Co robić, gdy pies ma niedowagę?

Co robić, gdy pies ma niedowagę?

Zazwyczaj właściciele psów borykają się z nadwagą u swoich pupili. Problemy ze zbyt niską masą ciała zdarzają się znacznie rzadziej, ale są równie poważne. Nie powinniśmy bagatelizować faktu, że nasz pies ma niedowagę.

Czy pies rzeczywiście ma niedowagę?

Wydaje nam się, że nasz pies waży za mało, że jest chudy jak szczapa, ale czy aby na pewno tak jest? Istnieje przecież możliwość, że po prostu ma taką budowę ciała. Dość wspomnieć o chartach, które wyglądają tak, jakby cierpiały na anoreksję, jednak ich bardzo szczupła sylwetka jest oznaką dobrej kondycji fizycznej.

Zatem jeśli nasz pies nie jest chartem, a my żywimy obawy dotyczące jego wagi, lepiej udajmy się do gabinetu weterynaryjnego, by skonsultować się z lekarzem. Zbada on dokładnie naszego zwierzaka i potwierdzi, czy ma niedowagę, lub temu zaprzeczy.

Co jest przyczyną niedowagi psa?

Lekarz weterynarii pomoże nam również poznać przyczyny niedowagi u psa. Zanim bowiem podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy wiedzieć, dlaczego nasz zwierzak ma zbyt małą masę ciała. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bowiem bardzo różne!

Jednym z powodów niedowagi u psa może być choroba. Utrata masy ciała jest objawem między innymi cukrzycy i chorób nowotworowych. Tego jednak samodzielnie nie jesteśmy wstanie stwierdzić, potrzebne są specjalistyczne badania. Utrata masy ciała może być również związana z chorobami zębów, dziąseł, podniebienia, itd. Pies je wówczas mniej ponieważ odczuwa przy tym ból lub silny dyskomfort.

Zaburzenia łaknienia obserwujemy także u zwierząt z problemami natury behawioralnej. Stres, lęk, a nawet nadmierna pobudliwość mogą sprawić, że pies nie przyjmuje tyle pożywienia, ile powinien.

Rzecz jasna przyczyną niedowagi może być po prostu zła dieta. Nawet jeśli pies je normalnie, ale jego pokarm jest ubogi w odpowiednie składniki odżywcze lub słabo przyswajalny, będzie tracił na wadze.

“W sytuacji negatywnego bilansu energetycznego, organizm musi katabolizować (zużywać) swoje własne tkanki, aby zaspokoić potrzeby energetyczne; ponieważ zapasy są stopniowo wyczerpywane, to zwierzę staje się chudsze i zmniejsza się jego masa ciała.” – Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.

Co zrobić, gdy pies ma niedowagę?

W pierwszej kolejności musimy zatem ustalić przyczynę niedowagi u psa. Gdy ją znamy, możemy zacząć działać.

W przypadku, gdy utrata masy ciała wynika z choroby, musimy oczywiście poddać psa leczeniu. Podawanie psu kalorycznych przysmaków, by go utuczyć, nic nie pomoże. Nie usuniemy problemu, próbując pozbyć się objawów.

Tak samo jest w przypadku zaburzeń łaknienia wynikających z problemów behawioralnych. Jeśli nie potrafimy sami sobie z nimi poradzić, warto zaangażować psiego psychologa, który wie jak pomóc naszemu pupilowi.

Przede wszystkim jednak zadbajmy o prawidłową dietę naszego zwierzaka. Powinna być pełnowartościowa i dostosowana do jego potrzeb. Warto zainwestować w dobrej jakości karmę dla psa. Nie tylko zawiera ona wszystko, czego potrzebuje, ale jest tak opracowana, by jego organizm mógł w pełni przyswoić i wykorzystać składniki odżywcze w niej zawarte.

Dodajmy, że prawidłowe żywienie psa może wspomóc także leczenie chorób, które są bezpośrednią przyczyną niedowagi. W niektórych przypadkach będzie zapewne konieczne zwiększenie kaloryczności posiłków naszego psa. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór karm o podwyższonej zawartości kalorii, które mogą być w takich przypadkach bardzo przydatne.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu