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Gdy więc nie reagujemy na subtelne zaczepki naszej podopiecznej, jest bardzo prawdopodobne, że podejmie ona bardziej radykalne kroki. Bywa więc, że gryzienie staje się elementem rytuału, podczas którego fretka komunikuje nam swoje potrzeby.

Nie można również wykluczyć, że fretka atakuje z powodu choroby. Złe samopoczucie, ból i dyskomfort mogą być u zwierząt przyczyną zmian w zachowaniu. Jeśli nasza podopieczna z łagodnego pupila nagle przeistoczyła się w bezwzględnego agresora, koniecznie udajmy się z nią do weterynarza. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że także ruja, ciąża i zmiany hormonalne mogą motywować naszego zwierzaka do gryzienia (przeczytaj więcej o tym, co lubią jeść fretki KLIK).

Co robić, aby fretka nie gryzła?

Jeśli jesteśmy właścicielami młodej fretki, powinniśmy zrobić wszystko, aby nie rozwinął się u niej kłopotliwy nawyk. Najlepiej wcale nie dawać jej możliwości gryzienia ludzi. Obchodźmy się z młodym zwierzakiem niezwykle delikatnie i unikajmy wszelkich gwałtownych ruchów. Nagradzajmy również wszystkie pozytywne interakcje. Dostarczmy fretce dużo ciekawych zabawek i zaangażujmy w interesujące zajęcia.

Jak oduczyć fretkę gryzienia?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, aby rozwiązać problem z naszym zwierzakiem, jest poprawa wzajemnej komunikacji. Fretka nie tylko musi wiedzieć, że jej zachowanie jest niedopuszczalne, ale również poznać inne sposoby na zakomunikowanie nam swoich potrzeb. Z tego względu trzeba spróbować porozumiewać się z podopieczną w jej własnym języku. Formą kary może być chwycenie fretki za luźną skórę na karku (prawidłowe przytrzymanie nie jest dla zwierzaka bolesne). Taki zabieg jest często stosowany przez fretki wobec swoich dzieci. Warto również dodać komendę słowną, która będzie zawsze sygnalizować podopiecznej, że jej zachowanie było nieodpowiednie. Ostrzeżeniem, które możemy zastosować wobec fretki, jest też syczenie. Bardzo istotne jest prawidłowe odczytywanie sygnałów wysyłanych przez zwierzaka. Być może fretka gryząc, chce nam dać do zrozumienia, że właśnie nadeszła pora na zabawę. Jeśli więc zawczasu dostrzeżemy potrzeby podopiecznej, nie będzie ona miała powodu, aby nas zaatakować. Gdy zwierzę jest wyraźnie podekscytowane – skacze i biega, warto rozpocząć wspólną zabawę. W żadnym wypadku nie należy jednak inicjować harców, jeśli fretka już nas ugryzła – wzmocni to tylko niepożądane zachowanie.

W jaki sposób można ukarać fretkę, gdy nas zaatakuje? Najlepiej pozbawić ją oczekiwanych przyjemności. Dla niektórych zwierzaków już samo nasze wyjście z pomieszczenia lub zakończenie zabawy będzie sygnałem, że ich postępowanie było niewłaściwe. Czasami należy jednak bardziej dosadnie zakomunikować fretce, czego nie powinien robić. Po brutalnym ataku warto na kilka minut zamknąć ją w specjalnej klatce. Ma być to miejsce izolacji, pozbawione wszelkich interesujących bodźców. Aby jednak nasze postępowanie było skuteczne, musimy pozostawić fretkę samą natychmiast po tym, jak nas ugryzła (dowiedz się więcej jakie kryteria powinna spełniać klatka dla fretki KLIK).

W szkoleniu fretki pomocne może być również przekierowanie niewłaściwego zachowania. Warto mieć zawsze w zanadrzu interesującą dla naszej pupilki zabawkę, którą możemy wykorzystać w podbramkowej sytuacji. Kiedy zauważymy, że nasza podopieczna przygotowuje się do ataku, zaoferujmy jej fascynujący gadżet. Dzięki temu fretka rozładuje swoją energię w bardziej akceptowalny dla nas sposób. Aby w porę zastosować ten trick, trzeba jednak bacznie obserwować zwierzaka i z góry wyczuwać jego zamiary.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu