{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Co powinieneś wiedzieć o koszatniczce zanim przyprowadzisz ją do domu?

Koszatniczka to niezwykle ciekawe stworzenie, o nieco egzotycznym rodowodzie. Prowadzi inny tryb życia niż większość gryzoni, a ze względu na górskie pochodzenie wymaga też dość specyficznych warunków. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o koszatniczce i jak właściwie się nią zaopiekować!

Skąd pochodzą koszatniczki?

Koszatniczka pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Chile, gdzie zamieszkuje zbocza Andów na wysokości około 1200 m n.p.m. W stanie dzikim gryzoń ten nie występuje nigdzie indziej na świecie. Można spotkać ją jedynie w ogrodach zoologicznych lub w prywatnych domowych hodowlach. Od jakiegoś czasu bowiem koszatniczka staje się jednym z najchętniej hodowanych gryzoni, co z pewnością jest zasługą jej miłego i towarzyskiego usposobienia.

W naturze koszatniczki żyją w niewielkich stadach liczących około 5-8 osobników. Większość kolonii zawsze stanowią samiczki. Warto pamiętać o tym decydując się na hodowlę koszatniczek w domu. Gryzonie te są niezwykle towarzyskie i najlepiej czują się mając u boku kompana tego samego gatunku. Nie są przy tym konfliktowe, więc bez obaw możemy hodować w jednej klatce dwie samiczki albo dwóch samców.

Ile żyją koszatniczki?

W naturze koszatniczki stanowią niestety dość łatwy cel dla większości drapieżników, więc zwykle nie żyją dłużej niż 2-4 lata. Za to w bezpiecznych warunkach domowych, dobrze odżywione i pielęgnowane gryzonie potrafią przeżyć nawet 6-9 lat. To o wiele więcej niż u większości innych gryzoni, dlatego wybierając koszatniczkę, musimy być świadomi, że nowy pupil będzie towarzyszył nam przez dłuższy czas.

 

↓ POKARM DLA KOSZATNICZEK ↓

Zachowanie i temperament koszatniczek

Jedno jest pewne – każdy, kto szuka miłego kompana pośród gryzoni, powinien zainteresować się koszatniczką. To niezwykle przyjazny gryzoń, który wprost uwielbia mieć towarzystwo, zarówno człowieka, jak i innego przedstawiciela swego gatunku. Koszatniczki są też stosunkowo łatwe do oswojenia, lubią się bawić i pozostają aktywne przez większą część dnia. Jeśli tylko okażemy pupilowi troskę i zainteresowanie, możemy liczyć na to, że szybko odwdzięczy się zaufaniem.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza relacja z opiekunem nie zastąpi koszatniczce towarzystwa drugiego gryzonia. Zwierzaki te hodowane w pojedynkę mogą czuć się osamotnione, a to często odbija się na ich kondycji psychicznej. Decydując się na hodowlę dwóch osobników tej samej płci, na pewno zapewnimy im większy komfort i możliwość realizowania naturalnych potrzeb, właściwych dla gatunku. Koszatniczki w swoich stadach nawiązują bliskie relacje, przytulają się do siebie podczas snu, muskają swoje futerka i komunikują się za pomocą pomruków i pisków.

Żywienie: co jedzą koszatniczki?

Dieta koszatniczki powinna jak najwierniej naśladować to, czym gryzoń żywiłby się na wolności. Podstawą jadłospisu powinien być to zatem pokarm roślinny o dużej zawartości włókna. Stałym elementem diety będzie więc sianko oraz suszona zielenina, na przykład mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata, liście malin, jeżyn i truskawek, a także liście oraz gałązki drzewek owocowych. Gotowe mieszanki suszonych ziół i roślin można nabyć w sklepach zoologicznych.

Cennym dodatkiem do codziennej diety będzie także gotowa karma dla koszatniczek, która dostarczy pupilowi wielu ważnych składników odżywczych.

Niewskazane dla koszatniczek dla z kolei wszelkie produkty o dużej zawartości cukrów i tłuszczy. Będą to na przykład suszone i świeże truskawki, marchew, burak, orzechy oraz ziarna słonecznika. Cukrzyca, będąca następstwem złej diety jest niestety jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u koszatniczek.

Klatka dla koszatniczki: jaką wybrać?

Koszatniczka to niewielki, ale za to bardzo energiczny gryzoń o ogromnej potrzebie ruchu. Minimalne wymiary klatki dla niego to 100x50x40 cm, ale im większa, tym lepiej dla pupila. Doskonale sprawdzi się też klatka wielopoziomowa, zwłaszcza jeśli zamierzamy hodować więcej niż jednego gryzonia.

Podłoże klatki powinny stanowić trociny lub specjalne pellety dla gryzoni. Warto dodać do nich trochę ligniny, z której koszatniczki będą mogły budować swoje jamy. Ważnym elementem wyposażenia klatki będą też zabawki, na przykład gałęzie drzew służące do wspinaczki albo kołowrotek. Przydadzą się także tunele, domki oraz hamak, słowem wszystko, co dostarczy rozrywki energicznej koszatniczce.

Zdrowie i pielęgnacja koszatniczek

Opieka nad koszatniczką nie powinna sprawiać większych problemów. Istotnym elementem pielęgnacji będą jednak kąpiele piaskowe, których gryzoń potrzebuje do oczyszczenia skóry i futerka. Piasek do kąpieli dla koszatniczki można nabyć w sklepie zoologicznym. Wystarczy wstawić do klatki pojemnik z piaskiem 2 razy w tygodniu na około 15 minut, by zwierzak mógł z niego skorzystać.

Koszatniczki to dość odporne zwierzaki. Chorują rzadko, o ile zapewnimy im odpowiednią dietę i warunki. Uwagę warto zwrócić uwagę na ich zęby, gdyż przerośnięte mogą sprawić wiele problemów. Częstą przypadłością koszatniczek jest także depresja, wynikająca z nudy lub osamotnienia. Do typowych dla nich problemów zdrowotnych zalicza się też cukrzycę oraz powiązaną z nią zaćmę.

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu