co zrobic by woda w akwarium byla czysta

Co zrobić, by woda w akwarium była czysta?

Krystalicznie czysta woda w akwarium to marzenie każdego akwarysty. Aby utrzymać zbiornik w nienagannym stanie, nie można nigdy zaniedbywać regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdarza się jednak, że mimo wysiłków woda zaczyna mętnieć. Zwykle jest to wyraźny sygnał, że równowaga zbiornika uległa zachwianiu. Jak przywrócić czystość akwarium? Co zrobić, by woda w zbiorniku zawsze była klarowna?

Wewnętrzne filtry do akwariów

Co wpływa na czystość wody w akwarium?

Akwarium to złożony mikroekosystem wodny, którego poszczególne elementy powiązane są całą siecią zależności. W każdym zbiorniku ma miejsce wzajemne oddziaływanie na siebie roślin, ryb i mikroorganizmów. Ich prawidłowe funkcjonowanie w dużej mierze zależy od warunków środowiskowych. Oświetlenie, temperatura, natlenienie, filtracja, obecność poszczególnych związków chemicznych w wodzie – wszystkie te czynniki kształtują życie w akwarium. Gdy w akwarium panuje idealna harmonia między biocenozą i biotopem, zazwyczaj nie ma większych trudności z zachowaniem czystości wody. Wszelkie nagłe i gwałtowne zmiany w akwarium mogą jednak skutkować jej mętnieniem. Woda traci swoją klarowność pod wpływem zanieczyszczeń, które przez dłuższy czas w niej pozostają. Należą do nich odchody ryb, resztki pożywienia czy części roślin. Ich duże nagromadzanie w zbiorniku może świadczyć o przerybieniu, przekarmianiu ryb, zbyt słabej filtracji, niedostatku bakterii biorących udział w cyklu azotowym czy zbyt rzadkich podmianach wody.

Niekiedy woda w akwarium zaczyna przybierać charakterystyczny mleczny lub zielonkawy kolor. Na ogół wynika to z intensywnego rozwoju pierwotniaków lub jednokomórkowych glonów. Ich liczna obecność w akwarium ma najczęściej związek z nieprawidłową filtracją, niewłaściwym oczyszczaniem lub oświetlaniem zbiornika (poczytaj więcej o oświetleniu LED do akwarium KLIK). Często pojawiają się one również w niedojrzałych akwariach, w których nie zdążyła wytworzyć się jeszcze równowaga biologiczna. Wpływ na czystość wody może mieć też podłoże – zbyt drobne przy dużym ruchu wody łatwo ulega zruszeniu. Należy ponadto starannie dobierać i przygotowywać wszelkie dekoracje (np. kamienie, korzenie), by nie były one dodatkowym źródłem zanieczyszczeń.

Jak utrzymać czystą wodę w akwarium?

Kluczem do  tego, by woda w akwarium był czysta jest odpowiednia pielęgnacja. Codziennie należy upewnić się, czy wszystkie urządzenia działają poprawnie i skontrolować stan zdrowia ryb. Dzięki temu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości będziemy mogli w porę zareagować – jeszcze zanim zaczną się problemy. Zaleca się, aby co dwa tygodnie wykonać w zbiorniku podmianę wody połączoną z odmulaniem dna i oczyszczaniem szyb. Przed spuszczeniem wody warto delikatnie poruszyć podłoże, by razem z wodą usunąć znajdujące się na dnie zanieczyszczenia. Za pomocą skrobaka », gąbki lub czyścika magnetycznego należy dokładnie zeskrobać z szyb glony i wszelkie zanieczyszczenia. Jednorazowo powinniśmy wymienić około 20-25% zawartości zbiornika. Pamiętajmy, że woda, którą chcemy wlać do akwarium, musi być uzdatniona i zbliżona pod względem parametrów do znajdującej się w zbiorniku.

ODMULACZ DO AKWARIUM ↓

Ważnym elementem pielęgnacji akwarium jest także czyszczenie wkładów filtracyjnych. Zabieg ten z reguły należy wykonywać raz w miesiącu. Aby nie zniszczyć pożytecznych bakterii zasiedlających filtr, wkłady powinniśmy płukać przy użyciu wody pobranej ze zbiornika. Co kilka tygodni warto dokładnie oczyścić elementy dekoracyjne (np. korzenie) i przyciąć rośliny. Jeśli chcemy, żeby woda w akwarium była czysta, nie powinniśmy przekarmiać ryb. Podawajmy im tylko małe porcje pokarmu, które są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. W razie potrzeby pozostałości jedzenia dobrze też od razu usunąć, by nie zanieczyszczały zbiornika. Dbajmy również o nasze rośliny, dostarczając im odpowiednich substancji odżywczych.

↓ FILTRY ZEWNĘTRZNE AQUAEL DO AKWARIUM ↓

Co zrobić, gdy woda w akwarium mętnieje?

Mętnienie wody w nowo założonym zbiorniku jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Pełna równowaga biologiczna w akwarium wytwarza się dopiero po około 6 tygodniach. Jeśli jesteśmy więc początkującymi akwarystami, zwykle nie musimy się martwić, że woda nie jest jeszcze do końca klarowna. W przypadku dojrzałego zbiornika trzeba natomiast poszukać czynnika, który spowodował zakwit czy zmętnienie wody. Zacznijmy zatem od zbadania wszystkich parametrów za pomocą testów. Jeśli w wodzie jest zbyt wysokie stężenie związków azotowych, konieczne może być zmniejszenie obsady zbiornika. Pomóc może także dodanie do akwarium preparatu zawierającego pożyteczne bakterie. Niekiedy warto rozważyć wymianę filtra na bardziej wydajny, wyposażony w dodatkowe komory na wkłady do filtracji biologicznej. Czasami trzeba też umieścić w filtrze gęste wkłady wychwytujące nawet najdrobniejsze cząsteczki.

Do zwalczania pierwotniaków i glonów w akwarium warto użyć specjalnych preparatów akwarystycznych. Zakwity wody możemy również zlikwidować, ograniczając przez kilka dni dopływ światła do akwarium. Sprzymierzeńcami w walce z glonami są konkurujące z nimi rośliny, dlatego zasadne może gęstsze obsadzenie zbiornika (dowiedz się, jak sadzić rośliny w akwarium KLIK). Warto postawić zwłaszcza na gatunki szybko rosnące, chłonące dużo składników pokarmowych. Błyskawiczne efekty w oczyszczaniu wody można osiągnąć dzięki specyfikom klarującym i usuwającym zmętnienia biologiczne oraz lampom UV. Nie zapominajmy jednak, że aby rozwiązać problem, konieczne jest przede wszystkim usunięcie jego przyczyny i przywrócenie w akwarium równowagi. Starajmy się więc utrzymywać stałe parametry wody i nie zaniedbujmy nigdy regularnego oczyszczania zbiornika.

↓ PREPARATY TROPICAL DO AKWARIUM ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Vadim Gnidash — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu
  2. URL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu