Co robić, gdy pies jest wybredny w jedzeniu?

Co robić, gdy pies jest wybredny w jedzeniu?

Psiaki grymaszące przy jedzeniu to przede wszystkim duży problem dla właściciela. Co robić? Próbować zaspokoić gusta pupila? Jest to niestety najgorszy z możliwych pomysłów, który doprowadzi nas tylko do jednego: zwierzak uzna, że jest szefem rodzinnego „stada” i zacznie dyktować mu swoje warunki.

Brak apetytu u psa może oznaczać chorobę

Brak apetytu u psa może być spowodowany problemami zdrowotnymi. Jeśli nasz kochany czworonóg nie tylko nie je, ale jest też osowiały i nie chce się bawić, trzeba szybko zgłosić się do weterynarza. Powodem mogą być problemy z jamą ustną albo bolący ząb. Psiak nie chce wówczas jeść, bo cierpi przy tej czynności. Alarmującym sygnałem dla właściciela powinny być też widoczne kłopoty z układem pokarmowym. Biegunka, podwyższona temperatura albo wymioty to znak, że wizyta u weterynarza jest konieczna.

Jeśli jednak nasz kudłaty przyjaciel jest radosny, pełny życia i ma ochotę się bawić, problem nie tkwi w żadnej chorobie, tylko… w charakterze pupila. Wtedy potrzeba treningu i silnej woli samego właściciela.

Karmienie wybrednego psa

Psa należy karmić o stałych porach, 2-3 razy dziennie. To ważne, żeby pupil miał świadomość, że są tylko określone pory w ciągu dnia, kiedy może dostać swój posiłek. Wyrabia mu się wtedy naturalny rytm jedzenia i niejedzenia. Miski nie należy też za długo zostawiać w psim kąciku żywieniowym. Optymalny czas to 15-20 minut. Jeśli po tym czasie nasz futerkowy towarzysz odejdzie od miski (a nadal jest w niej spora część posiłku!), należy ją bezdyskusyjnie zabrać. Stojąca całymi dniami góra pożywienia zaburza naturalny rytm, daje psiakowi sygnał, że zawsze może zażądać więcej i czegoś innego, a tym samym blokuje w nim wszelkie uczucie głodu. Mając pod dostatkiem pyszności przez cały czas, nie ma nawet szansy zgłodnieć. Ważne jest, aby między posiłkami nie dokarmiać naszego czworonoga. Nie należy też dawać mu często smakołyków, są one dozwolone tylko w specyficznych sytuacjach, kiedy pełnią rolę nagrody.

Co dawać do jedzenia psu?

Czasem u psiaka-niejadka może zadziałać zwykła zmiana pożywienia. Od dawna je to samo? Może mu nie smakuje i trzeba spróbować z inną karmą. Jeśli to nie pomoże, należy zastanowić się nad konsekwencją stosowanej dotychczas diety. Pupil dostający na przemian gotowane i suchą karmę, może zrobić się bardziej wybredny. Wtedy najlepsze efekty przynosi zazwyczaj przestawienie go na jeden rodzaj pożywienia. Sucha karma częściej daje lepsze efekty, a ponieważ jest dobrze zbilansowana, to nie tylko smakuje, ale zapewnia też kochanemu zwierzakowi zdrowy rozwój i dostarcza mu niezbędnych składników. Nie wolno ulegać zachciankom naszego kudłacza i karmić go smakołykami. Nie wolno też doprowadzić do sytuacji, w której właściciel serwuje pupilowi coraz bardziej wyszukane jedzenie. Doprowadzi to do sytuacji, w której psiak poczuje się w domu królem absolutnym i narzuci właścicielowi, by spełniał wszystkie jego zachcianki. Wypracowanie swojego autorytetu w domu można zacząć od wprowadzenia prostej zasady: najpierw jemy my (chociaż parę kęsów), a dopiero potem futerkowy przyjaciel dostaje swoją karmę.

Nie można ulegać psim zachciankom

Nasz ulubieniec, który do tej pory był przyzwyczajony do spełnienia wszelkich jego zachcianek, na pewno będzie próbował dalej rządzić. Nie należy mu ulegać, nawet jeśli będzie robił do nas słodkie oczy. Tylko konsekwencja może sprawić, że zmieni swoje nawyki. Najczęstszym błędem właścicieli jest uleganie szantażowi rozkapryszonego psiaka. Kiedy nadąsany czworonóg odmawia pałaszowania, zazwyczaj próbuje mu się dać „coś innego”, żeby nie chodził głodny. Pieskowi nie zaszkodzi głodówka. Po pewnym czasie przekona się do pokarmu i zacznie je zajadać ze smakiem. Spokojnie, nasz merdający przyjaciel nie zagłodzi się dobrowolnie na śmierć, nie ma takiej możliwości.

Spacery z psem pomogą mu nabrać apetytu

Zdrowy ruch na świeżym powietrzu świetnie poprawia apetyt i ogólny nastrój u naszych czworonożnych ulubieńców. Duże kudłacze potrzebują o wiele więcej ruchu niż małe, ale każdemu pupilowi doskonale zrobi spacer z bieganiem, zabawą, łapaniem patyków i dysków. Spali dużo kalorii, poprawi kondycję, nie będzie znudzony. Po powrocie do domu z radością zje porcję smacznego jedzonka. Spędzanie dużo czasu ze szczekającym towarzyszem zawsze przynosi mnóstwo korzyści. Możemy lepiej poznać jego charakter, indywidualne potrzeby, ale także słabości. A może psiak nie je, bo jest smutny i znudzony? Poświęćmy mu więcej czasu i uwagi, przecież jest naszym kochanym zwierzakiem i chcemy dla niego jak najlepiej.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu