Co zrobić, by kanarek śpiewał?

Co zrobić, by kanarek śpiewał?

Kanarki śpiewające od wieków słyną ze swej niezwykłej muzykalności. Właśnie ze względu na tę niebywałą umiejętność chętnie wybieramy je na swych domowych towarzyszy. Konkursy ptasiej piękności to rozrywka nie dla nich – tę pozostawić trzeba ślicznie upierzonym kanarkom kolorowym. Nasi rozśpiewani kompani chętnie zaś zmierzą się w bitwie na głosy. Profesjonalna hodowla, przygotowująca kanarki do konkursów, na których wykazać muszą się one bezbłędną znajomością tur to nie lada wyzwanie. W tym wypadku nie tylko trening, ale i genetyczne predyspozycje mają duże znaczenie. Jednak, jak twierdzą hodowcy, każdy kanarek śpiewać potrafi. Nasz domowy pupil w dziedzinie tej też rozwijać może swe umiejętności!

Wybierz odpowiedniego kanarka

Telewizor czy radio to nie jedyny sposób na wypełnienie domowej ciszy. Miłośnicy ptasich głosów niezwykle cenią sobie śpiew swych domowych skrzydlatych kompanów. W tym wypadku sprawą zupełnie podstawową jest odpowiedni wybór zwierzaka. W kwestii kanarków postawić możemy na kolor lub na umiejętności śpiewacze. Stworzenie barwnych kanarków śpiewających to wyzwanie, któremu sprostać próbowało wielu hodowców na całym świecie. W ten sposób w Stanach Zjednoczonych powstały rasy takie jak Columbia Fancy czy American Singers, w Europie zaś Canari Smer, której kolebką jest Francja. Szybko okazało się jednak, że selekcja jednej tylko cechy – barwy lub głosu – przynosi o wiele lepsze rezultaty.1 Niekwestionowanym mistrzem w swym fachu jest niezwykle melodyjnie śpiewający kanarek harceński. Nic więc dziwnego w tym, że cieszy się on niemałą popularnością. Innym dobrym wyborem będzie też hiszpański Timbrador czy belgijski Malinoi. Gdy zdecydowaliśmy się już na rasę, pamiętać musimy i o tym, że to samce stworzone są do nucenia przyjemnych dla ucha pieśni. One to, w myśl praw natury, głosem swym wabić mają samice. Te zaś raczej ćwierkają i podśpiewują – pod względem wokalnych umiejętności z pewnością nie zdołają one dorównać znacznie sprawniejszym w tej dziedzinie samcom.

Zadbaj o odpowiednie warunki dla swojego kanarka

Kanarek śpiewem uraczy nas tylko wtedy, gdy w swym miejscu zamieszkania będzie czuł się naprawdę dobrze. Stres to coś, co jego muzykalnym umiejętnościom z pewnością nie służy. Stąd nasz świeżo nabyty towarzysz, do nas i do swojego nowego lokum wpierw będzie musiał nieco się przyzwyczaić. Aklimatyzacja taka potrwać może nawet do kilku tygodni. Pozostaje nam więc zadbać o przyjemną, przestronną klatkę, odpowiednio zbilansowaną dietę, a nawet temperaturę powietrza. 15-18 °C to właśnie ten przedział, w którym melodie naszego śpiewaka brzmieć będą najlepiej.2

Śpiew to w przypadku kanarków naturalna cecha każdego zdrowego samca. Za tę umiejętność odpowiadają hormony. Spadek poziomu testosteronu nierzadko wywołuje milczenie – spotkać może to zatem starsze osobniki oraz te, które zmieniają akurat swe upierzenie. W tej ostatniej sytuacji kanarek zaniechać może swych wokalnych popisów nawet na okres sześciu, ośmiu tygodni. Wraz z nowymi piórkami z pewnością wrócą mu jednak muzyczne zamiłowania.

Samiec, gdy tylko jest zdrowy, gdy nie linieje i przyzwyczajony jest już do nowego miejsca,  powinien zacząć śpiewać. Jakie mogą być inne powody ptasiego milczenia? Zdecydowanie lepiej wokalnymi umiejętnościami wykazują się ptaki trzymane samotnie. Gdy posiadamy parę kanarków, samczyk do śpiewu traci mobilizację – nie musi on już troszczyć się o to, by zwabić do siebie samicę. Niektóre ptaki podobnie reagować mogą na znajdujące się w klatce lusterko. W swym własnym odbiciu widzą one przesiadującą tuż obok partnerkę. Zbyt mała ilość światła lub dobiegających do klatki dźwięków to też częsty problem. Kanarek zdecydowanie bardziej woli lekki gwar niż zupełną ciszę. Nieco żywsze otoczenie, dźwięk płynący z radia czy telewizora oraz lokalizacja umożliwiająca mu śledzenie tego, co dzieje się za oknem skutecznie poprawić powinny mu nastrój.3

Kanarek śpiewu musi się nauczyć

Wokalne ptasie możliwości są genetycznie uwarunkowane, jednak dopiero poprzez naukę, kanarek szlifować może swój wrodzony talent. Profesjonalna hodowla rządzi się swoimi prawami. Szybko dokonuje się tam selekcji najlepiej zapowiadających się śpiewaków, młode ptaki przyzwyczaja się do klatek ćwiczebnych, dba się o czystość wykonań, początkującym adeptom przydziela się też doświadczonego ptasiego nauczyciela. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z tego w każdym calu dopracowanego systemu, zaczerpnąć coś na swój domowy użytek. Tak też im szybciej zaczniemy naukę, tym lepiej. Okres od wyklucia się do pierwszego pierzenia to czas, w którym kanarki zdobywają swe podstawowe głosowe umiejętności. Już wtedy warto zatroszczyć się więc o to, by wsłuchać mogły się one w należyte dźwięki. W końcu kanarek to niezwykle utalentowany naśladowca – uczyć będzie się on poprzez powtarzanie odgłosów. W naturalnych warunkach mentorem w tej dziedzinie staje się oczywiście ojciec. Jednak płyta ze specjalnymi nagraniami też sprawdzi się w tej roli znakomicie. Ptak odizolowany od dźwięków nie będzie miał sposobności ku temu, by rozwijać swój talent. Często odtwarzane różnorakie nagrania, z pewnością pomogą mu zdobyć mistrzowskie umiejętności.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu